Jump to content

Ostaviteljeva Izjava


martini

Preporučene objave

Poštovani,

molio bih Vas za pomoć.

Radi se o nasljedstvu iza moje pokojne bake .Ona je nakon smrti muža naslijedila njegovu imovinu ,zajedno sa dva svoja sina-jedan od njih je moj otac.

Nakon smrti bake ,u ostavinskoj raspravi, otac dostavlja sudu bakinu Izjavu koju je sastavio odvjetnik, a u kojoj baka potvrđuje da su  njena dva sina međusobno podijelila imovinu između sebe te je kao svjedok dogovora željela to potvrditi  i da su se oba sina istog pridržavali.

Izjava je  ovjerena kod javnog bilježnika.

Naslijednici očevog brata(koji je u međuvremenu preminuo) se protive i tvrde da podijela nije izvršena.

Sud prekida ostavinsku raspravu i upućuje mog oca u parnicu.

Nakon dužeg postupka ,sud odbacuje očeve tvrdnje o izvršenoj podijeli .

Zanima me kako  Izjava ostavitelja iz koje se nedvosmisleno vidi njegova volja nije relevantna?

 

Hvala.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , martini je napisao:

kako  Izjava ostavitelja iz koje se nedvosmisleno vidi njegova volja

Iz izjave koju navodite ne vidi se razredba posljednje volje ostaviteljice, a koja bi se mogla tumačiti kao oporuka, več jednostavno se istom izjavom faktički svjedoči da su djeca međusobno podijelila ostavinu za života ostaviteljice, međutim takva dioba nasljedstva kojemu se nasljednici nadaju u budućnosti je nedopustiva. 

Naravno, moguć je nasljednički sporazum glede ostavine, no očito da takvog sporazuma nema. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam na odgovoru.

Ostavitelj je prepustio nasljednicima dogovor o podijeli , umjesto da on dijeli po svom nahođenju.

Nisam odvjetnica , ali tu Izjavu vidim kao oporuku ostavitelja. U daljem tekstu citiram Izjavu;

"IZJAVA

Kojom xy potvrđuje slijedeće:

Moji sinovi , Ai B , dogovorili su se o podijeli zajedničke imovine ,i to na način da staja pripadne onome tko dobije istočni dio kuće.

Istočni dio kuće dobio je moj sin A , pa mu stoga pripada i staja.

Ovog dogovora su se pošteno pridržavali i posjedovali nekretnine, pa i staju, upravo onako kako je dogovoreno.

Pošto sam u visokim godinama , želim kao svjedok dogovora potvrditi ga upravo ovako kako je napisan potom i pročitan po mom kazivanju.

U neposrednom razgovoru s xy ,sastavljač izjave , odvjetnik yz , stekao je saznanje o mentalnom i psihičkom zdravlju osobe sposobne za zdravo rasuđivanje."

Kraj citata.

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija