Jump to content

Zamjena poljoprivrednog zemljista


Benbatl

Preporučene objave

Imam pitanje u vezi zamjene poljoprivrednog zemljista. Rodak i ja mijenjamo parcele u svrhu okrupnjivanja poljiprivrednog zemljista. Na njegovom zemljistu, kao i na mom se vodi treca osoba u manjem udjelu, nasljednici iste nemaju potrazivanja za tim dijelom zemljista. Zanima me, gdje bih se trebao javiti i koju dokumentaciju trebam prikupiti kako bih to i pravno rjesio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najlakse da Vam nasljednici daruju to zemljiste (udio), platite malo poreza i rjeseno. Sve to ako je u rjesenju o nasljedivanju upisana ta cestica, a ako nije trebali bi pokrenuti ostavinsku raspravu zbog naknadno pronadene imovine pa onda nakon toga bi Vam mogli darovati.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Udio treće osobe na zemljištima nije jednak, na jednom zemljištu vodi se u omjeru 1/12, dok na preostala 3 zemljišta vodi se u omjeru 1/16. Na zemljištu gdje se treća osoba vodi 1/12 radi se o oranici koja je veća za nekih 200 kvadrata od druge oranice koju bi osoba s kojom se mijenjam trebala dobiti u posjed. kada se sve zbroji i oduzme, razmjerno udjelima, čak i da ta treća osoba ostane tako kako se vodi, na svim zemljištima sa svojim udjelima, ja bih završio sa par kvadrata više. To ne predstavlja nikakav problem i oko toga smo složni.

Kako bih mogao na neki najbrži i najjeftiniji način srediti ovu zamjenu, trebam li angažirati odvjetnika, komu se trebam obratiti. Mislin da bi pokretanje ostavinske rasprave i sl stvari samo povećale obujam posla i potrošnju novca, ali konačna odluka ništa konkretno ne bi promijenila. Ako bih samo proveo zamjenu svog udjela, sa udjelom osobe koja je većinski vlasnik, što bih trebao učiniti?

Ako nasljedinici tih nekih 500 kvadrata ikada u budućnosti budu potraživali svoj udio spreman sam ih isplatiti, ili im dati tih 500 kvadrata, kako god. Cilj mi je u kraćem roku obaviti zamjenu, kako bih mogao krenuti s investicijama na tom zemljištu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Benbatl je napisao:

Udio treće osobe na zemljištima nije jednak, na jednom zemljištu vodi se u omjeru 1/12, dok na preostala 3 zemljišta vodi se u omjeru 1/16. Na zemljištu gdje se treća osoba vodi 1/12 radi se o oranici koja je veća za nekih 200 kvadrata od druge oranice koju bi osoba s kojom se mijenjam trebala dobiti u posjed. kada se sve zbroji i oduzme, razmjerno udjelima, čak i da ta treća osoba ostane tako kako se vodi, na svim zemljištima sa svojim udjelima, ja bih završio sa par kvadrata više. To ne predstavlja nikakav problem i oko toga smo složni.

Sve oko omjera se dogovorite medusobno, to nema prevelikog utjecaja na samu bit stvari.

prije 3 sati , Benbatl je napisao:

Kako bih mogao na neki najbrži i najjeftiniji način srediti ovu zamjenu, trebam li angažirati odvjetnika, komu se trebam obratiti. Mislin da bi pokretanje ostavinske rasprave i sl stvari samo povećale obujam posla i potrošnju novca, ali konačna odluka ništa konkretno ne bi promijenila.

Ostavinska bi se trebala provesti jer iako su nasljednici postali vlasnici pokojnikove ostavine vec na dan smrti i mogu s njom raspolagati, tako dugo dok nemaju pravomocno ostavinsko rjesenje necete biti sigurni da se u buducnosti iz svega toga nece izroditi neki problem. Osim toga bez rjesenja se ne mozete ni upisati kao vlasnik u ZK. Par stotina kvadrata oranice ne bi trebalo biti ni skupo, tako da nece ni troskovi biti veliki. Ja bih preporucio da ako mozete maknete tu 3. osobu (vec umrlu) iz suvlasnistva sto prije, jer protekom vremena se povecava i broj nasljednika i to vise nikada necete rjesiti. A Vasi potomci (a mozda vec i Vi za koju godinu ako cete trebati potpis suvlasnika za neke radove) ce onda lupati glavom u zid jer nece moci raspolagati imovinom kako zele.

prije 3 sati , Benbatl je napisao:

Ako bih samo proveo zamjenu svog udjela, sa udjelom osobe koja je većinski vlasnik, što bih trebao učiniti?

Ako se "rijesite" 3. osobe iz suvlasnistva onda mozete napraviti sporazumnu raspodjelu udjela izmedu Vas i rodaka jer ste tada oslobodeni placanja poreza na promet nekretnina po cl. 13. st. 8. koji kaze da su poreza oslobođene i osobe:

Citiraj

koje razvrgnućem suvlasništva ili pri diobi zajedničkog vlasništva stječu posebne dijelove te ili tih nekretnina, neovisno o omjerima prije i nakon razvrgnuća suvlasništva ili diobe zajedničkog vlasništva.

Inace cete morati napraviti ugovor o zamjeni nekretnina, koji je nista vise nego da ste napravili dva kupoprodajna ugovora. Tako da dolazimo do zakljucka da cete na kraju vrlo vjerojatno platiti manje ako sve napravite po PS-u (udjeli Vas i rodaka su veci nego udio 3. osobe pa ce i porez biti veci, naravno sve ovisi o vrijednosti zemljista, napravite popis troskova sami).

Ako su svi nasljednici slozni, ostavinsko rjesenje i kupoprodajni ugovor od tih nasljednika mozete rijesiti dosta brzo, tako da to ne bi trebalo dugo trajati.

prije 3 sati , Benbatl je napisao:

Ako nasljedinici tih nekih 500 kvadrata ikada u budućnosti budu potraživali svoj udio spreman sam ih isplatiti, ili im dati tih 500 kvadrata, kako god. Cilj mi je u kraćem roku obaviti zamjenu, kako bih mogao krenuti s investicijama na tom zemljištu.

Ovdje biste mogli imati problem to sto ste idealni suvlasnici pa bi se 3. strana mogla zaliti i zahtijevati dio parcele na kojem Vi vec uzgajate nesto pa cete opet imati problema.

Uglavnom, kao i svugdje, "bolje sprijeciti, nego lijeciti", a vlasnistvo 1/1 je neusporedivo bolje od bilo kakvog suvlasnistva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija