Jump to content

Zakon o porezu na promet nekretnina iz 2019.


ivsha

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas pomoć u tumačenju vezanom uz Zakon o porezu na promet nekretnina iz 2019. godine.

Naime, prošle godine sam kupio stan kao HRVI. Stan u kojem i živim s obitelji. To mi je ujedno prva i jedina nekretnina koje sam vlasnik.

Prije nekoliko dana stigla mi je obavijest od Porezne uprave u kojoj stoji da su izdali privremeno rješenje po kojem u roku od 15 dana (žalba ne odgađa izvršenje rješenja) moram uplatiti određeni iznos.

Iznos nije beznačajan, a posebno ako Vam naglasim da sam iščitavanjem samoga Zakona o porezu na promet nekretnina zaključio da plaćanja ovoga poreza sam kao HRVI oslobođen. Tu se referiram na članak 13. istoga zakona.

Pozivom u nadležne službe ( Porezna uprava i Ministarstvo branitelja) rečeno mi je da se zakon promjenio i da to sve ništa više ne vrijedi. 

Stoga imam za Vas pitanje:

Kako je moguće da su zakon izmjenili tj. iz nadležnih istitucija su mi tako prenijeli, a taj isti zakon u ažuriranoj verziji nema nikakvih izmjena?

Unaprijed zahvaljujem

uređeno: od ivsha
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ivsha je napisao:

Iznos nije beznačajan, a posebno ako Vam naglasim da sam iščitavanjem samoga Zakona o porezu na promet nekretnina zaključio da plaćanja ovoga poreza sam kao HRVI oslobođen. Tu se referiram na članak 13. istoga zakona.

Ne znam koji ste vi zakon gledali, ali temeljem kojeg ste isčitali da ste kao HRVI oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina? Takove odredbe nema još od 01.01.2017. a kada je, ako je bila maknuta iz Zakona o porezu na promet nekretnina (NN 69/07, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11, 143/14) moglo bi se istražiti, ali sigurno nije u važećem od 01.01.2019.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 46 minuta, Spitfire je napisao:

Ne znam koji ste vi zakon gledali, ali temeljem kojeg ste isčitali da ste kao HRVI oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnina? Takove odredbe nema još od 01.01.2017. a kada je, ako je bila maknuta iz Zakona o porezu na promet nekretnina (NN 69/07, 26/00, 127/00, 153/02, 22/11, 143/14) moglo bi se istražiti, ali sigurno nije u važećem od 01.01.2019.

Pogreškom nisam naveo da sam do same kupnje imao status zaštićenog najmoprimca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ivsha je napisao:

Pogreškom nisam naveo da sam do same kupnje imao status zaštićenog najmoprimca.

Kada su to HRVI bili oslobođeni plačanja poreza na promet nekretninama ? Prije par godina su SVI bili oslobođeni plačanja poreza za prvu nekretninu.to nije bilo " dugog vijeka", i  to su ukinuli, pa mislim da je sada 3% za sve.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, buda2 je napisao:

Kada su to HRVI bili oslobođeni plačanja poreza na promet nekretninama ? Prije par godina su SVI bili oslobođeni plačanja poreza za prvu nekretninu.to nije bilo " dugog vijeka", i  to su ukinuli, pa mislim da je sada 3% za sve.

Mislim da se ne razumijemo. Sve riječi u mom pitanju su bitne, ne samo ono što ste vi odlučili izdvojiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , ivsha je napisao:

Pogreškom nisam naveo da sam do same kupnje imao status zaštićenog najmoprimca.

Da li ste kao zaštićeni najmoprimac kupili stan u kojemu ste stanovali temeljem ugovora o najmu?

Prije 39 minuta, buda2 je napisao:

pa mislim da je sada 3% za sve.

Točno, porez na promet nekretnina plaća se po stopi od 3%

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , ivsha je napisao:

a posebno ako Vam naglasim da sam iščitavanjem samoga Zakona o porezu na promet nekretnina zaključio da plaćanja ovoga poreza sam kao HRVI oslobođen.

 

prije 2 sati , ivsha je napisao:

Pogreškom nisam naveo da sam do same kupnje imao status zaštićenog najmoprimca.

Ovo su dvije sasvim drugačije činjenice, stoga je Borbenin upit isto tako bitan. Ukoliko je potvrdan imate osnovu za žalbu sa dokazom o statusu zaštičenog najmoprimca i činjenice u vidu kupoprodajnog ugovora da ste kupili predmetni stan, a temeljem navedenog čl.13 st.5 Zakona o porezu na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija