Jump to content

Bračna stečevina na nekretninama


Lahebona

Preporučene objave

Molila bi vašu pomoć oko pitanja bračne stečevine. Bivši suprug i ja smo se razveli prije godinu dana i zanima me nešto oko podjele bračne stečevine da znam na šta imam pravo. Bivši suprug je nositelj opg-a (ja sam bila član i naše dvoje djece) i tijekom bračne zajednice je novcem kojeg smo zaradili radom opg-a kupio dvije velike oranice za potrebe opg-a, i one su upisane u gruntovnici kao njegovo vlasništvo, i isto tako jedan kombajn. Čitala sam zakon o opg-u ali mi to ništa nije jasno.

Zanima me da li ja na ime bračne stečevine imam pravo na pola tih nekretnina i pravo suvlasništva na kombajnu? Ili to pripada opg-u pa ne mogu ništa tražiti?

On je za te dvije oranice primio i poticaje prošle godine pa me i to zanima da li mogu tražiti pola isplaćenih poticaja za te nekretnine (u slučaju da je pola tih nekretnina moje)?

 

uređeno: od Lahebona
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mišljenja sam da sva imovina OPG-a, a koja je stečena radom bračnih supružnika za vrijeme trajanja bračne zajednice, predstavlja bračnu stečevinu u smislu Obiteljskog zakona, neovisno o ZK stanju.

Ukoliko dogovor nije moguće, vi biste trebala podnijeti tužbu za utvrđivanje i podjelu bračne stečevine uz traženje zabilježbe spora u ZK kao "osigurača", da se ne desi da bivši suprug otuđi nekretnine nekome tko će se pozivati na načelo povjerenja u ZK, pa da nije znao za vas.

Kako su i djeca članovi OPG-a, trebalo bi vidjeti imaju li i oni kakav udio u imovini istog, no taj dio mi nije previše poznat, pa me može netko nadopuniti.

Glede poticaja, kako su isti namjenska sredstva (ako ne griješim) i utrošeni u samo poslovanje OPG-a (a time su mu podigli i vrijednost), ne možete ih izdvajati i zasebno potraživati (po mom mišljenju, a slobodno me isprave drugi ukoliko griješim).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , G-man je napisao:

Glede poticaja, kako su isti namjenska sredstva (ako ne griješim) i utrošeni u samo poslovanje OPG-a (a time su mu podigli i vrijednost), ne možete ih izdvajati i zasebno potraživati (po mom mišljenju, a slobodno me isprave drugi ukoliko griješim).

Slažem se, jer ako bi se OPG dijelio na supružnike, a pri tome se jednom bračnom drugu posebno dodijelila 1/2-ina sredstava iz poticaja, to bi proizvelo učinak stjecanja bez osnova. 

 

prije 20 sati , G-man je napisao:

Mišljenja sam da sva imovina OPG-a, a koja je stečena radom bračnih supružnika za vrijeme trajanja bračne zajednice, predstavlja bračnu stečevinu

Citirano je izvan svake sumnje👍

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Postovani,

Trazim savjet pa bi uputio pitanje.

Sa supeugom sam u razvodu braka ,ja sam ostao u stanu a ona je izasla i otisla kod majke sa djecom ...uglavnom stan je na nju koji je kupljen prije braka novcem od njenog ujaka gdje pise da je on dao novac za stan i da je iskljucivo on zemljisno knjizni vlasnik a supruga vlasnik stana ,njeno ime je na vlasnickom papiru .

Kad smo uselili u stan napravljen je ugovor da ja i moja supruga kada otplatimo stan tom ujaku meni ide pola stana .

I sada kako se ona rastaje ja sam kroz nas brak dao skoro pola stana  gdje imam sve crno na bjelo ,a ona me sada pokusava izbaciti iz stana jer kaze da stan nije moj.

Kako sa se ja upisem na pola stana?

uređeno: od Ri fiume
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 19 sati , Ri fiume je napisao:

uglavnom stan je na nju koji je kupljen prije braka novcem od njenog ujaka gdje pise da je on dao novac za stan i da je iskljucivo on zemljisno knjizni vlasnik a supruga vlasnik stana ,njeno ime je na vlasnickom papiru .

Možete li ovo malo pojasniti? I gdje ovo piše?

prije 19 sati , Ri fiume je napisao:

Kad smo uselili u stan napravljen je ugovor da ja i moja supruga kada otplatimo stan tom ujaku meni ide pola stana

Kakav je ovo ugovor? Vi ste uz to napravili i kupoprodajni ugovor sa njenim ujakom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo napravili kupoprodajni ugovor nego ugovor izmedu nas troje...da ugovor je cudan istina ,da li ja imam pravo podnjeti tuzbu za uknjizbu jer sam platio skoro pola stana ali se supruga sada razvodi i na sve nacine pokusava me izbaciti.Da li me uopce moze izbaciti?tamo sam na adresi normalno 5 godina ,pokusavam otplacivati njenom stricu i dalje on mi vraca novce tako da oni nesto mute

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Onaj tko je upisan u zk kao vlasnik za cijelo, taj Vas ima pravo tražiti da iselite iz stana. Unatoč sudskom postupku za razvod brak, imovinskopravni odnosi supružnika se ne uređuju u ovom postupku, već u zasebnom sudskom postupku kojega bi Vi trebali pokrenuti tužnom, a s ciljem diobe bračne stečevine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Traziti?

Ali ja ne zelim izaci iz stana kojeg sam skoro pola otplatio a ona nije dala nista ,na ugovoru pise da je ona samo zk vlasnik a da je stric dao novac i da je zk vlasnik...po tome sta posete ja sam prevaren onda jer tko ce meni vratit taj novac ..kako ona mene moze izbacit iz stana po kojoj osnovi?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mjerodavno je stanje u zemljišnim knjigama, tako da Vi živite u tuđem stanu. Da imate uložena sredstva u taj stan, to morate u sudskom postupku i dokazati. Ukoliko se ne želite dobrovoljno iseliti, to je moguće napraviti prisilno, sudskim putem, a do tada Vam se može i naplaćivati stanarina za korištenje tuđeg stana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija