Jump to content

OBNOVA OBITELJSKE KUĆE


dinoj

Preporučene objave

Pozdrav svima,

evo ovako odlučio sam se obnoviti obiteljsku kuću tj. staviti fasadu.

Sjeverna strana kuća je na međi ili tu negdje blizu, a odmah uz nju tu prolazi put širine cca. 3m.

Sa zapadne strane je susjed koji nije vlasnik toga puta, ali ga svojata iako nije njegov, jer sam to provjerio u zemljišniku te sam došao i do ugovora  

kojim je on kupio zemlju a za taj put ima samo pravo prolaza do svoje parcele.

Moje pitanje je sljedeće da bih mogao postaviti skelu i odraditi stavljanje fasade, a da susjed ne radi probleme da li je najbolje da odem kod vlasnika/nasljednika toga puta i od njih zatražim da mi daju suglasnot da tu mogu postaviti skelu cca. 10-ak dana da bih mogao staviti fasadu.

Susjed će svakako zvati policiju i raditi probleme, ali ako dobijem tu suglasnost da li sam siguran da i uz dolazak policije mogu nastaviti to odraditi do kraja?

Molio bih nekog pravnog stručnjaka da mi reče što je najbolje napraviti, možete se javiti u inbox ostaviti broj pa Vas nazovem i detaljnije objasnim ako Vam je tako lakše.

Hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik, pa dok se ne javi neki... Sigurno da je najbolje da trazite suglasnost vlasnika.

Pisete nasljednik jer je vlasnik umro nedavno ili nije duze vrijeme rijeseno stanje u ZK? Mozda je susjed kasnije kupio tu parcelu, a nije se upisao? Makar ni to mu ne znaci previse ako put nije samo za njegove potrebe nego se i drugi koriste njime jer prema zakonu o cestama, svi putevi po sili zakona prelaze u vlasnistvo JLS tako da mozete traziti od opcine da se upise kao vlasnik na put pa rjesavajte dalje s njima. Neka nasljednik ako nije upisan u ZK u suglasnosti navede na temelju cega je on vlasnik (npr. nasljedstvo nakon smrti roditelja).

Ako susjed nije vlasnik i ako zove policiju, suglasnost i izvadak iz ZK bi Vam trebali biti dosta da policija ode u roku 2 min. Morate samo paziti da susjed ima mogucnost prolaska preko puta pokraj skela jer inace bi mogli imati problema buduci da se ne moze sluziti putom. I da nece u inat kroz tih 10 dana pozvati neki kamion da mu nesto doveze pa nece moci proci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

nekih 80-90cm znači autom ne bi mogao proći ali pješke može slobodno. 

Ako kažete da bi mu se trebao omogućiti prolazak autom tada bi napravili tunel od skela ispod kojeg može proći a onaj dio fasade ispod tunela bi se odradio sa zemlje dokle radnici mogu doseći.

 

Pisete nasljednik jer je vlasnik umro nedavno ili nije duze vrijeme rijeseno stanje u ZK?

- vlasnik je umro ima 30-ak god i on još stoji kao vlasnik u zemljišniku

Mozda je susjed kasnije kupio tu parcelu, a nije se upisao?

- susjed nije kupio tu parcelu provjereno znam (a isto tako i u zemljišniku stoji da je vlasnik tog puta pokojnik)

 

Hvala na upitima i odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, dinoj je napisao:

On čak ima put s druge strane kuće koji je njegov ali neće da se njime služi.

To nema veze ako ima sluznost na ovom putu i ako se vec njime koristio prije onda je u posjedu i ako pokrene tuzbu za smetanje posjeda, dobit ce je. Vlasnik jedino moze traziti da se susjedu ukine sluznost ako ima drugi prilaz kuci.

Ide li inace autom po tom putu? Ako ide i ne zelite dogovorno s njim rjesiti da se nece moci koristiti putom (tj. mislite da ce raditi problem), napravite tunel svakako i nabavite suglasnost vlasnika/nasljednika.

Morate procijeniti je li susjed spreman na dogovore ili ne. Po pisanju mi izgleda da nije spreman na nista, tako da napravite sve sto mozete da izbjegnete tuzbe ili zaustavljanje radova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

ide automobilom, ma ja bih se želio s njim dogovoriti samo što je to nemoguće, čak je odbio i popisivače stanovništva onda znate koliko je sati (mogu pokušati ali 30 god. radi probleme svim susjedima okolo-čak je probio zid tako da voda s njegove parcele ide na tuđu parcelu).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , dinoj je napisao:

ali ako dobijem tu suglasnost da li sam siguran da i uz dolazak policije mogu nastaviti to odraditi do kraja

Bitno napomenuti da se i vlasnik poslužne nekretnine mora uzdržati od postupaka kojim će ovlašteniku prava služnosti onemogućiti ili otežati izvršavanje sadržaja služnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Matrix je napisao:

Bitno napomenuti da se i vlasnik poslužne nekretnine mora uzdržati od postupaka kojim će ovlašteniku prava služnosti onemogućiti ili otežati izvršavanje sadržaja služnosti. 

Pozdrav,

možeš li napisati na malo razumljivi način jer nisam baš razumio?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 8 minuta, dinoj je napisao:

Po tome ispada da veća prava ima onaj tko ima pravo služnosti puta nego sami vlasnik puta.

Tako je, ako ima pravo sluznosti onda mu to pravo nitko ne moze uskratiti, inace pravo sluznosti ne bi imalo smisla. 

Prije 8 minuta, dinoj je napisao:

Najbolje lipo da kupin taj put i amen.

Teret sluznosti ostaje neovisno o vlasniku tako da time ne biste napravili nista.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se ne želi imati problema sa ovlaštenikom služnosti kao takovom osobom bez obzira na dozvolu vlasnika, isto se uvijek može zatražiti od suda da donese odluku o uporabi tuđe nekretnine radi izvođenja radova gdje bi se točno naznačilo koji dio tuđe nekretnine upotrijebiti, koji radovi se mogu izvoditi, u kojem trajanju te sve ostalo što navodi članak 107 zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

popodne sam provjerio da u zemljišniku stoji da je susjed vlasnik 1/4 puta (za tu kupovinu imam ugovor s kojim je to kupio) i to poviše svoje parcele dok su 3/4 puta na pokojnika koji s njim nije u srodstvu.

Nadalje u katastru sam otkrio da je cijeli put 1/1 na susjedovu ženu (umrla ima godinu dana) kako je to moguće?

Da li se on možda upisao nelegalno na ostale 3/4 puta?

(u prilogu je slika da je lakše razumjeti)

slikaaa.PNG

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , dinoj je napisao:

u zemljišniku stoji da je susjed vlasnik 1/4 puta (za tu kupovinu imam ugovor s kojim je to kupio)

I u ugovoru baš piše da je to taj dio sa nekakovom skicom kao prilogom ugovora, kako ste vi to označili? Ako nije tako ugovoreno, onda je suvlasnik 1/4 neodređenog dijela puta. No to uopće nema veze jer za uporabu tuđe nekretnine za izvođenje radova trebate i njegovu suglasnost kao suvlasnika. Pošto je izgledno da je nećete dobiti ostaje ono što sam vam naveo post prije.

 

Ovo oko posjedovnog lista katastra se nema što komentirati jer je previše nepoznanica što bi moglo biti i kako a mogu se provjeriti u katastru. Što god da se desilo, za bilo što mjerodavni su podaci iz ZK.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Spitfire je napisao:

I u ugovoru baš piše da je to taj dio sa nekakovom skicom kao prilogom ugovora, kako ste vi to označili? Ako nije tako ugovoreno, onda je suvlasnik 1/4 neodređenog dijela puta. No to uopće nema veze jer za uporabu tuđe nekretnine za izvođenje radova trebate i njegovu suglasnost kao suvlasnika. Pošto je izgledno da je nećete dobiti ostaje ono što sam vam naveo post prije.

 

Ovo oko posjedovnog lista katastra se nema što komentirati jer je previše nepoznanica što bi moglo biti i kako a mogu se provjeriti u katastru. Što god da se desilo, za bilo što mjerodavni su podaci iz ZK.

U ugovoru nije skica nego je opisano detaljno da susjed kupuje 1/4 što odgovara cca 51m2 (ukupno čitavi put je 226m2) sjeverno od svoje parcele u širini 3 metra.

Ja sam to skicirao da bude razumljivije. 

Čak posjedujem i darovni ugovor pokojnika (koji je on potpisao) kojim on isto navodi da je ta 1/4 prodana susjedu, a da 3/4 ostavlja svome nećaku koji to nažalost nije nikada potpisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija