Jump to content
Duda1959

Ugovor o doživotnom uzdržavanju - novčana sredstva

Preporučene objave

Sa ocem sam sklopila Ugovor o doživotnom uzdržavanju koji sadrži nekretninu i sva novčana sredstva u RH koja se u trenutku smrti nalaze u banci. Što se tiče nekretnine, napravila sam zabilježbu u ZK odmah po sklapanju Ugovora. Otac je nedavno umro te sam u banci tražila informacije što je potrebno od dokumenata te su mi odgovorili da uz smrtni list trebam rješenje o nasljeđivanju, odnosno da ugovor o doživotnom uzdržavanju nije dovoljan. Molim za pomoć.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama
Prije 11 minuta, Duda1959 je napisao:

te su mi odgovorili da uz smrtni list trebam rješenje o nasljeđivanju, odnosno da ugovor o doživotnom uzdržavanju nije dovoljan

Pogrešno

Novčana sredstva u banci uopće neće činiti ostavinu iza umrlog, slijedom čega se neće ni spominjati u rješenju o nasljeđivanju.

Igrom slučaja je treća osoba mogla biti ugovorna strana ( davatelj uzdržavanja) koja uopće nije u srodstvu sa umrlim i kao takav se ne poziva u ostavinski postupak, pa se pitam šta bi banka u takvoj situaciji. 

Naime, neovisno o činjenici da je umrli vaš otac, Vi konkretnu imovinu niste stekli kroz nasljeđivanje, već pravnim poslom ( ugovor) , što će reči da vas banka ne može uvjetovati rješenjem o nasljeđivanju. 

Podijeli ovu objavu

Hvala na odgovoru, ali što konkretno moram poduzeti kako bi banka prebacila sredstva na moj račun i da li uopće moram pokrenuti ostavinski postupak?

Podijeli ovu objavu

Ostavinski postupak se može voditi, ali samo za onu ostavinsku masu koja nije predmet ovog ugovora. Trebate ponovno otići u banku i tražiti pripadajuća sredstva, ali bez rješenja o nasljeđivanju.

Podijeli ovu objavu

Hvala, očito će ovo biti teška tlaka. Ne razumijem obzirom da je Ugovor o doživotnom uzdržavanju reguliran ZOO, pa nije to banci prvi ovakav slučaj ili se prave blesavi!?

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...