Jump to content

Ugovor o doživotnom uzdržavanju


El Gato

Preporučene objave

 

Lijepi pozdrav! 

Sestra i ja bi sa starom majkom napravili Ugovor o doživotnom uzdržavanju, (ukoliko je to pravi naziv takvog dokumenta).

Time bi nakon majčine smrti i po njezinoj izričitoj želji njen stan u vlasništvu pripao nama, a bez prava na isti bi trebala ostati polusestra koja živi u inozemstvu dugi niz godina i u zavadi je s ostatkom obitelji. 

Jeli dovoljno takav ugovor ovjeriti kod javnog bilježnika i jeli on tada pravovaljani dokument, bez mogućnosti (uspješnog) osporavanja istoga od strane treće osobe? 

Hvala lijepa na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostranobvezni pravni posao kojim na jednoj strani nastaje obveza uzdržavanja, a druga strana se obvezuje na prijenos sve ili dijela svoje imovine po svojoj smrti davatelju uzdržavanja. Stoga pripazite na valjanost sadržaja ovog ugovora. Po ovjeri kod javnog bilježnika, taj ugovor možete dostaviti na zabilježbu u zk. Mogućnost osporavanja (primjenjuju se odredbe ZOO o pobojnim i ništetnim ugovorima) uvijek postoji, a o konkretnim razlozima ovisi uspjeh u ovakvom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , El Gato je napisao:

 

Lijepi pozdrav! 

Sestra i ja bi sa starom majkom napravili Ugovor o doživotnom uzdržavanju, (ukoliko je to pravi naziv takvog dokumenta).

Time bi nakon majčine smrti i po njezinoj izričitoj želji njen stan u vlasništvu pripao nama, a bez prava na isti bi trebala ostati polusestra koja živi u inozemstvu dugi niz godina i u zavadi je s ostatkom obitelji. 

Jeli dovoljno takav ugovor ovjeriti kod javnog bilježnika i jeli on tada pravovaljani dokument, bez mogućnosti (uspješnog) osporavanja istoga od strane treće osobe? 

Hvala lijepa na odgovoru!

Dajte nekom odvjetniku da ga sastavi i svakako ga solemnizirajte kod biljeznika. Kostat ce malo vise, ali ste sigurniji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , BrunoZG je napisao:

Dajte nekom odvjetniku da ga sastavi i svakako ga solemnizirajte kod biljeznika. Kostat ce malo vise, ali ste sigurniji

Koštalo bi znatno više, provjereno. Hvala na savjetu, ali zanima me ima li neki konkretan razlog zašto mislite da izjava koju bi majka dala bilježniku, (koji bi ju ujedno i ovjerio), nebi vrijedila ili bila sigurna jednako kao i ona koju bi sastavio odvjetnik...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Borbena7 je napisao:

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je dvostranobvezni pravni posao kojim na jednoj strani nastaje obveza uzdržavanja, a druga strana se obvezuje na prijenos sve ili dijela svoje imovine po svojoj smrti davatelju uzdržavanja. Stoga pripazite na valjanost sadržaja ovog ugovora. Po ovjeri kod javnog bilježnika, taj ugovor možete dostaviti na zabilježbu u zk. Mogućnost osporavanja (primjenjuju se odredbe ZOO o pobojnim i ništetnim ugovorima) uvijek postoji, a o konkretnim razlozima ovisi uspjeh u ovakvom postupku.

Možete li navesti na što konkretno obratiti pažnju, tj. što takav ugovor mora sadržavati da bi bio valjan?

Hvala lijepa na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, El Gato je napisao:

Koštalo bi znatno više, provjereno. Hvala na savjetu, ali zanima me ima li neki konkretan razlog zašto mislite da izjava koju bi majka dala bilježniku, (koji bi ju ujedno i ovjerio), nebi vrijedila ili bila sigurna jednako kao i ona koju bi sastavio odvjetnik...?

Naprosto, kada je ugovor solemniziran ili ako ga sam bilježnik sastavlja (JB akt) to je uvijek bolje. Ne samo što je teže pobojno iz nekih formalnih razloga, već i bilježnik jamči za sadržaj u tom slučaju.

Kod obične ovjere potpisa biljeznik na dnu uvijek napise da ne odgovara za sadrzaj vec je samo utvrdio neciji identitet i ovjerio potpise. Nije to slučajno.

Stoga, ako vec radite ugovor o dozivotnom i ako imate mogućnosti, uložite u to da vam ga sam biljeznik sastavi i ovjeri, to je cca ukupno 500 eura za neki prosjecan stan srednje vrijednosti. Ako vam neki odvjetnik sastavi ugovor, pa to donesete na solemnizaciju, to cete platiti još vise, jer plaćate i odvjetnika i biljeznika.

Nedavno sam radio ugovor o doživotnom, pa mi je još sve svježe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Spitfire je napisao:

A može se sastaviti po predlošku i ovjeriti kod suca nadležnog suda pa se 500 E pretvori u 500 kn.

U pravu ste. Moze i to, samo što sve duže traje. To sam kasnije doznao, ali zbog korone je sve bilo stalo, pa mi je bilo jednostavnije dati 500 eur.

U svakom slučaju, sve je bolje od obične ovjere potpisa...

uređeno: od BrunoZG
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , BrunoZG je napisao:

Naprosto, kada je ugovor solemniziran ili ako ga sam bilježnik sastavlja (JB akt) to je uvijek bolje. Ne samo što je teže pobojno iz nekih formalnih razloga, već i bilježnik jamči za sadržaj u tom slučaju.

Kod obične ovjere potpisa biljeznik na dnu uvijek napise da ne odgovara za sadrzaj vec je samo utvrdio neciji identitet i ovjerio potpise. Nije to slučajno.

Stoga, ako vec radite ugovor o dozivotnom i ako imate mogućnosti, uložite u to da vam ga sam biljeznik sastavi i ovjeri, to je cca ukupno 500 eura za neki prosjecan stan srednje vrijednosti. Ako vam neki odvjetnik sastavi ugovor, pa to donesete na solemnizaciju, to cete platiti još vise, jer plaćate i odvjetnika i biljeznika.

Nedavno sam radio ugovor o doživotnom, pa mi je još sve svježe.

Hvala lijepa na savjetu, ali to je definitivno van naših financijskih mogućnosti trenutno. LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Borbena7 je napisao:

Evo link sa primjerom

 

Znači taj ugovor iz primjera bi bilo dovoljno odnijeti sucu nadležnog suda na ovjeru i to bi onda bio pravovaljan dokument?

Hvala Vam lijepa na pomoći u svakom slučaju, kao i svima drugima koji su svojim odgovorima nastojali pomoći. Ukoliko bude još kakvih nejasnoća, pitat ću ovdje. LP. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , El Gato je napisao:

Znači taj ugovor iz primjera bi bilo dovoljno odnijeti sucu nadležnog suda na ovjeru i to bi onda bio pravovaljan dokument?

Hvala Vam lijepa na pomoći u svakom slučaju, kao i svima drugima koji su svojim odgovorima nastojali pomoći. Ukoliko bude još kakvih nejasnoća, pitat ću ovdje. LP. 

Spitfire je dobro napisao, to se može i na sudu ovjeriti, pa je trošak znatno manji, cca 500 kn. Jedino što ćete duže na sve to čekati, sigurno par mjeseci.

uređeno: od BrunoZG
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čeka se iz razloga malo sudaca, veliko mjesto. U takovima se uglavnom šalje Prijedlog za ovjeru ugovora sa jednim ugovorom kao prilogom i čeka se na poziv u određeno vrijeme. U drugima je postojalo uredovno vrijeme određeni dan samo za ovjeru ugovora te se samo dođe taj dan.

Uglavnom valjalo bi provjeriti kako je na vašem sudu, no sam postupak nakon dolaska (dolaze primatelj i davatelj uzdržavanja) je taj da sudac provjerava sa nekoliko pitanja postoji li kod primatelja mana volje, sadržaj i formu ugovora, pa ako je to sve u redu upoznaje stranke sa sadržajem i potpisuje se ugovor u njegovom prisustvu.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, El Gato je napisao:

Možete li navesti na što konkretno obratiti pažnju, tj. što takav ugovor mora sadržavati da bi bio valjan?

Hvala lijepa na odgovoru.

Solemnizirani ugovor kad odneses u gruntovnicu oni naprave zabiljebu na nekretninu i prilikom njene smrti ne pacate nista prilikom aktiviranja istog i nema roka u kojem to trebate napraviti. Ako nije solemniziran onda je rok oko 60 dana (nisam siguran) i prilikom aktivacije placate u gruntovnici oko 250kn. Moj savjet je otici kod javnog biljeznika da vam polusestra ne moze osporavati ugovor. Kad biljeznik ovjeri to je ne osporivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Lijepi pozdrav svima još jednom!

Ponovo se vraćam na temu Ugovora o doživotnom uzdržavanju koji bi uskoro išli ovjeriti.

Da podsjetim: navedeni ugovor bi sklopili moja polusestra i ja sa našom majkom o kojoj se brinemo, te bi njime nakon majčine smrti došli u posjed njenog stana koji se nalazi u stambenoj zgradi sa više stanova. 

Time bi majka ujedno željela osporiti nasljedno pravo našoj drugoj polusestri koja je već 30 godina u inozemstvu i ne kontaktira ni s majkom ni s ostalim članovima obitelji.

Stan je majka za vrijeme bivše Jugoslavije dobila od firme u kojoj je bila zaposlena do mirovine i kasnije je ga je prihvatila otkupiti.

Isti još nije u cijelosti otplatila, ( cca 3/4 cijene je do sada isplaćeno), pa me zanima postoji li tu problem oko vlasništva i može li ga ona u ugovoru uopće navesti kao svoju nekretninu, koju bi nam navedenim ugovorom ostavila nakon svoje smrti?

Obzirom na gore navedeno, koje sve dokumente trebamo priložiti prilikom ovjere ugovora i gdje se isti mogu pribaviti?

Nadalje, kako moja polusestra, koja bi uz mene po ugovoru bila davatelj uzdržavanja, (na način financiranja majčinih potreba), živi u gradu na drugom kraju HR, te joj je zbog toga i zbog brojnih poslovnih i obiteljskih obaveza problem doputovati na ovjeru ugovora, zanima nas mora li i ona biti osobno prisutna pri ovjeri ugovora?

Hvala lijepa unaprijed svima na odgovorima. 

uređeno: od El Gato
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Matrix je napisao:

Jel majka upisana vlasnica stana

 

Ona ili osoba koju opunomoći. 

1. Pretpostavljam da je, obzirom da je njoj osobno 1984. dodijeljen od strane bivše firme u kojoj je radila, te potom već dugi niz godina plaća otkup. Uplatnice koje dobija glase na njeno ime, ali ne znamo smatra li se sve to dokazom vlasništva ili treba i nešto drugo, te gdje se može provjeriti vlasništvo?

2. Znači, sestra bi mogla u svom mjestu stanovanja kod javnog bilježnika napraviti punomoć meni, majci ili trećoj osobi u slučaju da ona ne bude mogla doći na ovjeru ugovora? 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija