Jump to content

Odbijanje žalbe na nepravomoćnu presudu općinskog suda


AR15 fan

Preporučene objave

7 godina se već povlačim po sudu za slučaj za koji od prvog dana tvrdim da nisam kriv. Ukratko u nemilom događaju 2013. u obrani sebe i jedne meni nepoznate ženske osobe sam jednog od napadača pošpricao suzavcem te je on završio na hitnoj gdje su mu dijagnosticirali blaži oblik konjuktivitisa. Ja sam pak završio na hitnoj sa slomljenom čeljusti, izbijenim zubom, itd. Sud je ocijenio da je to s moje strane bio zaseban slučaj pošto su me prijatelji od pošpricanog zaskočili i uredili nakon što sam ja njega pošpricao. U predmetu je na općinskom sudu dva puta sudila ista sutkinja kojoj je nakon prve nepravomoćne međupresude i moje žalbe županijski sud odbacio međupresudu te je morala ispočetka odraditi suđenje zbog loše i krivo utvrđenog činjeničnog stanja. U ponovljenom postupku je ponovno ignorirala činjenice kao što su da sam u vrijeme događaja bio srčani bolesnik, da nisam bio pod utjecajem alkohola, da nisam prethodno nikada kažnjavan, svoj sud je temeljila isključivo na tome da sam fizičkim gabaritima veći i teži od napadača, nije htjela ni čuti za to da sam po slovu zakona postupio u krajnjoj nuždi odnosno da sam prvo riječima upozoravao napadača da mi ne prilazi, da sam ga pokušavao odgurnuti od sebe i da sam tek kada je nasrnuo na mene stisnute šake da me udari upotrijebio suzavac. Ponovno je donjela istu presudu, ovaj puta preinačenu u nepravomoćnu presudu s defininiranim troškovima suda i odštete za pošpricanog. Ja sam napravio jednu grešku za koju sam znao da će me prije ili poslije koštati, naime preračunao sam se u danima kada trebam predati žalbu na nepravomoćnu presudu na županijski sud i predao ju sa danom zakašnjenja. S obzirom da sam preko e-građani dobio obavijest da je županijski sud donio sudsku odluku te da je ista meni poslana i isčekujem je vrlo uskoro da pristigne, htio sam se raspitati za opcije što mogu dalje poduzeti. Siguran sam 100% da je žalba odbijena jer je i odvjetnik od oštećenog to istaknuo u nedugo nakon moje predane žalbe te sam tada u biti i shvatio da sam pogriješio i zakasnio. Moja životna situacija je da jedva sklapam kraj s krajem, u kreditu sam kao i velika većina građana, prethodno sam godinama bio blokiran ali sam uspio isplivati da se tako izrazim na površinu i od onda guram i otplaćujem dug iako je pred menom još puno godina dok ga isplatim. Radim za plaću manju od minimalca i poslodavac mi svaki mjesec već dvije godine isplaćuje razliku do minimalne plaće. Svih 7 godina trajanja postupka si nisam mogao priuštiti odvjetnika, tražio sam pomoć na ovome forumu i ovim putem se još jednom zahvaljujem svima koji su pomogli, barem u onim trenutcima kada je izgledalo da će pravda doći na svoje kada sam bio oslobođen. Moja pretpostavka je da je uz odbijanje žalbe županijski sud potvrdio presudu općinskog suda jer mi je to nekakav logičan slijed gdje jedino očekujem izmjenu sudskih troškova odnosno njihovo povišenje i pripisivanje kamata za razdoblje od nepravomoćne presude do dana donošenja pravomoćnosti. 

Prvo i osnovno pitanje je da li imam mogućnosti žalbe na pravomoćnu presudu županijskog suda? Ja nemam što izgubiti ako idem na žalbu na višu instancu i produžim postupak još koju godinu čisto iz razloga što mi je iznos koji je prethodno dosuđen + dodatne kamate i sudske troškove prevelik da bi ga mogao prikupiti pa čak da se hoću i dodatno zadužiti, što ne mogu...
 

uređeno: od AR15 fan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako sam vas dobro shvatio, ovdje se radi o parničnom postupku za naknadu štete? Ako je tako i nije problem, koliku naknadu je sud dosudio nepravomoćnom presudom?

Inače, ukoliko ste zakasnili sa žalbom, sud je rješenjem odbacuje i presuda postaje pravomoćnom. Na pravomoćnu presudu nemate pravo žalbe, eventualno neke izvanredne pravne lijekove (ako imate osnove), međutim oni ne zaustavljaju izvršenje presude.

P.S. Kako su završili ovi "heroji" koji su vas naknadno prebili, jesu li procesuirani?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , G-man je napisao:

Ako sam vas dobro shvatio, ovdje se radi o parničnom postupku za naknadu štete? Ako je tako i nije problem, koliku naknadu je sud dosudio nepravomoćnom presudom?

Inače, ukoliko ste zakasnili sa žalbom, sud je rješenjem odbacuje i presuda postaje pravomoćnom. Na pravomoćnu presudu nemate pravo žalbe, eventualno neke izvanredne pravne lijekove (ako imate osnove), međutim oni ne zaustavljaju izvršenje presude.

P.S. Kako su završili ovi "heroji" koji su vas naknadno prebili, jesu li procesuirani?

Jedan osuđen pravomoćno na 6 mjeseci zatvora uz rok kušnje od 2 godine. Drugi nitko ništa, pošpricani ništa. Tužitelj je tražio 10000 kuna za fizičku ozljedu i 20000 tisuća kuna za pretrpljeni strah. Sud je dosudio čini mi se oko 20000 kuna odštete ukupno i oko 7000 kuna sudskih troškova. Sud je formalno završen prije godinu i pol, znači po tome bi ga išle kamate za tih godinu i pol na ovih 20000 kuna i sudski troškovi možda još 1000 kuna gore. Ne znam još koliko će tražiti i sudski vještak kojeg je tužitelj platio, sve to ide na moj teret. Računam da bi mi najmanji trošak ukupno bio preko 30000 kuna. Ja radim za minimalac, s time da mi poslodavac doplaćuje razliku do minimalne plaće. Opet njegov odvjetnik ima neke svoje takse koje traži od mene, između ostaloga 500 kuna za odgovor na moju žalbu koju sam uložio. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, AR15 fan je napisao:

Jedan osuđen pravomoćno na 6 mjeseci zatvora uz rok kušnje od 2 godine. Drugi nitko ništa, pošpricani ništa.

Nažalost, klasika za ovakva djela (i prvo kazneno djelo), onaj za kojeg je nedvojbeno utvrđeno da je udarač, a ostali, vjerojatno zbog nedostatka dokaza oslobođeni (ili uopće nisu ni procesuirani).

Jeste li vi svjesni da imate pravo potraživati naknadu štete prema osuđenom za vaše ozljede?

Prije 10 minuta, AR15 fan je napisao:

Tužitelj je tražio 10000 kuna za fizičku ozljedu i 20000 tisuća kuna za pretrpljeni strah. Sud je dosudio čini mi se oko 20000 kuna odštete ukupno i oko 7000 kuna sudskih troškova.

Bolje mi je da ne komentiram ovo, ako je doista riječ samo o konjunktivitisu, jer znadem za slučajeve brutalnog premlaćivanja, gdje se jedva prešlo 10 tisuća. Jedva. Uostalom, vidite Orijentacijske kriterije VSRH-a, pa sami zaključite opravdanost (dio o bolovima i strahu). Niste smjeli dozvoliti da zakasnite sa žalbom, jer sam uvjerenja da bi iznos bio smanjen (na ovo što ste vi napisali).

Prije 12 minuta, AR15 fan je napisao:

Sud je formalno završen prije godinu i pol, znači po tome bi ga išle kamate za tih godinu i pol na ovih 20000 kuna i sudski troškovi možda još 1000 kuna gore.

Kamate na neimovinsku štetu, u pravilu, teku od dana podnošenja odštetnog zahtjeva odnosno tužbe.

Prije 21 minuta, AR15 fan je napisao:

Ne znam još koliko će tražiti i sudski vještak kojeg je tužitelj platio, sve to ide na moj teret.

Trošak vještaka obuhvaćen je u sudskoj presudi, nema dodatnog troška po vas.

Prije 22 minuta, AR15 fan je napisao:

Opet njegov odvjetnik ima neke svoje takse koje traži od mene, između ostaloga 500 kuna za odgovor na moju žalbu koju sam uložio. 

Ovo je potpuno neosnovano - vi nemate što plaćati tuđeg odvjetnika! Uputite ga da svoj zahtjev ostvaruje u postupku i napomenite mu kako ćete ga prijaviti Komori.

Imam osjećaj da vas iskorištavaju tko stigne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , G-man je napisao:

Nažalost, klasika za ovakva djela (i prvo kazneno djelo), onaj za kojeg je nedvojbeno utvrđeno da je udarač, a ostali, vjerojatno zbog nedostatka dokaza oslobođeni (ili uopće nisu ni procesuirani).

Jeste li vi svjesni da imate pravo potraživati naknadu štete prema osuđenom za vaše ozljede?

Rok za naknadu štete je bio 5 godina od dana nastanka štetnog događaja koliko sam informiran. Nažalost, da sam bio u mogućnosti tužiti se, imao bi i za odvjetnika da me brani.

 

prije 12 sati , G-man je napisao:

Bolje mi je da ne komentiram ovo, ako je doista riječ samo o konjunktivitisu, jer znadem za slučajeve brutalnog premlaćivanja, gdje se jedva prešlo 10 tisuća. Jedva. Uostalom, vidite Orijentacijske kriterije VSRH-a, pa sami zaključite opravdanost (dio o bolovima i strahu). Niste smjeli dozvoliti da zakasnite sa žalbom, jer sam uvjerenja da bi iznos bio smanjen (na ovo što ste vi napisali).

Nisam smio, svjestan sam toga, ali prekasno. Na greškama se uči, ali je đabe sada dalje išta pisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, AR15 fan je napisao:

Rok za naknadu štete je bio 5 godina od dana nastanka štetnog događaja koliko sam informiran. Nažalost, da sam bio u mogućnosti tužiti se, imao bi i za odvjetnika da me brani.

U slučaju da je šteta prouzročena kaznenim djelom, za zastaru potraživanja takve štete vrijedi zastarni rok propisan zakonom za zastaru kaznenog progona za konkretno kazneno djelo, kojim je šteta prouzročena. U vašem slučaju, radilo se o kaznenomm djelu teške tjelesne ozljede, kod kojeg je zastarni rok 15 godina od počinjenja kaznenog djela.

Dakle, još uvijek imate tu dispoziciju, a sam parnični postupak zbog naknade štete, imajući na umu činjenicu da postoji pravomoćna kaznena presuda je uvelike olakšan, jer u njemu bi se raspravljalo isključivo o visini naknade štete, ničem drugom.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, G-man je napisao:

U slučaju da je šteta prouzročena kaznenim djelom, za zastaru potraživanja takve štete vrijedi zastarni rok propisan zakonom za zastaru kaznenog progona za konkretno kazneno djelo, kojim je šteta prouzročena. U vašem slučaju, radilo se o kaznenomm djelu teške tjelesne ozljede, kod kojeg je zastarni rok 15 godina od počinjenja kaznenog djela.

Dakle, još uvijek imate tu dispoziciju, a sam parnični postupak zbog naknade štete, imajući na umu činjenicu da postoji pravomoćna kaznena presuda je uvelike olakšan, jer u njemu bi se raspravljalo isključivo o visini naknade štete, ničem drugom.

 

Hvala, no za sada ne razmišljam o tome jer nisam apsolutno u nikakvoj poziciji da se sudim financijski. Dobio sam rješenje, žalba je odbijena kao neosnovana i neutemeljena. Dio tužbenog zahtjeva je odbačen i sveukupno za nadoknaditi imam 7500 kuna. 3100 kuna na račun ozljede s kamatama i 4400 kuna sudskih troškova.

uređeno: od AR15 fan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, žalba je ipak bila pravovremena? Ili se i druga strana žalila?

Sve u svemu, ovo je jako dobro po vas i ovo je već realna presuda, koja je na tragu prakse. Ne znam otkuda je prvostupanjski sud došao do one cifre, ali više nije ni bitno, bitno je da je Županijski sud to ispravio.

Da ne ispadne da vas nagovaram, ali vaš postupak za naknadu štete prema osuđenom bio bi vrlo jednostavan i brz (samo bi se utvrđivala visina naknade i doprinos, jer parnični sud je vezan pravomoćnom kaznenom presudom), pa s obzirom na dugi zastarni rok kojeg imate, razmislite si u budućnosti, ukoliko dođete u bolju financijsku situaciju. Možete s odvjetnikom dogovoriti i plaćanje na postotak uspjeha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak nije sve tako dobro...dobio sam od njegovog odvjetnika neki izračun suludih kamata... ispada na njegovih 2900 i kusur kuna i na 141 i kusur i sudske troškove 4400 kuna imam kamate ukupni iznos od skoro 9700 kuna!? Što bi bilo odprilike 2200 kuna kamata!?!?!?!?!?!?!?

uređeno: od AR15 fan
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kamate na neimovinsku štetu tekle bi, u ovom slučaju, od dana isticanja prijedloga za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva u sklopu kaznenog postupka (ukoliko nisu prethodno nešto drugo poduzeli po tom pitanju, recimo podnijeli tužbu), pa si putem ovog linka možete i sami izračunati.

Kamate na trošak počinju teći tek protekom roka koji je presudom određen za plaćanje troška. Je li tome slučaj kod vas i kako vam glasi točka izreke presude koja se tiče troška - što točno i kome trebate platiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, AR15 fan je napisao:

Da li mi na temelju ovog sudskog rješenja u slučaju neplaćanja mogu sjesti ovrhom i uzeti auto? Imam redovna primanja, ali mi je nelagodna činjenica i bojim se da mi auto ne ode na bubanj a onda odu i redovna primanja pošto neću moći putovati na posao.

Prebacite vlasništvo automobila na člana obitelji i koristite ga i dalje. P.S nema zapljene prije pravomoćnog ovršnog rješenja.

uređeno: od atomic95
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , AR15 fan je napisao:

Da li mi na temelju ovog sudskog rješenja u slučaju neplaćanja mogu sjesti ovrhom i uzeti auto? Imam redovna primanja, ali mi je nelagodna činjenica i bojim se da mi auto ne ode na bubanj a onda odu i redovna primanja pošto neću moći putovati na posao.

Da li su Vam ova primanja već opterećena nekakvom ovrhom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija