Jump to content

Kada je presuda pravomoćna ? - tko zna !?


anonimno

Preporučene objave

Ako općinski sud donese NE pravomoćnu presudu i na nju se optuženi žali, šta i kako ide dalje ?

 

Zanima me koliko vremena opet mora proći da bi presuda ipak na kraju od suda postala pravomoćna ? I koji sud je nadležan, općinski ili županijski ? Koja je procedura kod žalbe ? Mislim zanima me konkretno koliko se vremenski to još može produžiti da presuda bude pravomoćna u slućaju da se prvi puta na NE pravomoćnu presudu podnese žalba ? I da li se opet može podnjeti žalba i na drugu odluku suda ?

 

Konkretno radi se o kaznenom djelu gdje se traži kazna zatvora od 1 godine ? :-o

 

:thankyou:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Presuda je pravomoćna kad više nema redovnog pravnog lijeka, dakle - u pravilu - žalbe.

 

To može nastupiti kad istekne rok za žalbu, a žalba nije podnesena, ili kad odluku donese najviša sudska instanca u danom postupku, a to je drugostupanjski sud (dakle Županijski sud za postupak otpočet na Općinskom).

 

Ako viši sud vrati nižemu na ponovno odlučivanje, nema pravomoćnosti.

 

Djelovanje pravomoćnosti odluke za stranku nastupa kad takvu odluku primi, odnosno računa se u odnosu na taj trenutak, jer se većina rokova (npr. za žalbu) računa od toga trenutka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija