Jump to content

Kuća - izgrađena prije 1968 i legalizacija


anonimno

Preporučene objave

Dakle radi se o kući koja je izgrađena davno prije 1968.g. tj. oko 1900 g. Kuća jednim dijelom pada na česticu koja je sada u vlasništvu RH, ujedno taj dio čestice na koji pada kuća (sada u vlasništvu RH), je dat na uživanje za vrijeme biše države i "uživao" se više od 60.g.

Pitanje glasi:

Koji je postupak za pripajanje,tj upis u vlasništvo tog dijela čestice (koji je dobiven na uživanje od bivše države, sada u vlasništvu RH), i sam postupak za ishođenje potvrde da je objekt stariji od 1968.g., te upisivanje objekta u zemljišne knjige i katastar?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Dakle radi se o kući koja je izgrađena davno prije 1968.g. tj. oko 1900 g. Kuća jednim dijelom pada na česticu koja je sada u vlasništvu RH, ujedno taj dio čestice na koji pada kuća (sada u vlasništvu RH), je dat na uživanje za vrijeme biše države i "uživao" se više od 60.g.

Pitanje glasi:

Koji je postupak za pripajanje,tj upis u vlasništvo tog dijela čestice (koji je dobiven na uživanje od bivše države, sada u vlasništvu RH), i sam postupak za ishođenje potvrde da je objekt stariji od 1968.g., te upisivanje objekta u zemljišne knjige i katastar?

Ovdje se daje odgovor samo na dio pitanja koji se odnosi na ishodjenje potvrde da je objekt stariji od 15.02.1968.god a dobiti ćete je u Katastru gdje sa kopijom katastarskog plana i brojem čestica i K.o. zatražite istu potvrdu a da je objekt sagradjen prije 1968.g ili isto da je u starim kartama već postojao kao objekt, a sve od iste Uprave za geodetske poslove - Odjel za katastar.... :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo ti fali informacija, ali evo pod pretpostavkom:

ukoliko u zemljišnoj knjizi (pazi: ne vlasničkom listu, jer sam zaista naletjela na totalne nebuloze) je upisano društveno vlasništvo s pravom korištenja u korist neke osobe, onda ta osoba jednostavno preda zemljšnoknjižnom sudu prijedlog za izbirs društvebog vlaništva i upis prava vlasništva nositelja prava korištenja. Po Zakonu o vlasništvu takvi upisi se smatraju upisima prava vlasništva, čl. 361. i 365. ZV-a.

Pristojba za takav prijedlog je 250,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo ću morati provjeriti šta kažeš za zemljišnu knjigu dali je upisano društveno vlasništvo s pravom korištenja u korist neke osobe,u ovome slučaju moje mame, jer se u vlasničkom listu ne vidi taj podatak. Ukoliko ona nije upisana niti u zemljišnoj knjizi, jel onda ovo rješenje s odvjetnikom jedini izlaz ili postoji još neki drugi način.

Može li se vidjeti putem interneta s brojem k.č. taj podatak u zemljišnoj knjizi ili moram ići direktno u ured?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta se tiče ishođenja potvrde da je objekt stariji od 15.02.1968. g. postoji problem u tome šta kuća uopće nije ucrtana u katarstaskom planu. Međutiim vidljiva je na avionskom snimku iz '80 i neke g.,a starije snimke mi nisu mogli pokazati,jer ih nemaju.

Geodeti su pak rekli da će biti potrebno pozvati građevinkog vještaka da utvrdi starost objekta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

mislim da ti na temelju osobnog iskustva mogu pomoći. moja kuća, iako sagrađena prije 1968., nije bila ucrtana na snimkama u katastru, pa su me u katastru otpilili.

Sasvim slučajno saznala sam da najbolje snimke imaju u DGU (Državna geodetska uprava) i doista na snimci iz 1965. pronašli su moju kuću. Na temelju te snimke katastar mi je idao uvjerenje koje sam predla u zemljišne knjige radi legalizacije objekta. Ovo ti je ziher.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija