Jump to content

Prijevremena starosna mirovima i(ili) braniteljska


Vatrica

Preporučene objave

Pošto se baš ne razumijem u pravo, nešto bi me zanimalo. Pokušao sam negdje naći slična pitanja, ali nisam bio te sreće.

Dakle ovako. Ukoro ću imati 60 god. života i 37 god. staža. Samim time imat ću uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu. Pored toga bio sam branitelj sa 420 dana u borbenim sektoru i imam status hrvatskog branitelja. Nisam još bio na mirovinskom da mi se izračuna visina mirovine, ali ono što me mući je to da mi je dosta branitelje poput mene reklo da su pored civilne mirovine dobili i neke dodatke u visini oko 500kn na račun statusa branitelja. Nisam htio ispast smiješan pa ih nisam pitao kako. Njihove prijevremene starosne mirovine su bile od 2900 pa do 3.500kn i vjerojatno će i moje biti unutar tih granica. Sada bi me zanimalo na temelju čega su onu dobili i taj nekakav dodatak od 450-550kn. Zafrkancija sigurno nije, jer se oni ne poznaju.

Ono što je najgore da ti nitko u Ministarstvima i bilo kojim institucijama neće reći ništa, jedino ako to ne doznaš od nekog sa strane. 

 

uređeno: od Vatrica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Vatrice,

Kad nema u HZMO ima ovdje na Legalisu. Prilažem sliku i tablicu - formulu za izračun prijevremene starosne mirovine po ZOMO i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, prilikom umirovljenja sa 60 godina života.                                    

Podatke o nadnevku rođenja, nadnevku umirovljenja, mirovinskom stažu i prosječnom vrijednosnom bodu (pvb) za ukupni radni staž u bijelim poljima zamijenite svojima i dobili ste što tražite, sve svoje prijevremene mirovine na svoj 60 rođendan.       

Isplaćuje se ona koja je za Vas najpovoljnija.

Lijep pozdrav

Prijevremena starosna mirovina.jpg

Prijevremena starosna mirovina od 01.01.2020.g. makro enabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , Vatrica je napisao:

Pošto se baš ne razumijem u pravo, nešto bi me zanimalo. Pokušao sam negdje naći slična pitanja, ali nisam bio te sreće.

Dakle ovako. Ukoro ću imati 60 god. života i 37 god. staža. Samim time imat ću uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu. Pored toga bio sam branitelj sa 420 dana u borbenim sektoru i imam status hrvatskog branitelja. Nisam još bio na mirovinskom da mi se izračuna visina mirovine, ali ono što me mući je to da mi je dosta branitelje poput mene reklo da su pored civilne mirovine dobili i neke dodatke u visini oko 500kn na račun statusa branitelja. Nisam htio ispast smiješan pa ih nisam pitao kako. Njihove prijevremene starosne mirovine su bile od 2900 pa do 3.500kn i vjerojatno će i moje biti unutar tih granica. Sada bi me zanimalo na temelju čega su onu dobili i taj nekakav dodatak od 450-550kn. Zafrkancija sigurno nije, jer se oni ne poznaju.

Ono što je najgore da ti nitko u Ministarstvima i bilo kojim institucijama neće reći ništa, jedino ako to ne doznaš od nekog sa strane. 

 

za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Kad u tom informativnom izracunu od strane HZMO-a dobijete iznos vaseg "prosjecnog vrijednosnog boda", onda se dalje lako racuna iznos mirovine.

Nadam se da vam je jasno da se "prijevremena starosna mirovina" penalizira - umanjuje za 0,2% po mjesecu ranijeg umirovljenja, u vasem slucaju na 60-ti rodjendan to umanjenje iznosilo bi vam 12%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani Vatrica evo i simuliranog izracuna "prijevremene starosne mirovina" na datum 31.12.2020.god. ako bi npr. dana 30.12.2020.god. napunili 60 godina starosti i imali punih 37 godina radnog staza.

U tablici su nevedeni primjeri izracuna po ZOMO-u i ZOHBDR-u, sa simuliranim PVB - 0,8; 0,9; 1,0 i 1,2 kako bi dobili pribliznu sliku o iznosu mirovina, opca ili braniteljska.

slika.png.0da82f1607694f80f04aa0d96b909789.png

Bila bi dodjeljena ona koja je za Vas najpovoljnija a to je za PVB- koji je manji ili jednak 0,8 najniža braniteljska iz točke 17., a sa PVB- 0,9; 1,0 i 1,2, opca mirovina po  ZOMO-u iz točke 9. tablice.

U vasem prvom postu niste naveli dali imate status dragovoljca.

ISPRAVAK: u točke 12. tablice u tekstu krivo piše "dragovoljac", ovo je izračun bez statusa "dragovoljca".

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof i maličovijek

Hvala na informacjama. Nisam još bio nigdje i namjeravam ići u HZMO da mi to izračunaju, jer vidim da nije tako lako dobit neku približnu cifru. 22.09.2020. imat ću 60 god. i na kraju godine mislim otići u mirovinu. 30 ili 31.12. bi imao 37g i 2 mjeseca. Mogu ući u e-građane preko PBZ čitaća kartica.

Ono što mi je napokon jasnije je taj prosječni vrijednosni bod. Sada vidim (nadam se) da se za svaku godinu izračinavaju sve godine i valjde je onda njihova prosječna vrijednost taj famozni PVB. Ono što mi nije jasno kako se dobiva taj PVB od 1983-1989 god. Onako ugrubo mislim da bi mi taj PVB bio sigurno preko 1. Čak možda i blizu 1,2.

Nisam bio dragovoljac, jer sam tada imao radnu obvezu i radio preko firme za ministarstvo i HV.

u HV-u bio 1993/94 i 1995. Sve zajedno 422 dana.

I da, ja sam izabrao II Mirovinski stup. Ne znam da li sam automatski prebačen u I MS, ili ću to izabrat pri izračunu mirovine. Koliko vidim neću imati nikakvu korist što sam bio branitelj. Pa zar nije rečeno da će se taj vojni staž pribrojiti civilnom pa bi tako imao manju penalizaciju za 420 dana u ratu. (14 mjeseci). 0,2×14=2,8% manja penalizacija. Nije mi jasno kako bi ja bio penaliziran sa 12% ako imam 37 god. staža. Pa zar ne bi bio penaliziran 36×0,2=7,2%? Kada pribrojim sve onda bi imao 38 god. i 4 mjeseca staža. Znači penaliziralo bi mi se 20 mjeseci, a to je 4%. Ali što je sa onim braniteljima koji su mi rekli da imaju civilnu mirovinu oko 3000kn i dobili još naknadno u prosjeku nekakvih 500kn kao branitelji. Mislim oni koji su mi to rekli se ne poznaju. Morat ću ja to pitat o čemu se radi.

uređeno: od Vatrica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani vatrica,

kad imate pristup e građanin onda možete odmah na stranicama HZMO zatražiti informativni izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 30.12.2020.g. uz 38 g. i 4 mj. mirovinskog staža. Navedita da u II mirovinski stup uplaćujete od 01.01.2002. g. Sutra su Vam razriješene sve dileme oko pvb za ukupni radni staž kao i iznos prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO za koji mislim da će biti veći od braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Vatrica je napisao:

Poštovani prof i maličovijek

Hvala na informacjama. Nisam još bio nigdje i namjeravam ići u HZMO da mi to izračunaju, jer vidim da nije tako lako dobit neku približnu cifru. 22.09.2020. imat ću 60 god. i na kraju godine mislim otići u mirovinu. 30 ili 31.12. bi imao 37g i 2 mjeseca. Mogu ući u e-građane preko PBZ čitaća kartica.

Onda udjite preko PBZ citaca i dajte si izracunati mirovinu sa 31.12.2020.god.

Kako vam je naveo postovani prof upisite u online izracun upisite 38 godina i 4 mjeseca radnog staza.

prije 1 sat , Vatrica je napisao:

Ono što mi je napokon jasnije je taj prosječni vrijednosni bod. Sada vidim (nadam se) da se za svaku godinu izračinavaju sve godine i valjde je onda njihova prosječna vrijednost taj famozni PVB. Ono što mi nije jasno kako se dobiva taj PVB od 1983-1989 god. Onako ugrubo mislim da bi mi taj PVB bio sigurno preko 1. Čak možda i blizu 1,2.

Tocan iznos PVB-a dobit cete nakon sto vam se informativno izracuna mirovina online na stranicama HZMO-a (za 2 dana), ako ce vam PVB biti veci od 1,0 opca mirovina ce vam sigurno biti veca od braniteljske.

prije 1 sat , Vatrica je napisao:

I da, ja sam izabrao II Mirovinski stup. Ne znam da li sam automatski prebačen u I MS, ili ću to izabrat pri izračunu mirovine. Koliko vidim neću imati nikakvu korist što sam bio branitelj. Pa zar nije rečeno da će se taj vojni staž pribrojiti civilnom pa bi tako imao manju penalizaciju za 420 dana u ratu. (14 mjeseci). 0,2×14=2,8% manja penalizacija. Nije mi jasno kako bi ja bio penaliziran sa 12% ako imam 37 god. staža. Pa zar ne bi bio penaliziran 36×0,2=7,2%? Kada pribrojim sve onda bi imao 38 god. i 4 mjeseca staža. Znači penaliziralo bi mi se 20 mjeseci, a to je 4%. Ali što je sa onim braniteljima koji su mi rekli da imaju civilnu mirovinu oko 3000kn i dobili još naknadno u prosjeku nekakvih 500kn kao branitelji. Mislim oni koji su mi to rekli se ne poznaju. Morat ću ja to pitat o čemu se radi.

Sto se tice I i II mirovinskog stupa vidjet cete nakon sto dobijete informativni izracun gdje cete vidjeti oba iznosa, ako bi vam bila mirovina iz I stupa veca nego mirovina iz I i II stupa, dati cete izjavu da se uplacena sredstva iz II stupa prebace u I stup generacijske solidarnosti.

Krivo ste si protumacili penalizaciju za raniji odlazak u mirovinu, ne penalizira vam se na temelju vaseg radnog staza vec na temelju godina starosti, ako idete u mirovinu sa 31.12.2020.god. imat cete 60 godina i 3 mjeseca starosti a do "starosne mirovine - 65 godina" vam fali 57 mjeseci (57 x 0,2% = 11,4%) znaci mirovina ce vam biti umanjena za 11,4%.

U slucaju izracuna mirovine po ZOHBDR-u clanak 26., tu vam je penalizacija 0,25% mjesecno (57 x 0,25% =14.25%) sto je gore nego kod ZOMO-a.

Ovo sto ste culi od drugih branitelja, nesto ste ili krivo culi ili vam nisu sve tocno rekli, neka vam pokazu rijesenje pa si ga sliknite.

Ako imate jos pitanja slobodno pitajte, postovani prof i moja malenkost smo vam na raspolaganju, a mozete nam dostaviti i taj informativni izracun koji ce te dobiti online od HZMO-a da ga pogledamo.

pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Interesantno. Svi sa kojima sam pričao su mi rekli da se penalizira staž, a ne godine. Ovo je sada dosta zeznuto. 

Ja sam si izračunao PVB, ali samo od 1996. god. nadalje. Za ovo ostalo moram pronaći platne listiće. Nigdje ne vidim da piše o bruto plaći ispod te 1996 god. Ovako u ovih 23 god. PVB ispada 1,13. 

uređeno: od Vatrica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani vatrica,

kad imate pristup e građanin onda možete odmah na stranicama HZMO zatražiti informativni izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 30.12.2020.g. uz 38 g. i 4 mj. mirovinskog staža. Navedita da u II mirovinski stup uplaćujete od 01.01.2002. g. Sutra su Vam razriješene sve dileme oko pvb za ukupni radni staž kao i iznos prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO za koji mislim da će biti veći od braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

Ovo obavezno odmah napravite a molim Vas nemojte sami računati pvb i uzalud tratiti i naše i Vaše vrijeme.

Tek kad to napravite možemo dalje raspravljati i kvalitetno Vas svitovati.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Vatrica je napisao:

Interesantno. Svi sa kojima sam pričao su mi rekli da se penalizira staž, a ne godine. Ovo je sada dosta zeznuto. 

Ja sam si izračunao PVB, ali samo od 1996. god. nadalje. Za ovo ostalo moram pronaći platne listiće. Nigdje ne vidim da piše o bruto plaći ispod te 1996 god. Ovako u ovih 23 god. PVB ispada 1,13. 

Interesantno, ako neko nezna citati zakon i krivo ga tumaci, onda bolje neka o tome ne prica i ne siri dezinformacije, mirovinski zakon ZOMO, je u tome potpuno jasan, evo citiram zakon:

članak 85. stavak 2.,

„(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovog članka smanjuje za 0,2% svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

Spominje dob (godine starosti) a ne radni staz, a propisana dob za starosnu mirovinu je 65 godina starosti.

A ovako to izgleda u clanku 26., stavak 3., ZOHBDR-a, citiram:

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

Kod braniteljskog zakona ti je kombinacija navrsenog staza i navrsenih godina za starosnu mirovinu, tako je nekad bilo u opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u ali je to promjenjeno sa 01.01.2019.god. dok je kod braniteljskog zakona to i dalje ostalo tako.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
, prof je napisao:

 

Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine trajno se smanjuje za 0,2% za svaki mjesec ranijeg ostvarivanja prava na mirovinu prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, neovisno o dužini mirovinskog staža.

 

Uvjeti za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu hrvatski branitelj, pripadnik borbenog sektora ostvaruje prema odredbama ZOMO-a, ali se polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, ovisno o dužini mirovinskog staža. S navršenih 35 godina staža polazni faktor smanjuje se za 0,34% po mjesecu, s navršenih 36 godina staža za 0,32% po mjesecu, s navršenih 37 godina staža za 0,30% po mjesecu, s navršenih 38 godina staža za 0,25% po mjesecu, s navršenih 39 godina staža za 0,15% po mjesecu i s navršenih 40 i više godina staža za 0,10% po mjesecu.

 

Molim vas  ako može pojašnjenje citirana dva članka.

Penalizacija za prijevremenu starosnu mirovinu osiguranika je trajno 0,2% za svaki mjesec. Penalizacija za branitelja je po citiranim postotcima do stjecanja prava na starosnu mirovinu, odnosno do 65. g. života. Poslije toga branitelji primaju punu mirovinu.

Jesam li u pravu ili griješim? 

, malicovjek je napisao:

Interesantno, ako neko nezna citati zakon i krivo ga tumaci, onda bolje neka o tome ne prica i ne siri dezinformacije, mirovinski zakon ZOMO, je u tome potpuno jasan, evo citiram zakon:

članak 85. stavak 2.,

„(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovog članka smanjuje za 0,2% svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

Spominje dob (godine starosti) a ne radni staz, a propisana dob za starosnu mirovinu je 65 godina starosti.

A ovako to izgleda u clanku 26., stavak 3., ZOHBDR-a, citiram:

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

Kod braniteljskog zakona ti je kombinacija navrsenog staza i navrsenih godina za starosnu mirovinu, tako je nekad bilo u opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u ali je to promjenjeno sa 01.01.2019.god. dok je kod braniteljskog zakona to i dalje ostalo tako.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani pesti,

Prema Vašim navodima:

1. prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima možete ostvariti ako radite do 60 tog rođendana

2. ako se umirovite prije, po bilo kojem od zakona, morate ostvariti 12 mjeseci rada na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena nakon umirovljenja da bi mogli zatražiti priznavanje neke druge za Vas povoljnije mirovine.

3. starosnu mirovinu po članku 6.  Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS možete zatražiti kad navršite Vama poznatih 15/30 godina.

4. starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima možete ostvariti prije 65 tog rođendana onoliko mjeseci koliko ste mjeseci proveli u Domovinskom ratu u borbenom sektoru (65.g. - 40.mj. = 61.g. i 6.mjeseci).

5. starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO (istovremeno i starosnu po braniteljskom zakonu) kad navršite 63.g. i možete birati povoljniju mirovinu za isplatu. Zbog dužeg rada od 6.g. a manje od 9.g. na beneficijama 12/18 ostvarili ste pravo na skračenje dobne granice za odlazak u starosnu mirovinu za 2. godine.

6. Jeste li bili u djelatnom sastavu MUP a ili HV za vrijeme Domovinskog rata i koliko ?

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, prof je napisao:

Poštovani pesti,

Prema Vašim navodima:

1. prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO i Zakonu o hrvatskim braniteljima možete ostvariti ako radite do 60 tog rođendana

2. ako se umirovite prije, po bilo kojem od zakona, morate ostvariti 12 mjeseci rada na puno radno vrijeme ili 24 mjeseca na pola radnog vremena nakon umirovljenja da bi mogli zatražiti priznavanje neke druge za Vas povoljnije mirovine.

3. starosnu mirovinu po članku 6.  Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS možete zatražiti kad navršite Vama poznatih 15/30 godina.

4. starosnu mirovinu po Zakonu o hrvatskim braniteljima možete ostvariti prije 65 tog rođendana onoliko mjeseci koliko ste mjeseci proveli u Domovinskom ratu u borbenom sektoru (65.g. - 40.mj. = 61.g. i 6.mjeseci).

5. starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO (istovremeno i starosnu po braniteljskom zakonu) kad navršite 63.g. i možete birati povoljniju mirovinu za isplatu. Zbog dužeg rada od 6.g. a manje od 9.g. na beneficijama 12/18 ostvarili ste pravo na skračenje dobne granice za odlazak u starosnu mirovinu za 2. godine.

6. Jeste li bili u djelatnom sastavu MUP a ili HV za vrijeme Domovinskog rata i koliko ?

Lijep pozdrav

Poštovani Prof,

Bio sam pripadnik gardijske postrojbe od 01.06. 1994 do službenog završetka rata, u ratu sam sve skupa proveo 1240 dana,dragovoljac sam, isto tako sam i HRVI ali ne još za stalno ,nedavno sam po drugi put dobio produženje od strane DLP mada mi je prvostupanjsko u u Zadru dalo za stalno u Zagrebu su ipak produžili za još godinu.Molim Vas da mi pojasnite točku 3. koju ste napisali tj.ovo  "poznatih 15/30 godina" to mi nije jasno, isto tako ako mi beneficije smanjuju za 2 godine odlazak u starosnu mirovinu da li to znači da se onda mogu zbrojiti sa smanjenjem koje proizilazi iz sudjelovanja u ratu? Hvala lijepo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani pesti,

Odgovorom u točki 3. mislio sam ste još djelatna vojna osoba, nakon 15.g. efektivne službe a 30.g. ukupnog mirovinskog staža može se tražiti mirovina po članku 6. Zakona o mirovinskom osiguranju DVO i PS.

Nema zbrajanja smanjivanja odlaska u starosnu mirovinu, zato sam Vam i odgovorio po različitim točkama.

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , prof je napisao:

ili iznos minimalne starosne mirovine po općem propisu ZOMO:

ZOMO Izracun mirovine.jpg

pesti ZOMO 2035 starosna mirovina.makroenabled.xlsm 82 kB · 3 downloads

Poštovani Prof,

Hvala Vam na vasem trudu i odgovorima ,zamolio bih vas još da ako želite stavite mi tablicu za izračun mirovine ukoliko bih išao jednog dana kao HRVI ,mislim da bi mi PVB bio između 0,8500 i 0,9000 tako nešto ,stavite  što želite ,osobni čin pozornik,znam da to ovisi o omjeru rat -mir ,ali vi stavite okvirno što želite ,recimo da bih u mirovinu išao za tri godine

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je tablica za usporedni izračun svih mirovina, bez obzira na stupanj invalidnosti upisao sam da je uzrok invalidnosti 20 % vojni dio a 80 % civilni dio i 31.g. mirovinskog staža. Sve to možete sami promijeniti u donjoj formuli pa tako i iznos prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž.

Usporedni Izracun mirovine.jpg

pesti Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, prof je napisao:

Ovo je tablica za usporedni izračun svih mirovina, bez obzira na stupanj invalidnosti upisao sam da je uzrok invalidnosti 20 % vojni dio a 80 % civilni dio i 31.g. mirovinskog staža. Sve to možete sami promijeniti u donjoj formuli pa tako i iznos prosječnog vrijednosnog boda za ukupni radni staž.

Usporedni Izracun mirovine.jpg

pesti Usporedni izračun mirovina.makroenabled.xlsm 72 kB · 2 downloads

Poštovani Prof, odgovor je da, još uvijek radim,evo vidim tablicu ,jasno mi je da visinu mirovine HRVI uz ostalo određuje i omjer rat - mir a ova bi bila  vidim po tom ptanju bila najniža

Hvala Vam puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Postovanje. Pitanje u vezi oca. Rodjen je 1955 te je sa navesenih 60 g, 2015 je otisao u prijevremenu mirovinu sa 39,5 god staza. Bio je pripadnik hrv vojske 9 mj. Trenutno mu mirovina iznosi oko 2500 kn. Zanima me dali bi prema zakonu o hrv. braniteljima trebao imati vecu mirovinu i koliko? Bio bih zahvalan ako bi mi netko mogao izracunati. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovana Janja,

možete odmah zatražiti priznavanje

- invalidske mirovine temeljem stalnog HRVI

- prijevremene starosne mirovine a možda i 

- braniteljske starosne mirovine, ako imate dovoljno priznatih dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

1. Koliko dana borbenog sektora imate priznato ?

2. Jeli vam poznat pvb, prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž

3. Koliko imate efektivnog staža ?

4. Osobni ili ustrojbeni čin ? 

https://www.mirovinsko.hr/hr/prijevremena-starosna-mirovina/168

https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , prof je napisao:

Poštovana Janja,

možete odmah zatražiti priznavanje

- invalidske mirovine temeljem stalnog HRVI

- prijevremene starosne mirovine a možda i 

- braniteljske starosne mirovine, ako imate dovoljno priznatih dana borbenog sektora u Domovinskom ratu.

1. Koliko dana borbenog sektora imate priznato ?

2. Jeli vam poznat pvb, prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž

3. Koliko imate efektivnog staža ?

4. Osobni ili ustrojbeni čin ? 

https://www.mirovinsko.hr/hr/prijevremena-starosna-mirovina/168

https://www.mirovinsko.hr/hr/starosna-mirovina/166

Lijep pozdrav

Poštovani profesore,

oprostite, možete li i meni?

Rođen sam 6. 1. 1974., konstantno radim od 1. 9. 1999., ali čini mi se da ću uskoro ostati bez posla - ne svojom krivnjom, nego zbog trenutnih okolnosti. Naravno, pokušat ću i dalje raditi, ali zanima me kako bi izgledala moja mirovina od 1. 9. ove godine (i je li uopće moguća).  Došao sam do izračuna koji prilažem u tablici, i ne znam dalje... 

Vojnik bez ikakvog čina, 154 dana, dragovoljac, bez invaliditeta.

1353569483_Najpovoljnijivrijednosnibodod1998g.doumirovljenja.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

temeljem raspoloživih podataka mogu jedino odrediti ekvivalent starosne mirovine ako više ne radite nakon 01.09.2021.g.

Pravo na priznavanje starosne mirovine po ZOMO ostvarujete na svoj 65-ti rođendan a braniteljsku starosnu mirovinu 154 dana prije.

Priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO i prijevremenu braniteljsku starosnu mirovinu ostvarujete kad nastavite raditi, ostvarite 35 godina mirovinskog staža i budete imali više od 60 godina života.

 

narodna zaštita Izračun mirovine.jpg

narodna zaštita starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , prof je napisao:

Poštovani,

temeljem raspoloživih podataka mogu jedino odrediti ekvivalent starosne mirovine ako više ne radite nakon 01.09.2021.g.

Pravo na priznavanje starosne mirovine po ZOMO ostvarujete na svoj 65-ti rođendan a braniteljsku starosnu mirovinu 154 dana prije.

Priznavanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu po ZOMO i prijevremenu braniteljsku starosnu mirovinu ostvarujete kad nastavite raditi, ostvarite 35 godina mirovinskog staža i budete imali više od 60 godina života.

 

narodna zaštita Izračun mirovine.jpg

narodna zaštita starosne mirovine.makroenabled.xlsm 70 kB · 4 downloads

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani profesore,

teta mi se sprema u mirovinu, ima 61 godinu i 10 mj starosti, te čak 43 godine i 1 mj staža. Skupila je i kao vojnik 97 dana staža te joj je službenica iz HZMO javila da može birati želi li mirovinu prema ZOHBDR ili ZOMO. No, prema ZOHBDR-u joj mirovina ispadne "samo" 4.715 kuna, a prema ZOMO-u ako će iz prvog stupa čak 5.870 kuna! Kako je moguće da je tolika razlika? Čitao sam nešto da se "braniteljske" penaliziraju ako su veći iznosi u pitanju. Također, ako se odluči za drugi stup mirovina bi joj iznosila 5.106 kuna, a službenica kaže da uz to bi joj pripala i mirovina iz prema uvjetima iz ugovora koji se sklapa s izabranim MOD-om. Je li to neka navlakuša ili bi na to išao još neki dodatni iznos? Ne znam koliki joj je prosječni vrijednosni bod, samo znam da joj je zadnja plaća bila veća od prosjeka 1,2 puta. Hvala unaprijed na odgovorima :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 54 minuta, Zion x je napisao:

Poštovani profesore,

teta mi se sprema u mirovinu, ima 61 godinu i 10 mj starosti, te čak 43 godine i 1 mj staža. Skupila je i kao vojnik 97 dana staža te joj je službenica iz HZMO javila da može birati želi li mirovinu prema ZOHBDR ili ZOMO. No, prema ZOHBDR-u joj mirovina ispadne "samo" 4.715 kuna, a prema ZOMO-u ako će iz prvog stupa čak 5.870 kuna! Kako je moguće da je tolika razlika? Čitao sam nešto da se "braniteljske" penaliziraju ako su veći iznosi u pitanju. Također, ako se odluči za drugi stup mirovina bi joj iznosila 5.106 kuna, a službenica kaže da uz to bi joj pripala i mirovina iz prema uvjetima iz ugovora koji se sklapa s izabranim MOD-om. Je li to neka navlakuša ili bi na to išao još neki dodatni iznos? Ne znam koliki joj je prosječni vrijednosni bod, samo znam da joj je zadnja plaća bila veća od prosjeka 1,2 puta. Hvala unaprijed na odgovorima :)

Teta ima uvjete za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", opca po ZOMO-u i braniteljska po ZOHBDR-u koje se ne penaliziraju.

Razlika izmedju opce i braniteljske je u 27% dodatka na mirovinu kod opce mirovine, dok kod braniteljske mirovine ima samo pravo na povecanje osobnog boda za 2% na temelju 97 dana provedenih  u DR, znaci razlika od 25% ide u korist opce mirovine.

Druga je stvar sto se braniteljske mirovine iznad iznosa od 3500 kn umanjuju za 10%.

Uz navedene svote kod izračuna osnovne mirovine pripada i mirovina iz kapitalizirane štednje (II. stupa) prema ugovoru koji se sklapa s mirovinskim osiguravajućim društvom, i nije navlakusa, zavisi koliki joj je iznos kapitalizirane stednje iz II stupa.

https://www.rmod.hr/najcesca-pitanja-i-odgovori-69/69

A koliko bi to iznosilo mjesecno moze izracunati u kalkulatoru:

https://www.rmod.hr/kalkulatori-mirovine/1603

 
   
uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 51 minuta, malicovjek je napisao:

Teta ima uvjete za "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", opca po ZOMO-u i braniteljska po ZOHBDR-u koje se ne penaliziraju.

Razlika izmedju opce i braniteljske je u 27% dodatka na mirovinu kod opce mirovine, dok kod braniteljske mirovine ima samo pravo na povecanje osobnog boda za 2% na temelju 97 dana provedenih  u DR, znaci razlika od 25% ide u korist opce mirovine.

Druga je stvar sto se braniteljske mirovine iznad iznosa od 3500 kn umanjuju za 10%.

Uz navedene svote kod izračuna osnovne mirovine pripada i mirovina iz kapitalizirane štednje (II. stupa) prema ugovoru koji se sklapa s mirovinskim osiguravajućim društvom, i nije navlakusa, zavisi koliki joj je iznos kapitalizirane stednje iz II stupa.

https://www.rmod.hr/najcesca-pitanja-i-odgovori-69/69

A koliko bi to iznosilo mjesecno moze izracunati u kalkulatoru:

https://www.rmod.hr/kalkulatori-mirovine/1603

 
   

Super, hvala na brzom odgovoru. Još moram proučiti ovo zadnje i izračunati, ali kako mi je teta rekla ima oko 240.000 kn u 2. stupu pa po kalkulatoru dobije još 744 kune, odnosno 5.106 plus 744 jednako 5.850 kn, odnosno 20 kn manje nego da je samo iz prvog stupa. No, ne znam je li to sad neto ili? Njoj je to bitno, jer razmišlja da uzme onih 15 posto ako su joj iznosi tu negdje. Iako će njoj to zapravo biti 12 posto...nakon poreza i prireza. 

No, vidim i da za malo manje novca iz 2. stupa može osigurati da nasljednici dobivaju novac ako ona umre...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je izračun bio prema ZOHB 4715 kn a prema ZOMO 5870 kn onda bi joj PVB bio oko 1.5370. Ova velika razlika između ZOHB i ZOMO je tolika jer ima samo 97 dana tj. samo 2% povećanja a ukupno je moguće do 40% s preko 1441 dana 30% i statusom dragovoljca još 10%, tada bi joj mirovina prema ZOHB iznosila malo više od 6470 kn. 

uređeno: od Skywalker007
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zion,

uvažene i drage kolege su vam odgovorile na skoro sve vaše dileme.

1. Pridružujem im se uz pitanje, od kada se ima pravo na braniteljsku starosnu mirovinu sa manje od 100 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu ?

2. Ni svojoj supruzi nisam dao preporuku za uzimanje mirovine iz II stupa, posebno ako je nešto manja. Uzimanjem 15 % jednokratno, ukupni iznos mirovine postaje doživotno još nepovoljniji, kao i za onoga tko eventualno ostvari pravo na 70 % njenog iznosa mirovine kao obiteljsku mirovinu.

3. Svi prikazani iznosi mirovina su bruto iznosi, 4.000 kn mirovine je neoporezivo a na sve iznad neoporezivog iznosa mirovine obračunava se 10 % poreza + prirez na porez.

Zion Izracun mirovine.jpg

Zion starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , prof je napisao:

uvažene i drage kolege su vam odgovorile na skoro sve vaše dileme.

1. Pridružujem im se uz pitanje, od kada se ima pravo na braniteljsku starosnu mirovinu sa manje od 100 dana borbenog sektora u Domovinskom ratu ?

 

Postovani prof,

lijepo Vas molim da navedete clanak ZOHBDR-a koji prijeci hrvatskom branitelju iz DR koji je npr. proveo 3 dana u borbenom sektoru da zatrazi i dobije braniteljsku mirovinu, ako je ona za njega povoljnija od neke druge mirovine npr. po ZOMO-u.

Prema vazecem braniteljskom zakonu ako nema 100 dana provedena u borbenom sektoru u DR nemoze po pitanju braniteljske mirovine ostvariti:

- clanak 49., najnizu braniteljsku mirovinu

- clanak 26., snizavanje dobne granice za stjecanje prava na starosnu mirovinu

Druga je stvar sto je takva braniteljska mirovina sa malo dana provedenih u DR uvijek manja od opce mirovine po ZOMO-u zbog dodatka od 27% kojeg daje opca mirovina, pa je opca mirovina u tom slucaju povoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani profesore,

javljam da mi se teta odlučila za prvi stup, no htjela bi biti sigurna da joj je izračun mirovine točan, jer joj jedna kolegica prima više nego što su njoj izračunali, a bila je na slabije plaćenom mjestu, doduše s 2 godine više staža. Već gore je Skywalker 007 izračunao da je teti PVB oko 1.5370 pa pretpostavljam da je izračun REGOSA točan, jer joj piše da je ostvarila 42 god. 9 mjeseci i 24 dana staža (ne znam je li joj u to uračunato i 97 dana u HV) te joj iz I. stupa mirovina iznosi 5.870 kn. Ako treba, imam i izvatke uplata godišnjih plaća od 1979. do 2020. godine. Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zion,

mislim da je sve u redu. Možete vi još provjeriti u rješenju o priznavanju prava na starosnu mirovinu jeli je obračun mirovine uz mirovinski staž 42.g.9.mj.24.d. ili 43.g.1.mj., razlika 97 dana u HV.

Privitak vam prikazuje iznos starosne mirovine iz I mirovinskog stupa uz oba mirovinska staža, također prikazuje novi iznos starosne mirovine od 01.07. uz sadašnji avm od 71,53, to jest rast mirovine za 2,46 %.

42g9mj24d staž.jpg

43g1mj staž.jpg

nova avm.jpg

Zion starosna mirovina.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

 Ja kao slab matematičar to ne mogu izračunati..........Pa bi lijepo   zamolio nekoga  ko barata formulama i znanjem..... da me rješi dileme......i zračuna moju "bokčiju" od mirovine......Ne shvačam da je niža za 50 kn od najniže u 2021 god...?po nekoj čarobnoj formuli....ili me "poštar krade"......?Evo neki podaci.....valjda se budem sjetio svega bitnoga....Mobiliziran 14.12.'91 bio do 25.07. '92. i poslije u  oluji....zajedno 8 mj.(borbeni sektor).Radni staž 11 god. Lječio se 10-15 godina i  2018.god dobio 20% HRVI....20%rat-80%mir.....šta još koristi...?.....Eeeee   imao 22 godine kad je bio  rat(Sunja,N. Gradiška)....to je ugl. to...Ako šta fali....blizu sam....i   hvala unaprijed....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Dennko,

temeljem onog što jeste i niste napisali vaša minimalna mirovina bi trebala iznositi, ovisno primate li mirovinu za opću ili profesionalnu nesposobnost:

Nadam se da ovom iznosu veše mirovine poštar ništa nije kriv

Izracun mirovine.jpg

Dennko Braniteljske invalidske mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani svi !

Može li mi netko odgovoriti na slijedeća pitanja:

1. Da li se za određeni postotak (onaj koji ovisi o vremenu provedenom u DR) uvećava mirovina svakom branitelju ili samo onome kojem je mirovina manja od najniže zakonom propisane za HB?

2. Kad mogu najranije u mirovinu ako sam rođena u listopadu 1964, imam 1300 dana borbenog sektora i s 01.01.2022. imam 35 godina mirovinskog staža?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

svim braniteljima se uvećava osnovni izračun mirovine.

Najranije možete u prijevremene starosne mirovine na svoj 60-ti rođendan, to jest 15.10.2024.g., a u starosnu braniteljsku  možete 15.04.2026.g.

Na priloženim formulama unesite vaš prosječni vrijednosni bod, pvb, za ukupni radni staž  i ako ste dragovoljac stavite kvačicu i imate informativni izračun prijevremenih starosnih mirovina.

Izracun mirovine.jpg

bpoljak prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, imate pravo na priznavanje prijevremenih starosnih mirovina na svoj 58-mi rođendan.

Na priloženim formulama unesite vaš prosječni vrijednosni bod, pvb, za ukupni radni staž  i ako ste dragovoljac stavite kvačicu i tek onda imate informativni izračun prijevremenih starosnih mirovina.

Ako vam je nakon svega i dalje najpovoljnija minimalna braniteljska mirovina u prikazanom iznosu je i onih cca 0,5 kn po danu rata.

 

 

Izracun mirovine.jpg

bpoljak prijevremene starosne mirovine.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

 Molim pomoć oko braniteljskih mirovina, imam 19 god. i 7 mjeseci staža, 62 god. starosti i imam 166 dana kao dragovoljac i izračun mirovine je 1.389 kn. Sad vas molim da mi kažete dali je braniteljska mirovina veća i izračun. Imam pitanje i za supruga, on je naime otišao u starosnu mirovinu dugogodišnji osiguranik, 41 god i 1 mjesec staža i od 1.8. je u mirovini koja iznosi 3.389 kn. On također ima 166 dana  kao dragovoljac ali čekamo oboje rješenje za te dane kao branitelji dragovoljci i dali će suprug imati veću braniteljsku mirovinu ili ovu kad mu se dodaju ti dani. Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ivana,

1. ima li itko od Vas Rješenje o priznatom pravu na mirovinu, kad su Vam poznati iznosi mirovina za oboje ?

2. Koji su Vam prosječni vrijednosni bodovi za ukupni radni staž ?

3. Koji Vam je polazni faktor ZOMO za prijevremenu mirovinu ?

4. Vaša braniteljska mirovina bi trebala biti znatno bolja od ovog iznosa koji ste napisali, 1.389 kn.

5. Starosna mirovina po ZOMO Vašeg supruga mogla bi minimalno rasti, braniteljska je nepovoljnija, vidite sliku:

 

Izracun mirovine.jpg

Suprug Ivane starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani prof hvala puno na odgovoru, suprug je već dobio rješenje za ZOMO mirovinu i sad kad ste mi rekli onda bolje da ne traži ponovno izračun za braniteljsku, a ja idem 5.5.2023g u starosnu i onda bi uzela braniteljsku ako je veća i lijepo bih vas molila da i meni napravite izračun za braniteljsku, a na e građani su mi izračunali starosnu 1.389 kn. Hvala puno

Polazni faktor je 1,00 a prosječni vrijednosni bodovi 0,6343

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana Ivana,

prema Vašim podacima njegova i Vaša starosna najniža braniteljska mirovina (u mojim tablicama ZOHB minimalna mirovina) bi iznosile isto, a to je 3.115,68 kn.

Kako je njemu izračun starosne mirovine po ZOMO 3.389 kn a Vama 1.389 kn svatko bi uzeo u isplatu povoljniji iznos mirovine.

On bi kao povoljiji iznos, koristio starosnu mirovinu po ZOMO od 3.389 kn, a Vi starosnu najnižu braniteljsku mirovinu od 3.115,68 kn.

Izracun mirovine.jpg

Ivana starosne mirovine.makroenabled.xlsm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Poštovana možda bi ljudi i mogli odgovoriti, ali niste napisali kome ste predali u MUP, MORH ili ministarstvu branitelja. Potvrda za status dragovoljca ili branitelja. Ako je za status branitelja dobijete u uredu za branitelja za 5 minuta. Da li imate već status ili ga mislite dobiti po nekom članku zakona o braniteljima. Napišite te nam što ste predali, kome i za što pa ćemo prema prijašnjim zahtjevima pokušati odgovoriti. Meni MUP izdao sve u roku par dana, jer sam trebao za mirovinsko potvde ne starije od 6 mjeseci.  Ured za branitelje mi izdalo potvdu o danima u borbenom sektoru za 5 minuta.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, za status dragovoljke možete se pozvati na članak 5. stavak 2. Zakona o braniteljima, koji vama kao ženi određuje status dragovoljke. Ako već imate dane u borbenom sektoru u tom periodu i u tom trajanju sam status će vam se riješiti za par dana, ako nemate onda komisija u ministarstvu branitelja mora utvrditi taj status provjerom onog što ste naveli i to onda zna potrajati par mjeseci. Tako je, status dragovoljke vam je jedan od parametara kojim se izračunava mirovina po zakonu o braniteljima.

Članak 5. (NN 84/21)

(1) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(2) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili nije regulirao obvezu služenja vojnog roka ako je sudjelovao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske kao pripadnik borbenog sektora:

a) najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ili

b) najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 31. prosinca 1995.

(3) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je nestao u obrani suvereniteta Republike Hrvatske i smrtno stradali hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je poginuo u obrani suvereniteta Republike Hrvatske ili je ubijen prilikom zatočenja u neprijateljskom logoru, zatvoru ili u drugom neprijateljskom objektu u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, koji je umro od posljedica rane ili ozljede zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, koji je umro od posljedica bolesti, pogoršanja bolesti ili pojave bolesti u obrani suvereniteta Republike Hrvatske i koji je izvršio samoubojstvo kao posljedicu psihičke bolesti uzrokovane sudjelovanjem u obrani suvereniteta Republike Hrvatske do 15. siječnja 1992., ako je njegovo sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske započelo najkasnije 8. listopada 1991. u slučajevima iz stavka 1. ovoga članka odnosno ako je njegovo sudjelovanje u obrani suvereniteta Republike Hrvatske započelo najkasnije 16. prosinca 1991. u slučajevima iz stavka 2. ovoga članka.

(4) Status dragovoljca iz Domovinskog rata iz ovoga članka dokazuje se potvrdom ministarstva nadležnog za obranu odnosno ministarstva nadležnog za unutarnje poslove ili potvrdom iz Evidencije hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata koju izdaje Ministarstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, po tom članku 5 sam i predala jer imam 166 dana sudjelovanja i čekam da mi komisija u ministarstvu branitelja utvrdi status dragovoljca, zato sam morala i navesti svjedoke itd, jer čekam već 6 mjeseci i upravo me to interesira koliko se čeka jer bih da se to riješi prije mog odlaska u mirovinu u koju idem za 4 mjeseca. Hvala lijepa na odgovoru, lijepi pozdrav 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 16 minuta, Borjanka je napisao:

Da, po tom članku 5 sam i predala jer imam 166 dana sudjelovanja i čekam da mi komisija u ministarstvu branitelja utvrdi status dragovoljca, zato sam morala i navesti svjedoke itd, jer čekam već 6 mjeseci i upravo me to interesira koliko se čeka jer bih da se to riješi prije mog odlaska u mirovinu u koju idem za 4 mjeseca. Hvala lijepa na odgovoru, lijepi pozdrav 

Poštovana ako vi imate 166 dana u borbenom sektoru onda je to predugo da vam pošalju potvrdu, koliko sam upoznat čeka se do 60 radnih dana maksimum, ali ako su vam to dani u neborbenom sektoru onda taj postupak traje da se utvrdi da li je bilo i borbenog koji vama treba. Pokušajte kontaktirati odmah poslije nove godine gdje vam je predmet tamo gdje ste predali i što su do sad napravili i da im kažete da vam je to bitno radi odlaska u mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa to me i brine zašto je tako dugo, jer nema direktnog borbenog, bila sam pomoćni sanitet, na straži, u izvlačenju civila i još svašta pri obrani, a jedino što znam da je moj zahtjev u Karlovcu, a morat ću kontaktirati nekoga.  

i da rekli su mi u ministarstvu obrane u Vukovaru da ću čekati jer tek rade na zahtjevima od 2020 god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sad vidim da ste napisali da niste bili u evidenciji, znači da vam nisu niti odredili da li ste bili u borbenom ili ne borbenom sektoru. Svakako ih kontaktirajte i pokušajte im objasniti da vam je to jako bitno radi odlaska u mirovinu jer dosta ljudi je u mirovini pa je sad predalo za priznavanje nekih dana u naoružanim civilnim stražama, narodne zaštite itd. pa će ići na novi izračun a vama bez toga nema mirovine prema zakonu o braniteljima ako nemate status.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da znam, jer čak nisam znala da mogu uopće više tražiti status a to su mi rekli u mirovinskom jer inače ne bih znala da su to vratili i tako sam i pokrenula tu proceduru naravno radi mirovine, a u svakom slučaju ću otići u ministarstvo obrane pitati što je sa mojim zahtjevom i objasniti im kao što ste vi rekli jer lijepo bi bilo da dobijem potvrdu da na miru predam za mirovinu. 

Prof mi je izračunao i poslao tablicu izračuna, sad ne znam koji je novi izračun ali samo da dobijem status sve je bolje od 1.500 kn ZOMO mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani, imam upit za oca u vezi prava na mirovinu. Trenutno je nezaposlen ,Rođen je u 1.mj 1963.g,(prošli mjesec je napunio 60g života) ima 32g i 5mj radnog staža i 1270 dana u borbenom sektoru kao hrvatski branitelj i uz to ima status dragovoljca. Ako biste mi mogli reći jel ima pravo na prijevremnu mirovinu i pod kojim uvjetima? Neznam pvb,gospoda iz područnog ureda mirovinskog osiguranja nisu baš od pomoći u ovom slučaju. 

Unaprijed hvala! 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 13. 02. 2023. u 14:07, konvictvu je napisao:

Poštovani, imam upit za oca u vezi prava na mirovinu. Trenutno je nezaposlen ,Rođen je u 1.mj 1963.g,(prošli mjesec je napunio 60g života) ima 32g i 5mj radnog staža i 1270 dana u borbenom sektoru kao hrvatski branitelj i uz to ima status dragovoljca. Ako biste mi mogli reći jel ima pravo na prijevremnu mirovinu i pod kojim uvjetima? Neznam pvb,gospoda iz područnog ureda mirovinskog osiguranja nisu baš od pomoći u ovom slučaju. 

Unaprijed hvala! 

Nazalost u tomu je i opci mirovinski zakon ZOMO i braniteljski ZOHBDR vrlo jasan, uvijet za "prijevremenu starosnu mirovinu" je 60 godina zivota i 35 godina radnog staza, i takva mirovina se penalizira-umanjuje.

OVO JE ALTERNATIVA:

Sto znaci da bi se morao zaposliti i odraditi jos tih 2 godine i 7 mjeseci kako bi steko potreban radni staz za prijevremenu mirovinu...ili eventualno ako je prijavljen na burzi i od prijave na burzu nije proslo vise od 12 mjeseci moze si placati "produzeno mirovinsko osiguranje" cca 100 € mjesecno dok ne stekne uvijet potrebnog radnog staza...

A OVO JE ZA NJEGA ISPLATIVIJA OPCIJA:

Kako se njemu dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju (65 godina) snizava i to za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani  RH u borbenom sektoru sto njemu znaci za tih 1270 dana snizenje od cca 41 mjesec (42 mjeseca), 3 godine i 5 mjeseci , najjednostavnije mu je da priceka jos cca 1 godinu i 6 mjeseci dok ne navrsi tih 61 godinu i 7 mjeseci zivota i otidje u punu starosnu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , malicovjek je napisao:

Nazalost u tomu je i opci mirovinski zakon ZOMO i braniteljski ZOHBDR vrlo jasan, uvijet za "prijevremenu starosnu mirovinu" je 60 godina zivota i 35 godina radnog staza, i takva mirovina se penalizira-umanjuje.

OVO JE ALTERNATIVA:

Sto znaci da bi se morao zaposliti i odraditi jos tih 2 godine i 7 mjeseci kako bi steko potreban radni staz za prijevremenu mirovinu...ili eventualno ako je prijavljen na burzi i od prijave na burzu nije proslo vise od 12 mjeseci moze si placati "produzeno mirovinsko osiguranje" cca 100 € mjesecno dok ne stekne uvijet potrebnog radnog staza...

A OVO JE ZA NJEGA ISPLATIVIJA OPCIJA:

Kako se njemu dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju (65 godina) snizava i to za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani  RH u borbenom sektoru sto njemu znaci za tih 1270 dana snizenje od cca 41 mjesec (42 mjeseca), 3 godine i 5 mjeseci , najjednostavnije mu je da priceka jos cca 1 godinu i 6 mjeseci dok ne navrsi tih 61 godinu i 7 mjeseci zivota i otidje u punu starosnu mirovinu.

Hvala vam na iscrpnom odgovoru.

Navedeni radni staž je bez ovih 1270 dana provedenih u vojsci(moja greška što sam to odvojio) dali to mjenja išta? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 minuta, konvictvu je napisao:

Hvala vam na iscrpnom odgovoru.

Navedeni radni staž je bez ovih 1270 dana provedenih u vojsci(moja greška što sam to odvojio) dali to mjenja išta? 

Ako niste računali tih 1270 dana u borbenom sektoru onda vam je to 3 godine i 5 mjeseci staža koje se priznaje u duplom trajanju pa ima 6 godina i 10 mjeseci + onih 32 god i 5 mjes što je ukupno 39 godina i 3 mjeseca radnog staža. A sve ostalo kako vam je poštovani mali čovjek obijasnio a ako ima i nešto benificiranog radnog staža onda i ranije.

A OVO JE ZA NJEGA ISPLATIVIJA OPCIJA:

Kako se njemu dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju (65 godina) snizava i to za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani  RH u borbenom sektoru sto njemu znaci za tih 1270 dana snizenje od cca 41 mjesec (42 mjeseca), 3 godine i 5 mjeseci , najjednostavnije mu je da priceka jos cca 1 godinu i 6 mjeseci dok ne navrsi tih 61 godinu i 7 mjeseci zivota i otidje u punu starosnu mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 minuta, Skywalker007 je napisao:

Ako niste računali tih 1270 dana u borbenom sektoru onda vam je to 3 godine i 5 mjeseci staža koje se priznaje u duplom trajanju pa ima 6 godina i 10 mjeseci + onih 32 god i 5 mjes što je ukupno 39 godina i 3 mjeseca radnog staža. A sve ostalo kako vam je poštovani mali čovjek obijasnio a ako ima i nešto benificiranog radnog staža onda i ranije.

A OVO JE ZA NJEGA ISPLATIVIJA OPCIJA:

Kako se njemu dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisana Zakonom o mirovinskom osiguranju (65 godina) snizava i to za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani  RH u borbenom sektoru sto njemu znaci za tih 1270 dana snizenje od cca 41 mjesec (42 mjeseca), 3 godine i 5 mjeseci , najjednostavnije mu je da priceka jos cca 1 godinu i 6 mjeseci dok ne navrsi tih 61 godinu i 7 mjeseci zivota i otidje u punu starosnu mirovinu.

Hvala vam na odgovoru i na savjetu! 

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
prije 34 minuta, ledena_kisa je napisao:

Vjerojatno će Vam u isplatu prijevremena starosna mirovina prema ZOHBDR. 

Koliko sam shvatio iz odgovora ovdje na forumu mogao bih u mirovinu 1419 dana prije 65 godine a to je 47,3 mjeseci odnosno 3,94 godine prije, to znači sa 61,06 godina, onda proizlazi da mi je Mirovinski trebao poslati odgovor jer uskoro bih trebao u mirovinu.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 42 minuta, zadar1962 je napisao:

Koliko sam shvatio iz odgovora ovdje na forumu mogao bih u mirovinu 1419 dana prije 65 godine a to je 47,3 mjeseci odnosno 3,94 godine prije, to znači sa 61,06 godina, onda proizlazi da mi je Mirovinski trebao poslati odgovor jer uskoro bih trebao u mirovinu.?

Ne računa se tako s decimalama, ali da, sniženje dobne granice će se primjeniti, onda će biti vjerojatno najniža braniteljska - bez penalozacije, niste napisali datum rođenja da bi točno mogli vidjeti kad navršavate uvjet uz sniženje dobne granice.

Što se iznosa tiče, pogledajte moje postove od prije, već sam objasnio kako se računa najniža.

Najniža će Vam biti jer sumnjam u to da ste u 22 godine staža imali takve plaće da najniža bude nepovoljnija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Zadar,

u starosnu braniteljsku mirovinu možete ići 46 mjeseci prije 65-tog rođendana, minimalna starosna braniteljska mirovina Vam je najpovoljnija, kako Vam je napisao poštovani ledena_kisa.

Lijep pozdrav, vidimo se u Zadru.

Izracun mirovine.jpg

Zadar 1962 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof,

Hvala na iscrpnom odgovoru, to znači da sam trebao biti u mirovini prije par dana, ali još nisam primio bilo kakvo rješenje, znate li koliko se otprilike čeka na rješenje.

Hvala na tablici, kad sam upisao status dragovoljca i ustrojbeni čin nažalost nije bilo nikakvih promjena, to znači da to ne mijenja iznos moje mirovine.

Hvala još jednom. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , prof je napisao:

Poštovani Zadar,

u starosnu braniteljsku mirovinu možete ići 46 mjeseci prije 65-tog rođendana, minimalna starosna braniteljska mirovina Vam je najpovoljnija, kako Vam je napisao poštovani ledena_kisa.

Lijep pozdrav, vidimo se u Zadru.

Izracun mirovine.jpg

Zadar 1962 izračun starosnih mirovina.makroenabled.xlsm 70.32 kB · 3 downloads

Savjetovao bih Vam da ažurirate tablicu na način da vam je AVM u EUR. Naime, zbog matematičkih pravila drukčiji su iznosi kada koristite AVM u EUR/HRK pa radite konvert po fiksnom tečaju konverzije.

Za forumaša - ako niste u radnom odnosu, prvi put tražite mirovinu, i to "klasičnu" starosnu sa statusom branitelja, u roku od 30 dana od predaje urednog zahtjeva bi trebalo biti rješenje.

U tom roku najčešće i bude, osim ako se nikad u HZMO niste javljali da Vam kompletiraju podatke o stažu i plaći. U tom slučaju za očekivati je da ćete dulje čekati, ne radi HZMO nego radi raznih okolnosti koje mogu utjecati na brzinu postupka - npr. fali podatak o plaći iz firme gdje ste radili, a ta firma ne odgovara na dopise i sl.

Isto tako, mirovina Vam pripada od dana priznanja prava ne od dana pisanja rješenja, tako da ćete dobiti isplate zaostataka od dana priznanja prava (stjecanja uvjeta) kada se rješenje napiše i stavi u isplatu.

Provjerite status svog predmeta ako želite. Na e građanima piše podatak kod koga se nalazi predmet, pa možete probati pozivom ili osobno izvršite uvid u spis na šalteru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani zadar,

mislim da je takva odredba zakona pravedna. Skoro svi korisnici mirovina su imali uplate u I ili I i II mirovinski stup.

Rezultat Vaših ukupnih uplata u I i II mirovinski stup kao i Vaš mirovinski staž je rezultirao iznosom mirovine po općem propisu ZOMO kao i minimalne mirovine po ZOMO. 

Ti iznosi su za Vas bili nepovoljniji te Vam se isplaćuje povoljnija minimalna braniteljska mirovina iz I stupa a sve Vaše uplate u II stup prebacuju u I mirovinski stup za isplatu Vaše braniteljske mirovine.

Razlika za isplatu Vašeg povećanog iznosa braniteljske minimalne mirovine (u odnosu na izračun iznosa mirovinu po ZOMO) se izdvaja iz proračuna.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Prof  vi doista sve objasnite na najbolji način, tako bi mogli i djelatnici mirovinskog ali očito nemaju živaca za objašnjavanje ljudima. Doveden sam u zabludu (mislio sam da imam pravo na isplatu i drugog stupa) upravo zbog razgovora s njima. Hvala još jednom na izračunu mirovine i svim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...
prije 7 sati , biti je napisao:

Iznos braniteljske mirovine.imam 486 dana borbenog sektora i 27 g staža. Za godinu i pol navršavam 65g. Hvala

Poštovani,

bez poznavanja Vašeg stvarnog prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž jedino je točan iznos Vaše minimalne starosne braniteljske mirovine to jest ZOHB minimalna mirovina.

Priznavanje prava na starosnu braniteljsku mirovinu imate onoliko mjeseci prije 65-tog rođendana koliko ste mjeseci proveli u borbenom sektoru tijekom Domovinskog rata. Pitajte u HZMO koji je to nadnevak.

Ako želite odmah u braniteljsku mirovinu 30 dana prije nadnevka koji Vam je dao HZMO podnesite zahtjev za priznavanje prava na braniteljsku starosnu mirovinu. Lp.

Izracun mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija