Jump to content

Iznuda nekretnine


Branimirmari

Preporučene objave

Postovani, trebam savjet...prije 10ak dana prisao mi je nepoznati muskarac na ulici i samnom obavio razgovor bez prijetnje ali sa tonom kojim mi je objasnio da svojoj jedinoj kcerki s kojom ne kontaktiram  MORAM  prepisati vikendicu na moru.

Posto s njom ne razgovaram i nisam joj namjeravao ostaviti tu nekretninu, ipak sam to ucinio jer sam se jako uplasio.

posto nemam svjedoke i dokaze, sta mi je ciniti ? dali ce policija ako prijavim ista uciniti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u ovom činjeničnom opisu stvarno ne vidim element bilo kojeg kaznenog djela.

netko vam je prišao na ulici i rekao vam je da morate prepisati nekretninu? ako ste se zaista uplašili trebali ste već u tom trenutku sve prijaviti policiji i naravno ništa ne prepisivati (tj. ovjeriti svoj potpis na ugovoru o darovanju)

bez ikakvih dokaza i svjedoka ne vjerujem da bi policija po vašoj prijavi puno toga napravila, osim obavljanja obavijesnih razgovora.

ipak, za ostvarenje kćerinog vlasništva nad vikendicom potrebno je da ona, pored upisa vlasništva u zemljišnim knjigama, stupi u posjed te iste nekretnine (primopredaja ključeva, uvođenje u posjed i sl.)

ako kćer nije ušla u posjed onda postoji mogućnost pokretanja parnice zbog pobijanja darovnog ugovora, a za to biste trebali odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se, za kazneno djelo iznude mora postojati sila ili ozbiljna prijetnja uperena prema žrtvi. Iz opisanog događaja to se ne bi reklo.

prije 8 sati , Iustitia_ZD je napisao:

ipak, za ostvarenje kćerinog vlasništva nad vikendicom potrebno je da ona, pored upisa vlasništva u zemljišnim knjigama, stupi u posjed te iste nekretnine (primopredaja ključeva, uvođenje u posjed i sl.)

ako kćer nije ušla u posjed onda postoji mogućnost pokretanja parnice zbog pobijanja darovnog ugovora, a za to biste trebali odvjetnika.

Ako su stvari takve, a ugovor nije sastavljen u formi JB akta, onda je ništetan, stoga se može tražiti utvrđenje ništetnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ja sam trenutno u toj vikendici sa svojom.novom suprugom i ako ona dodje a sada je vlasnik nektetnine, koja su moja a koja njena prava i dali ona moze uci u posjed. kljuceve nisam jos predao. 

u darovnom.ugovoru je stajalo u čl.4  da se odricem prava pobijanja ovog ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti obdarenika.

ugovor je ovjeren kod JB.

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Branimirmari je napisao:

Ja sam trenutno u toj vikendici sa svojom.novom suprugom i ako ona dodje a sada je vlasnik nektetnine, koja su moja a koja njena prava i dali ona moze uci u posjed. kljuceve nisam jos predao.

Vlasništvo kao apsolutno stvarno pravo svom nositelju daje, među inim, i pravo na posjed, tako da će to moći tražiti od sadašnjeg posjednika (vas).

prije 2 sati , Branimirmari je napisao:

u darovnom.ugovoru je stajalo u čl.4  da se odricem prava pobijanja ovog ugovora osim u slučaju grube nezahvalnosti obdarenika.

Pravo na isticanje ništetnosti se ne gasi, a pobojnost je druga stvar.

prije 2 sati , Branimirmari je napisao:

ugovor je ovjeren kod JB.

Mislite ovjeren je vaš potpis? Ukoliko je tako, svejedno postoji mana u vidu potrebnog oblika pravnog posla, kao što je ranije objašnjeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , G-man je napisao:

Vlasništvo kao apsolutno stvarno pravo svom nositelju daje, među inim, i pravo na posjed, tako da će to moći tražiti od sadašnjeg posjednika (vas).

Pravo na isticanje ništetnosti se ne gasi, a pobojnost je druga stvar.

Mislite ovjeren je vaš potpis? Ukoliko je tako, svejedno postoji mana u vidu potrebnog oblika pravnog posla, kao što je ranije objašnjeno.

Mislite pod pravnim poslom da uzmem odvjetnika i pokusam pobiti darovni ako je moguce? 

Osim toga ako dodje u vikendicu dali ima pravo da od nas  trazi da napustimo posjed? 

Posto je to bilo nedavno , neznam dali je moralo proci kroz zemljisne knjige i dali je vlasnistvo stupilo na snagu automatski nakon sto sam potpisao kod javnog biljeznika darovni ugovor ?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Branimirmari je napisao:

Osim toga ako dodje u vikendicu dali ima pravo da od nas  trazi da napustimo posjed?

ne

prije 9 sati , Branimirmari je napisao:

Posto je to bilo nedavno , neznam dali je moralo proci kroz zemljisne knjige i dali je vlasnistvo stupilo na snagu automatski nakon sto sam potpisao kod javnog biljeznika darovni ugovor ?

upisi u zemljišnoj knjizi su ono što se, ajmo pojednostaviti, pravnim jezikom zove vlasništvom.

posjed je stanje na terenu.

da skratimo priču, kćer je vlasnik kuće ali ste vi posjednik.

ako ju mislite tužiti, onda to učinite što prije. ne trebate čekati da ona vas tuži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Branimirmari je napisao:

Mislite pod pravnim poslom da uzmem odvjetnika i pokusam pobiti darovni ako je moguce?

To je vaša odluka, ja sam samo iznio svoje viđenje.

prije 18 sati , Branimirmari je napisao:

Osim toga ako dodje u vikendicu dali ima pravo da od nas  trazi da napustimo posjed?

Zasad ne, ali ukoliko stekne vlasništvo, dugoročno gledano, moći će to tražiti.

prije 18 sati , Branimirmari je napisao:

Posto je to bilo nedavno , neznam dali je moralo proci kroz zemljisne knjige i dali je vlasnistvo stupilo na snagu automatski nakon sto sam potpisao kod javnog biljeznika darovni ugovor ?

U opisanom slučaju, vlasništvo se stječe trenutkom upisa u ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija