Jump to content

Odbijen zahtjev za novčanu naknadu sa HZZ


0spryth0

Preporučene objave

Zavrsio sam radni odnos 31.12 prosle godine te sam imao pravo na novčanu naknadu za narednih 5 mjeseci sa HZZa.
Zapošljavam se opet 01.03. Za ta dva mjseca prije sam uredno dobio novčanu naknadu. Zbog virusa dobivam otkaz nakon 20 dana te šaljem HZZu zahtjev za nastavak novčane isplate.

Desio se problem te izgleda da je poslodavac stavio da sam ja tražio raskid ugovora za tih 20 dana radnog odnosa te mi HZZ iz tog razloga neće isplati ostatak love.
Što je najgore taj raskid ugovora je potpisao moj nadležni, ne ja, umjesto mene. No ja sam mu rekao da može. No mislio sam da je raskid ugovora jer poslodavac tako traži, ne ja iliti radnik.

HZZ mi savjetuje da kontaktiram firmu i tražim od njih novi dokument koji dokazuje da su ustvari oni meni dali otkaz te da to priložim uz žalbu? Što čisto sumljam da će uradit. Jel mogu ja tu išta napravit?

Ukoliko to ne uspijem riješit, jel mi se taj iznos novca "briše" ili ga opet mogu tražit kad dobijem otkaz ili istek ugovora na drugom poslu? Jel mogu samo tražit nastavak isplate ili?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , 0spryth0 je napisao:

HZZ mi savjetuje da kontaktiram firmu i tražim od njih novi dokument koji dokazuje da su ustvari oni meni dali otkaz te da to priložim uz žalbu?

Ovo je jedino što možete napraviti i jedino je ispravno. Ovdje Vas je izigrao poslodavac, a u buduće isključivo sami potpisujte dokumente i pri tome dobro pazite što potpisujete, jer ste još i dobro prošli, ovako je poslodavac umjesto Vas mogao potpisati bilo što.

prije 2 sati , 0spryth0 je napisao:

Ukoliko to ne uspijem riješit, jel mi se taj iznos novca "briše" ili ga opet mogu tražit kad dobijem otkaz ili istek ugovora na drugom poslu? Jel mogu samo tražit nastavak isplate ili?

Više nemate pravo na taj novčani iznos, osim ako uspijete dokazati po žalbi ovako kako sam Vam naprijed navela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 36 minuta, G-man je napisao:

Poslodavcu slobodno napomenete (ako će se praviti blesav) da ga možete kazneno prijaviti za krivotvorenje isprave i da mu je u interesu da vam pomogne razriješiti nesporazum.

 

prije 5 sati , Borbena7 je napisao:

Ovo je jedino što možete napraviti i jedino je ispravno. Ovdje Vas je izigrao poslodavac, a u buduće isključivo sami potpisujte dokumente i pri tome dobro pazite što potpisujete, jer ste još i dobro prošli, ovako je poslodavac umjesto Vas mogao potpisati bilo što.

Više nemate pravo na taj novčani iznos, osim ako uspijete dokazati po žalbi ovako kako sam Vam naprijed navela.


Hvala vam. Kontaktirao sam poslodavca te čekam odgovor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko na sporazumu o raskidu radnog odnosa nema vašeg potpisa te vas je potpisao poslodavac (kako kažete), dakle krivotvorio vaš potpis, takav sporazum nije pravno valjan. Stoga, moći ćete tražiti utvrđivanje njegove ništetnosti, kao i podnijeti kaznenu prijavu zbog krivotvorenja isprave protiv osobe koja je krivotvorila vaš potpis.

To bude sve dugotrajan proces, zato sam vam naglasio put kojim ćete (vjerujem) ostvariti željeno bez suda (ako je poslodavac mudar, ako nije, onda nek mu bude veselo).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Neće Vam biti dovoljna i to sve dok se navodi da ste Vi tražili otkaz.

Mislim da sam se krivo izrazio. Poslodavac nudi izjavu u kojoj kaže da nije bilo sporazuma, te da su me ustvarili otpustili zbog manjka posla. Znači u izjavi će stajat da ja otkaz nisam tražio nego da sam otpušten.
No to je samo izjava sa potpisom i pečatom poslodavca, pretpostavljam. Jel to dovoljno da HZZ prihvati moju žalbu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

To je već nešto drugo. Mada je i dalje pitanje, kako će utjecati na odluku po žalbi s obzirom da HZZ nije imao ovu izjavu prilikom donošenja prve odluke. U svakom slučaju to je maksimalno što sada možete učiniti.

Da, razumijem. Poslao sam email HZZu sa istim upitom pa ću vidjet. 
Recimo da HZZ kaže da tu izjavu neće uvažit. Ja podignem tužbu protiv poslodavca zbog krivotvorenja tog dokumenta, to je pretpostavljam dugotrajan proces. Ukoliko bi se utvrdilo da je dokument uistinu krivotvoren jel bi HZZ to uvažio i isplatio mi novac koji mi je "dužan" nakon toliko vremena? Vidim rok za žalbu je samo 15 dana. Ili bi se poslodavac teretio za tu svotu novca? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , 0spryth0 je napisao:

Ja podignem tužbu protiv poslodavca zbog krivotvorenja tog dokumenta, to je pretpostavljam dugotrajan proces.

Itekako dugotrajan. Dugogodišnji. 

prije 10 sati , 0spryth0 je napisao:

Ukoliko bi se utvrdilo da je dokument uistinu krivotvoren jel bi HZZ to uvažio i isplatio mi novac koji mi je "dužan" nakon toliko vremena?

Ne, oni Vama nisu ništa dužni.

prije 10 sati , 0spryth0 je napisao:

Ili bi se poslodavac teretio za tu svotu novca? 

Trebali bi tu svotu sudskim putem potraživati od poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 13 sati , Borbena7 je napisao:

Itekako dugotrajan. Dugogodišnji. 

Ne, oni Vama nisu ništa dužni.

Trebali bi tu svotu sudskim putem potraživati od poslodavca.

Poslodavac mi je skenirao ovu potvrdu te planira poslati original poštom. Jel mislite da je ovo u redu?
Malo me zbunjuje jer poslodavac ipak nigdje nije naveo da je došlo do otkaza radnika te kao da se igra sa riječima i zaobilazi riječ "sporazum", ukoliko me razumjete, te se bojim da ovo neće biti dovoljno.
Poslao mi je i jedan primjer prije ovoga kojeg sam odbio jer je jasno pisalo da je ugovor raskinut sporazumno.

Ukoliko HZZ odbije prihvatiti moju žalbu jel to znači da je ta odluka konačna, tj. jel to znači da se ja nemam pravo više žaliti na njihovu odluku?

11.png

uređeno: od 0spryth0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, G-man je napisao:

Ovo vam neće biti od pomoći, jer aludira svejedno na sporazum.

Da, to sam i mislio.
Sad sam kontaktirao poslodavca tj. sefa moje postaje, osobu koja je potpisala sporazum umjesto mene. Spomenio sam tužbu te se situacija malo zakuhala. Kaže da nikakav sud, da ukoliko HZZ ne prihvati moju žalbu da će sam platit tih 9000 HRK jer ukoliko sud bude uvučen on bi vjerovatno izgubio posao. 

Kaže da svojim riječima napišem kako bi ja htio da ta potvrda izgleda, te da pošaljem, pa će u ZG to složit te poslat poštom.

Jel može pomoć? Što mislite da bi moglo proć kod HZZa? Kako da ovo sastavim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, 0spryth0 je napisao:

Da, to sam i mislio.
Sad sam kontaktirao poslodavca tj. sefa moje postaje, osobu koja je potpisala sporazum umjesto mene. Spomenio sam tužbu te se situacija malo zakuhala. Kaže da nikakav sud, da ukoliko HZZ ne prihvati moju žalbu da će sam platit tih 9000 HRK jer ukoliko sud bude uvučen on bi vjerovatno izgubio posao. 

Kaže da svojim riječima napišem kako bi ja htio da ta potvrda izgleda, te da pošaljem, pa će u ZG to složit te poslat poštom.

Jel može pomoć? Što mislite da bi moglo proć kod HZZa? Kako da ovo sastavim?

Rekao sam sefu da taj primjer ostane manje više isti no samo da se nadoda nešto tipa "sporazuma nije bilo te ugovor nije raskinut na zahtjev radnika kao što piše u dokumentu koji je poslan HZZu kao dokaz o prestanku radnog odnosa. Raskid ugovora je došao isključivo od strane poslodavca"


Te sam isto rekao da objasne zašto su naveli da je bio sporazum, ukoliko je bio raskid ugovora od strane poslodavca. Da objasne. Da HZZ ne misli da ih "muljamo"

Mislim da bi to trebalo biti dovoljno ukoliko obrazlože razlog i sastave to kako treba.

Hvala G-man i Borbena7! :)

uređeno: od 0spryth0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako si je ovaj poslodavac zakomplicirao priču :misli: Još bi mu bilo najbezbolnije da Vam sam i to odmah isplati tu naknadu.

Prije 19 minuta, 0spryth0 je napisao:

Te sam isto rekao da objasne zašto su naveli da je bio sporazum, ukoliko je bio raskid ugovora od strane poslodavca. Da objasne. Da HZZ ne misli da ih "muljamo"

Baš me zanima, je li Vas "smuljao"? Naime, kada ovako poslodavac otkazuje ugovor o radu, Vi kao radnik imate pravo na otpremninu (ako ste bili neprekidno u radnom odnosu kod poslodavca dulje od dvije godine) i imate pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako si je ovaj poslodavac zakomplicirao priču :misli: Još bi mu bilo najbezbolnije da Vam sam i to odmah isplati tu naknadu.

Baš me zanima, je li Vas "smuljao"? Naime, kada ovako poslodavac otkazuje ugovor o radu, Vi kao radnik imate pravo na otpremninu (ako ste bili neprekidno u radnom odnosu kod poslodavca dulje od dvije godine) i imate pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor. 

Najgore u ovoj priči je da ukoliko meni ne uvaže žalbu taj novac mi neće firma platit, nego moj šef.  Koji je isto samo "šljaker". Šef poslovnice u gradu. Jer on ne želi da se ide sudskim putem jer je to njegova krivica i ostao bi bez posla. Njemu je iz uprave poslan sporazum kojega smo mi trebali potpisati, no kako smo mi to već radili i prije jer smo na isti način potpisali x broj ugovora, on je mene samo nazvao te pitao jel može on potpisat, no nije naveo da je sporazum, te ustvari ovo i je njegova krivica. Lekcija za nas obadvoje. Kaže da su ovi iz uprave napraviti sporazum a ne raskid ugovora jer je kao "manje posla".

Još jedan radnik je otpušten na isti način te je njemu novčana naknada sa HZZa odobrena. Mislim da je razlog bio taj jer on nije preložio sporazum o raskidu radnog odnosa kao dokaz HZZu, nego nekakav drugi dokument.

Nije me "smuljao". Ja sam počeo radit 01.03.2020 te mi je radni odnost prekinut 20.03.2020. Znači samo 20 dana.
No radio sam u toj firmi kroz protekle 3 godine. Radio sam godinu i pol do 31.12.2019 te sam opet započeo 01.03.2020 te sam trebao radit najmanje do 31.10.2020

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, 0spryth0 je napisao:

Jel može pomoć? Što mislite da bi moglo proć kod HZZa? Kako da ovo sastavim?

Treba biti sastavljeno na način da bude nedvosmisleno da se radilo o otkazu ugovora o radu ne sporazumnom raskidu radnog odnosa.

Prije 26 minuta, Borbena7 je napisao:

Kako si je ovaj poslodavac zakomplicirao priču :misli: Još bi mu bilo najbezbolnije da Vam sam i to odmah isplati tu naknadu.

S ovime se i ja slažem, jer će i HZZ moguće posumnjati u istinitost priče, pa će i oni početi čačkati po tome, a onda se to više neće moći zadržati u tišini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 20 minuta, G-man je napisao:

Treba biti sastavljeno na način da bude nedvosmisleno da se radilo o otkazu ugovora o radu ne sporazumnom raskidu radnog odnosa.

S ovime se i ja slažem, jer će i HZZ moguće posumnjati u istinitost priče, pa će i oni početi čačkati po tome, a onda se to više neće moći zadržati u tišini.

Da, razumijem, no navode da to nije moguće jer se sporazum već potpisao.
Problem je u tome što uprava firme nije upoznata sa tim da je taj sporazum u biti krivotvoren od strane sefa poslovnice te ih pretpostavljam nije briga za ishod ove priče.
Savjetovali su me da priložim novu potvrdu o razlogu prestanka radu koja se može naći na službenoj stranici HZZa.
Nazvao sam HZZ te su mi rekli da bi to najverovatnije moglo proći te da se za razlog prestanka radnog odnosa jednostavno stavi npr. "smanjen obujam posla" te da se riječ "sporazum" izostavi. Tako da čekam da mi ta pečatirana potvrda stigne poštom te ću nju preložiti uz žalbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratio sam se pravnoj klinici za besplatnu pravnu pomoć vezano za ovaj slučaj te su me kontaktirali danas pa želim da podijelim što sam doznao. Objasnili su mi postupak "ugrubo" te između ostalog mi je rečeno da sporovi vezani za radno pravo nemogu trajati više od 6 mjeseci te da postoji mogućnost da sud odbaci moju tužbu pošto je rok 15 dana od dana kada je taj sporazum potpisan.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, G-man je napisao:

Taj rok jeste formalno propisan Zakonom o radu, ali pitajte, primjerice ljude koji imaju sporove u ZG ili ST, da li se u praksi poštuje.

Ovaj odgovor je načelne naravi i ne uzima u obzir činjenicu sumnje na učin kaznenog djela, jer vašeg potpisa tamo nema.

Aha, razumijem. Što se tiče djela o mogućnosti suda da odbaci tužbu pošto je rok 15 dana, jel to stoji ili?
Isto tako mi je rečeno da bi sve skupa bilo tri ročišta s tim da bi zadnje ročište bilo samo za iznošenje odluke suda iako bi se ta odluka mogla donijeti i prije ukoliko je očito da taj potpis nije moj.
 

uređeno: od 0spryth0
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima,
Samo da javim da sam dobio rješenje od HZZ-a, uvažili su moju žalbu.

Ukratko, u žalbi sam objasnio da radni odnos nije prekinut sporazumom te da je iz meni nejasnog razloga poslodavac sastavio raskid ugovora kao sporazumni raskid, te da je isti prekinut zbog manjka posla uslijed okolnosti prouzročenih pojavom virusa Covid-19 i nemogućnosti odvijanja redovnog poslovanja. Te da je moja greška samo u tome što ja nisam tražio od poslodavca da pojasni kakav mi točno raskid ugovora daje te što on točno znači.
Uz žalbu sam priložio i novu potvrdu o razlogu prestanka radnog odnosa gdje je poslodavac pod razlog stavio Covid-19


Hvala još jednom na pomoći :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija