Jump to content
Sign in to follow this  
Vatrica

Prijevremena starosna mirovima i(ili) braniteljska

Preporučene objave

Pošto se baš ne razumijem u pravo, nešto bi me zanimalo. Pokušao sam negdje naći slična pitanja, ali nisam bio te sreće.

Dakle ovako. Ukoro ću imati 60 god. života i 37 god. staža. Samim time imat ću uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu. Pored toga bio sam branitelj sa 420 dana u borbenim sektoru i imam status hrvatskog branitelja. Nisam još bio na mirovinskom da mi se izračuna visina mirovine, ali ono što me mući je to da mi je dosta branitelje poput mene reklo da su pored civilne mirovine dobili i neke dodatke u visini oko 500kn na račun statusa branitelja. Nisam htio ispast smiješan pa ih nisam pitao kako. Njihove prijevremene starosne mirovine su bile od 2900 pa do 3.500kn i vjerojatno će i moje biti unutar tih granica. Sada bi me zanimalo na temelju čega su onu dobili i taj nekakav dodatak od 450-550kn. Zafrkancija sigurno nije, jer se oni ne poznaju.

Ono što je najgore da ti nitko u Ministarstvima i bilo kojim institucijama neće reći ništa, jedino ako to ne doznaš od nekog sa strane. 

Uređeno od Vatrica

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Poštovana Vatrice,

Kad nema u HZMO ima ovdje na Legalisu. Prilažem sliku i tablicu - formulu za izračun prijevremene starosne mirovine po ZOMO i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata, prilikom umirovljenja sa 60 godina života.                                    

Podatke o nadnevku rođenja, nadnevku umirovljenja, mirovinskom stažu i prosječnom vrijednosnom bodu (pvb) za ukupni radni staž u bijelim poljima zamijenite svojima i dobili ste što tražite, sve svoje prijevremene mirovine na svoj 60 rođendan.       

Isplaćuje se ona koja je za Vas najpovoljnija.

Lijep pozdrav

Prijevremena starosna mirovina.jpg

Prijevremena starosna mirovina od 01.01.2020.g. makro enabled.xlsm

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

prije 5 sati , Vatrica je napisao:

Pošto se baš ne razumijem u pravo, nešto bi me zanimalo. Pokušao sam negdje naći slična pitanja, ali nisam bio te sreće.

Dakle ovako. Ukoro ću imati 60 god. života i 37 god. staža. Samim time imat ću uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu. Pored toga bio sam branitelj sa 420 dana u borbenim sektoru i imam status hrvatskog branitelja. Nisam još bio na mirovinskom da mi se izračuna visina mirovine, ali ono što me mući je to da mi je dosta branitelje poput mene reklo da su pored civilne mirovine dobili i neke dodatke u visini oko 500kn na račun statusa branitelja. Nisam htio ispast smiješan pa ih nisam pitao kako. Njihove prijevremene starosne mirovine su bile od 2900 pa do 3.500kn i vjerojatno će i moje biti unutar tih granica. Sada bi me zanimalo na temelju čega su onu dobili i taj nekakav dodatak od 450-550kn. Zafrkancija sigurno nije, jer se oni ne poznaju.

Ono što je najgore da ti nitko u Ministarstvima i bilo kojim institucijama neće reći ništa, jedino ako to ne doznaš od nekog sa strane. 

za izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Kad u tom informativnom izracunu od strane HZMO-a dobijete iznos vaseg "prosjecnog vrijednosnog boda", onda se dalje lako racuna iznos mirovine.

Nadam se da vam je jasno da se "prijevremena starosna mirovina" penalizira - umanjuje za 0,2% po mjesecu ranijeg umirovljenja, u vasem slucaju na 60-ti rodjendan to umanjenje iznosilo bi vam 12%.

Podijeli ovu objavu

Postovani Vatrica evo i simuliranog izracuna "prijevremene starosne mirovina" na datum 31.12.2020.god. ako bi npr. dana 30.12.2020.god. napunili 60 godina starosti i imali punih 37 godina radnog staza.

U tablici su nevedeni primjeri izracuna po ZOMO-u i ZOHBDR-u, sa simuliranim PVB - 0,8; 0,9; 1,0 i 1,2 kako bi dobili pribliznu sliku o iznosu mirovina, opca ili braniteljska.

slika.png.0da82f1607694f80f04aa0d96b909789.png

Bila bi dodjeljena ona koja je za Vas najpovoljnija a to je za PVB- koji je manji ili jednak 0,8 najniža braniteljska iz točke 17., a sa PVB- 0,9; 1,0 i 1,2, opca mirovina po  ZOMO-u iz točke 9. tablice.

U vasem prvom postu niste naveli dali imate status dragovoljca.

ISPRAVAK: u točke 12. tablice u tekstu krivo piše "dragovoljac", ovo je izračun bez statusa "dragovoljca".

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Poštovani prof i maličovijek

Hvala na informacjama. Nisam još bio nigdje i namjeravam ići u HZMO da mi to izračunaju, jer vidim da nije tako lako dobit neku približnu cifru. 22.09.2020. imat ću 60 god. i na kraju godine mislim otići u mirovinu. 30 ili 31.12. bi imao 37g i 2 mjeseca. Mogu ući u e-građane preko PBZ čitaća kartica.

Ono što mi je napokon jasnije je taj prosječni vrijednosni bod. Sada vidim (nadam se) da se za svaku godinu izračinavaju sve godine i valjde je onda njihova prosječna vrijednost taj famozni PVB. Ono što mi nije jasno kako se dobiva taj PVB od 1983-1989 god. Onako ugrubo mislim da bi mi taj PVB bio sigurno preko 1. Čak možda i blizu 1,2.

Nisam bio dragovoljac, jer sam tada imao radnu obvezu i radio preko firme za ministarstvo i HV.

u HV-u bio 1993/94 i 1995. Sve zajedno 422 dana.

I da, ja sam izabrao II Mirovinski stup. Ne znam da li sam automatski prebačen u I MS, ili ću to izabrat pri izračunu mirovine. Koliko vidim neću imati nikakvu korist što sam bio branitelj. Pa zar nije rečeno da će se taj vojni staž pribrojiti civilnom pa bi tako imao manju penalizaciju za 420 dana u ratu. (14 mjeseci). 0,2×14=2,8% manja penalizacija. Nije mi jasno kako bi ja bio penaliziran sa 12% ako imam 37 god. staža. Pa zar ne bi bio penaliziran 36×0,2=7,2%? Kada pribrojim sve onda bi imao 38 god. i 4 mjeseca staža. Znači penaliziralo bi mi se 20 mjeseci, a to je 4%. Ali što je sa onim braniteljima koji su mi rekli da imaju civilnu mirovinu oko 3000kn i dobili još naknadno u prosjeku nekakvih 500kn kao branitelji. Mislim oni koji su mi to rekli se ne poznaju. Morat ću ja to pitat o čemu se radi.

Uređeno od Vatrica

Podijeli ovu objavu

Poštovani vatrica,

kad imate pristup e građanin onda možete odmah na stranicama HZMO zatražiti informativni izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 30.12.2020.g. uz 38 g. i 4 mj. mirovinskog staža. Navedita da u II mirovinski stup uplaćujete od 01.01.2002. g. Sutra su Vam razriješene sve dileme oko pvb za ukupni radni staž kao i iznos prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO za koji mislim da će biti veći od braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

Uređeno od prof

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat , Vatrica je napisao:

Poštovani prof i maličovijek

Hvala na informacjama. Nisam još bio nigdje i namjeravam ići u HZMO da mi to izračunaju, jer vidim da nije tako lako dobit neku približnu cifru. 22.09.2020. imat ću 60 god. i na kraju godine mislim otići u mirovinu. 30 ili 31.12. bi imao 37g i 2 mjeseca. Mogu ući u e-građane preko PBZ čitaća kartica.

Onda udjite preko PBZ citaca i dajte si izracunati mirovinu sa 31.12.2020.god.

Kako vam je naveo postovani prof upisite u online izracun upisite 38 godina i 4 mjeseca radnog staza.

Ono što mi je napokon jasnije je taj prosječni vrijednosni bod. Sada vidim (nadam se) da se za svaku godinu izračinavaju sve godine i valjde je onda njihova prosječna vrijednost taj famozni PVB. Ono što mi nije jasno kako se dobiva taj PVB od 1983-1989 god. Onako ugrubo mislim da bi mi taj PVB bio sigurno preko 1. Čak možda i blizu 1,2.

Tocan iznos PVB-a dobit cete nakon sto vam se informativno izracuna mirovina online na stranicama HZMO-a (za 2 dana), ako ce vam PVB biti veci od 1,0 opca mirovina ce vam sigurno biti veca od braniteljske.

I da, ja sam izabrao II Mirovinski stup. Ne znam da li sam automatski prebačen u I MS, ili ću to izabrat pri izračunu mirovine. Koliko vidim neću imati nikakvu korist što sam bio branitelj. Pa zar nije rečeno da će se taj vojni staž pribrojiti civilnom pa bi tako imao manju penalizaciju za 420 dana u ratu. (14 mjeseci). 0,2×14=2,8% manja penalizacija. Nije mi jasno kako bi ja bio penaliziran sa 12% ako imam 37 god. staža. Pa zar ne bi bio penaliziran 36×0,2=7,2%? Kada pribrojim sve onda bi imao 38 god. i 4 mjeseca staža. Znači penaliziralo bi mi se 20 mjeseci, a to je 4%. Ali što je sa onim braniteljima koji su mi rekli da imaju civilnu mirovinu oko 3000kn i dobili još naknadno u prosjeku nekakvih 500kn kao branitelji. Mislim oni koji su mi to rekli se ne poznaju. Morat ću ja to pitat o čemu se radi.

Sto se tice I i II mirovinskog stupa vidjet cete nakon sto dobijete informativni izracun gdje cete vidjeti oba iznosa, ako bi vam bila mirovina iz I stupa veca nego mirovina iz I i II stupa, dati cete izjavu da se uplacena sredstva iz II stupa prebace u I stup generacijske solidarnosti.

Krivo ste si protumacili penalizaciju za raniji odlazak u mirovinu, ne penalizira vam se na temelju vaseg radnog staza vec na temelju godina starosti, ako idete u mirovinu sa 31.12.2020.god. imat cete 60 godina i 3 mjeseca starosti a do "starosne mirovine - 65 godina" vam fali 57 mjeseci (57 x 0,2% = 11,4%) znaci mirovina ce vam biti umanjena za 11,4%.

U slucaju izracuna mirovine po ZOHBDR-u clanak 26., tu vam je penalizacija 0,25% mjesecno (57 x 0,25% =14.25%) sto je gore nego kod ZOMO-a.

Ovo sto ste culi od drugih branitelja, nesto ste ili krivo culi ili vam nisu sve tocno rekli, neka vam pokazu rijesenje pa si ga sliknite.

Ako imate jos pitanja slobodno pitajte, postovani prof i moja malenkost smo vam na raspolaganju, a mozete nam dostaviti i taj informativni izracun koji ce te dobiti online od HZMO-a da ga pogledamo.

pozz

Podijeli ovu objavu

Interesantno. Svi sa kojima sam pričao su mi rekli da se penalizira staž, a ne godine. Ovo je sada dosta zeznuto. 

Ja sam si izračunao PVB, ali samo od 1996. god. nadalje. Za ovo ostalo moram pronaći platne listiće. Nigdje ne vidim da piše o bruto plaći ispod te 1996 god. Ovako u ovih 23 god. PVB ispada 1,13. 

Uređeno od Vatrica

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , prof je napisao:

Poštovani vatrica,

kad imate pristup e građanin onda možete odmah na stranicama HZMO zatražiti informativni izračun prijevremene starosne mirovine na nadnevak 30.12.2020.g. uz 38 g. i 4 mj. mirovinskog staža. Navedita da u II mirovinski stup uplaćujete od 01.01.2002. g. Sutra su Vam razriješene sve dileme oko pvb za ukupni radni staž kao i iznos prijevremene starosne mirovine po općem propisu ZOMO za koji mislim da će biti veći od braniteljske mirovine.

Lijep pozdrav

Ovo obavezno odmah napravite a molim Vas nemojte sami računati pvb i uzalud tratiti i naše i Vaše vrijeme.

Tek kad to napravite možemo dalje raspravljati i kvalitetno Vas svitovati.

Lijep pozdrav

Podijeli ovu objavu

prije 3 sati , Vatrica je napisao:

Interesantno. Svi sa kojima sam pričao su mi rekli da se penalizira staž, a ne godine. Ovo je sada dosta zeznuto. 

Ja sam si izračunao PVB, ali samo od 1996. god. nadalje. Za ovo ostalo moram pronaći platne listiće. Nigdje ne vidim da piše o bruto plaći ispod te 1996 god. Ovako u ovih 23 god. PVB ispada 1,13. 

Interesantno, ako neko nezna citati zakon i krivo ga tumaci, onda bolje neka o tome ne prica i ne siri dezinformacije, mirovinski zakon ZOMO, je u tome potpuno jasan, evo citiram zakon:

članak 85. stavak 2.,

„(2) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje se tako da se polazni faktor iz stavka 1. ovog članka smanjuje za 0,2% svaki mjesec ranijeg odlaska u mirovinu prije navršene dobi osiguranika propisane za stjecanje prava na starosnu mirovinu.

Spominje dob (godine starosti) a ne radni staz, a propisana dob za starosnu mirovinu je 65 godina starosti.

A ovako to izgleda u clanku 26., stavak 3., ZOHBDR-a, citiram:

(3) Polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine za hrvatske branitelje iz Domovinskog rata koji su u obrani suvereniteta sudjelovali u borbenom sektoru određuje se tako da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. Zakona o mirovinskom osiguranju smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu, i to:

d) s navršenih 38 godina mirovinskog staža – za 0,25% po mjesecu

Kod braniteljskog zakona ti je kombinacija navrsenog staza i navrsenih godina za starosnu mirovinu, tako je nekad bilo u opcem mirovinskom zakonu ZOMO-u ali je to promjenjeno sa 01.01.2019.god. dok je kod braniteljskog zakona to i dalje ostalo tako.

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Sign in to follow this  

• Online korisnici

No members to show

• Napravi novi...