Jump to content

izvaštenje sina/brata


bumbar56

Preporučene objave

Poštovani, 

situacija je slijedeća.

Obiteljska kuća nakon smrti oca, nije bila predmet ostavinske rasprave.

Sad je kuća legalizirana te bi trebala biti podjeljena i etažirana.

Prema zakonu koliko sam shvatio kuća i zemljište se dijeli na 3 jednaka dijela.

Pola kuće koristimo ja i majka, a drugu polovicu koristi brat, koji je samovoljno uzeo polovicu kuće, te polovinu pomoćnih objekata koje je uzeo bez odobravanja ostalih.

Majka ima malu mirovinu, te je ja uzdržavam, te živi relativno lagodnim životom. koliko je to moguće, dok je drugi sin ne podnosi, stalno je napada i vrijeđa je, te joj govori da ona nema ništa, te nema pristup nego samo polovini kuće.

Znači brat polaže pravo da je njegova polovina kuće, te da ostala polovina pripada meni i majci.

Sad da bi imali mir, te da moja djeca kasnije nemaju problema odlučili smo riješiti stvar, te navedeno dati na sud.

E sad pošto su sudovi spori, a majka lošeg zdravlja odlučila je da svoj dio radi svega navedenog želi ostaviti meni.

Kako da se to napravi prije sudskog procesa.

Može li se staviti ugovor o uzdržavanju ili oporuka gdje je navedeno da ona meni ostavlja svoj dio kuće koji joj zakonom pripada, a bez da je završena podjela odnosno etažiranje.

Također pošto sam i ja lošeg zdravlja da li se može navesti da ukoliko ja umrem prije nje, da sve ostane mojoj supruzi, odnosno djeci.

Znači treba nam ugovor koji se ne može osporiti, te da brat ne može tražiti nužni dio na račun majke, a 1/3 koja mu pripada na račun oca ne želimo mu osporiti jer smatramo da je to njegovo i da mu pripada.

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, bumbar56 je napisao:

Obiteljska kuća nakon smrti oca, nije bila predmet ostavinske rasprave.

Kuca kao kuca nije bila predmet ostavinske ili ni zemljiste na kojem je kuca nije bilo na ostavinskoj?

Prije 49 minuta, bumbar56 je napisao:

Također pošto sam i ja lošeg zdravlja da li se može navesti da ukoliko ja umrem prije nje, da sve ostane mojoj supruzi, odnosno djeci.

Ako cete imati ugovor o uzdrzavanju, Vasi nasljednici nasljeduju i taj ugovor, ili ako ne pristaju ce se ugovor raskinuti pa nece nakoj majcine smrti dobiti sto pise u ugovoru, nego kako kaze zakon o nasljedivanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zemljište je bilo na raspravi, te je svakom pripala 1/3.

 

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Kako ste došli do ove računice?

tako sam isčitao iz prava o nasljeđivanju, jer to spada pod 1. nasljedni red, mada su otac i majka skupa gradili kuću, pa bi bilo logično da polovica pripadne majci, a druga polovica da se dijeli na 3 dijela.

Sad neznam, što je ispravno?

uređeno: od bumbar56
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, bumbar56 je napisao:

Sad neznam, što je ispravno?

Ispravno je ono sto ste se dogovorili, buduci da majka nije trazila polovicu kuce kao bracnu stecevinu tijekom ostavinske, sve je podijeljeno na 3 jednaka dijela i to je sad zakon.

Prije 8 minuta, bumbar56 je napisao:

zemljište je bilo na raspravi, te je svakom pripala 1/3.

Kuca je na temelju toga isto podijeljena na tri jednaka dijela jer je ona neodvojiva od zemljista, tj. sve sto je na zemljistu je vlasnistvo svih suvlasnika u (zasad) idealnim omjerima. Kad se sprovede etaziranje, bit ce potrebno odrediti kome pripada koji dio kuce kao zasebni dio u iskljucivom vlasnistvu.

Sad sve ovisi o svima vama kako cete se dogovoriti, tko ce dobiti/uzeti koji dio. Ako je brat uzeo polovicu kuce samo za sebe, ocito je da je to u ovom trenutku previse (1/6 koju on koristi je Vas i majcin dio). Ako je kuca podijeljena na 2 etaze (stana) Vi i majka mu mozete sporazumom prepustiti to, traziti isplatu za taj dio ili sto god se dogovorite. Ako nece biti spreman na sporazum, ocito cete se svi morati opet upisati na sve etaze sa 1/3 vlasnistva pa onda pokrenuti postupak razvrgnuca suvlasnicke zajednice da se preko suda dogovorite sto ide kome.

Ali to Vam naravno ne preporucam, dogovor je uvijek najbrzi i najjeftiniji nacin rjesavanja problema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do dogovora na žalost neće doći jer druga strana bez obzira na zakon smatra da joj pripada polovina kuće.

Još jedno pitanje.

Na zemljištu nije samo kuća, nego zemljište podrazumjeva više spojenih parcela od kojih je na jednoj kuća, na drugoj vrt, trećoj vinograd, četvrtoj maslenik.

Također zemljište nije bračna stečevina. nego je otac dobio u nasljedstvo.

Što se tiče kuće, nju su napravili otac i majka za vrijeme braka, te je kuća bračna stečevina.

Može li se na temelju tog pokrenuti zahtjev za naknadno pronađenoj imovini, pa se majka na raspravi očitovati da je navedeno bračna stečevina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, bumbar56 je napisao:

Može li se na temelju tog pokrenuti zahtjev za naknadno pronađenoj imovini

Kuca nije naknadno pronadena imovina iz razloga jer je neodvojiva od cestice na kojoj se nalazi kao sto je vec receno. Mozda je mogla je na ostavinskoj traziti da se uracuna njezino ulaganje "na tudem" zemljistu, ali to je sad gotova prica. Da je sve bilo po PS-u, otac je mogao pokloniti majci pola zemljista na kojem je kuca, tj. onoliko koliko je razlika izmedu cijene samog zemljista i cijene kuce, ali da je sve po PS-u, ne biste ni imali ovih problema s bratom.

Prije 25 minuta, bumbar56 je napisao:

Na zemljištu nije samo kuća, nego zemljište podrazumjeva više spojenih parcela od kojih je na jednoj kuća, na drugoj vrt, trećoj vinograd, četvrtoj maslenik.

Ako vec nema dogovora oko kuce, probajte (ako se slazete s tim) kompenzirati tu 1/6, tj. Vasu i majcinu 1/12 koje je brat uzurpirao sa ostatkom zemljista. Sad ste vlasnici po 1/3 na svakoj cestici, podijelite barem te cestice kako svima odgovara, da brat dobije manje zemljista jer ima vise kuce.

Prije 28 minuta, bumbar56 je napisao:

Do dogovora na žalost neće doći jer druga strana bez obzira na zakon smatra da joj pripada polovina kuće.

To sto on smatra nema veze s Vama niti Vasom majkom. Ako ne ide milom ide silom, ali uz troskove, a najgore je to sto ce troskove imati svi pa je lako moguce da cete odustati od toga i najveca je steta sto oni koji nisu za dogovor na kraju bolje produ.

Ako se koristi doslovno polovicom kvadrata kuce, mozete s majkom traziti od njega najam za 1/6 koju nema pravo koristiti na Vasu stetu. To je za pocetak, a krajnja opcija je razvrgnuce suvlasnicke zajednice pa ako ni na sudu nece biti za dogovor, sud ce odluciti da kuca ide na drazbu; u tom slucaju ce ili jedan od vas kupiti 2/3 kuce ostalih suvlasnika, ili cete svi zajedno traziti novi dom. A cijena nekretnine na drazbi je puno manja od stvarne vrijednosti sto je dobro ako Vi mislite sudjelovati na drazbi i mozete ju sami kupiti, ali nije ako ne mislite. Dodajte jos troskove suda na to pa pitajte brata da li mu se isplati. Najgora opcija je ako bi on mogao isfinancirati kupnju kuce, a Vi ne, onda bolje ne poduzimajte takve korake.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na koji način mogu tražiti najam?

Dogovorom ili putem suda?

Također da li postoji način da ukoliko ne možemo uzeti dio kuće da barem uzmemo jedan od pomoćnih objekata koje on koristi npr. garaža za auto (i sa tom garažom bi ja i majka dobili manje nego što nam pripada, ali barem nešto), ili je praksa, da on koristi 1/2 umjesto 1/3 svega, a ja mu ne mogu ništa?

Ukoliko on ne pristane(a neće) na bilo koji dogovor, osim ukoliko s tim ugovorom dobiva 50% kuće i isto toliko zemljišta, možemo li ga izvlastiti pa da mi platimo sve što je njegovo, po cijeni koju odredi sud?

Ili da on isplati nas, ali naravno ne za 1/2, nego za 2/3 vrijednosti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , bumbar56 je napisao:

Dogovorom ili putem suda?

Prvo dogovorom pa onda preko suda pokrenuti tuzbu jer ocito za dogovor nije.

prije 18 sati , bumbar56 je napisao:

Također da li postoji način da ukoliko ne možemo uzeti dio kuće da barem uzmemo jedan od pomoćnih objekata koje on koristi npr. garaža za auto (i sa tom garažom bi ja i majka dobili manje nego što nam pripada, ali barem nešto), ili je praksa, da on koristi 1/2 umjesto 1/3 svega, a ja mu ne mogu ništa?

Ne mozete sad nista uzimati vise na svoju ruku jer je on u posjedu toga sto koristi. Sto god napravite, moze Vas tuziti za smetanje posjeda i izgubit cete.

prije 18 sati , bumbar56 je napisao:

Ukoliko on ne pristane(a neće) na bilo koji dogovor, osim ukoliko s tim ugovorom dobiva 50% kuće i isto toliko zemljišta, možemo li ga izvlastiti pa da mi platimo sve što je njegovo, po cijeni koju odredi sud?

Ili da on isplati nas, ali naravno ne za 1/2, nego za 2/3 vrijednosti.

Mozete se dogovoriti da isplati 2/3 za Vas i majku, ako zelite moze isplatiti 1/6 (svakome 1/12) da ima 1/2 kuce i zemljista kako sad i koristi. A mozete isplatiti Vi i majka njega za njegovu 1/3. Mozete zajedno uzeti vjestaka da procjeni kucu pa po tome radite isplate.

Ako dogovora nece biti, onda morate pokrenuti razvrgnuce suvlasnicke zajednice na sudu pa vidjeti sto ce se dogoditi tamo. A moze se dogoditi sve od dogovora slicnog ovome napisanog gore, do drazbe kako sam napisao u odgovoru ranije. Ako mozete isplatiti njegovu 1/3, a spremni ste i da on isplati Vas, drazba i ne mora biti tragicna; ako on ne pristupi drazbi, cijena ce biti niza od stvarne vrijednosti, a ako pristupi, mozete doci do stvarne vrijednosti nekretnine pa odluciti hocete li podizati iznad te cijene ili ce on Vama isplatiti 2/3 stvarne vrijednosti kuce. Jedina stvar je da ce vlasnik nakon drazbe biti samo jedan, tako da teoretski morate isplatiti i majku, ali to Vam cini mi se nece biti problem ako ste u dogovoru s majkom i ako cete imati ugovor o uzdrzavanju.

Ali kao sto sam vec rekao, probajte ga nagovoriti na dogovor, jer cete na sudu samo placati sudske troskove, odvjetnike, vjestake i sto vec ne, a na kraju je cilj jednak. Troskove cete platiti svaki 1/3 jer imate takvo suvlasnistvo.

 

Najbolje da ga pismeno (postom s povratnicom) obavijestite zajedno s majkom da koristi Vasu i majcinu 1/12 (sveukupno 1/6) kuce, zemljista i pomocnih objekata i da Vam mora prepustiti tih 1/6, inace cete morati preko suda traziti najam za tu 1/6. Mozete traziti i za nekoliko godina unatrag, neznam tocno koliko, mislim da pise u slicnoj temi, moze netko tko zna i napisati.

Neznam kako mislite etazirati kucu, tj. kako se moze etazirati, koje omjere ce imati svaka etaza, ali ga mozete pozvati da se ocituje kako zeli rijesiti vlasnistvo nakon etaziranja i obavijestiti da ako nece biti dogovora, da cete morati pokrenuti razvrgnuce suvlasnicke zajednice kako bi sacuvali svoje udjele u nekretnini. Napomenite da zelite rjesiti problem sto jednostavnije, da ne zelite da svi imate nepotrebne troskove, itd.

Cuvajte potvrde o primitku zajedno s kopijom pisma koje ste mu poslali. Ako bude sudskih sporova, prilozite i to pa ce sud vidjeti da ste ga upoznali s problemom, bili spremni rjesiti ga sporazumom, ali je druga strana bila nezainteresirana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija