Jump to content

Založno pravo - pitanje


Al_Bundy

Preporučene objave

Poštovani,

na nekretnini je na temelju Rješenja Općinskog suda uknjižuje se pravo zaloga na nekretninu.

te dodatno Zabilježuje se ovršnost tražbine opisane.

mene sada interesira sljedeće. 

bile su održane dvije dražbe i nekretnina nije prodana.

od tada je prošlo cca 10 godina i ništa se ne događa.

možete mi reći molim vas na koji način odnosno po kojem zakonu se može obrisati ovršnost tražbine ?

i dali postoji zastara za navedeno ? 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje je u pitanju ovrha koja se provodi po I. Ovršnom zakonu, tako da vrijedi da ovrhovoditelj može najkasnije na drugom ročištu za dražbu predložiti sudu da se ako se nekretnina ne proda u njegovu korist zasnuje založno pravo na nekretnini radi osiguranja tražbine radi čije je naplate ovrha određena. I gotovo bez iznimke su svi ovo koristili i u takvim slučajevima nije moguće brisanje iz zk. Prednosni red takvoga založnog prava ovrhovoditelja računa se od dana stjecanja prava na namirenje. Nadalje, obustava ovakve ovrhe ne sprječava pokretanje novoga ovršnoga postupka radi naplate iste tražbine na istoj nekretnini ili na nekom drugim predmetu ovrhe, te se na taj način prekida zastarni rok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru.

znači založno pravo se ne može nikako obrisati ?

druga stvar, prije par godina je promjenjen vlasnik nekretnine. odnosno trenutno stanje je takvo da vlasnik nekretnine nije više ona osoba koja je

u naravi dužnik za navedenu ovrhu.

novi vlasnik je 1/1 bez tereta. i nema nikakve poveznice za sa ovrhom.

pa me zanim dali po tom pitanju šta pomaže ?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 1 minutu, Al_Bundy je napisao:

znači založno pravo se ne može nikako obrisati ?

Samo odlukom suda koji ju je i upisao, a sud to radi po službenoj dužnosti kada se ostvare uvjeti. Tako da je vjerojatno pravodobno ovrhovoditelj zatražio zasnivanje založnog prava. Možete napraviti uvid u spis, pa vidjeti u kojoj je fazi postupak.

Prije 3 minuta, Al_Bundy je napisao:

druga stvar, prije par godina je promjenjen vlasnik nekretnine. odnosno trenutno stanje je takvo da vlasnik nekretnine nije više ona osoba koja je

u naravi dužnik za navedenu ovrhu.

novi vlasnik je 1/1 bez tereta. i nema nikakve poveznice za sa ovrhom.

Teret ne prati vlasnika već nekretninu. Tako da novi vlasnik ima u vlasništvu nekretninu sa teretom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, Borbena7 je napisao:

Samo odlukom suda koji ju je i upisao, a sud to radi po službenoj dužnosti kada se ostvare uvjeti. Tako da je vjerojatno pravodobno ovrhovoditelj zatražio zasnivanje založnog prava. Možete napraviti uvid u spis, pa vidjeti u kojoj je fazi postupak.

Teret ne prati vlasnika već nekretninu. Tako da novi vlasnik ima u vlasništvu nekretninu sa teretom.

to me i interesira, koji su potrebni uvjeti da se to ostvari ? dali ja mogu nešto napraviti ?

inače postupak miruje, jer je prije cca 10 godina

su bile održane dvije dražbe i nije se nekretnina prodala. od tada se ništa ne događa. ovrhovoditelj nije pokretao novu.

nema novih predmeta.

hvala

uređeno: od Al_Bundy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 17 minuta, Borbena7 je napisao:

Nešto je sigurno napravljeno u spisu? Jesu se pokušali za taj dug naplatiti preko nekog drugog predmeta npr. plaće, Fine...?

ali nije, vjerujte mi da nije. danas sam pogledao zemljišne knjige i nema novih predmeta. 

da, prvo su se pokušali naplatiti putem Fine, ali su vidjeli da dužnik nema nikakvih primanja i da neće ništa postići. pa su promjenili oblik ovrhe na nekretninu. i onda su se održale dvije dražbe, međutim nekretnina nije prodana. i tada je zadnja aktivnost bila. od tada se ništa ne događa. 

pa me zanima koji su uvjeti da bi sud po službenoj dužnosti obrisao založno pravo ?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 13 minuta, Al_Bundy je napisao:

ali nije, vjerujte mi da nije. danas sam pogledao zemljišne knjige i nema novih predmeta. 

Trebate pogledati spis i stanje u njemu da bi znali u kojoj je fazi postupaka. 

Prije 14 minuta, Al_Bundy je napisao:

i tada je zadnja aktivnost bila. od tada se ništa ne događa.

Zastarni rok teče od posljednje radnje ovrhovoditelja koja je u spisu poduzeta s ciljem naplate duga, te nastupa nakon 10. godina. 

Prije 15 minuta, Al_Bundy je napisao:

pa me zanima koji su uvjeti da bi sud po službenoj dužnosti obrisao založno pravo

Da ovrhovoditelj nije pravovremeno zatražio upis založnog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Trebate pogledati spis i stanje u njemu da bi znali u kojoj je fazi postupaka. 

Zastarni rok teče od posljednje radnje ovrhovoditelja koja je u spisu poduzeta s ciljem naplate duga, te nastupa nakon 10. godina. 

Da ovrhovoditelj nije pravovremeno zatražio upis založnog prava.

pogledati ću spis, ali sumnjam da se je nešto događalo.

ali ne razumijem vaš odgovor...

koji su uvjeti da bi sud po službenoj dužnosti obrisao založno pravo

vi ste odgovorili: Da ovrhovoditelj nije pravovremeno zatražio upis založnog prava.

ako može pojašnjenje.

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Da se ne ponavljam, pogledajte moj prvi odgovor na ovo Vaše pitanje.

dali ste mi dvostruki odgovor.

u prvom vašem odgovoru kažete da se ne može obrisati iz zk.

a kasnije kažete: Samo odlukom suda koji ju je i upisao, a sud to radi po službenoj dužnosti kada se ostvare uvjeti.

a ja vas pitam koji potrebni uvjeti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 11 minuta, Borbena7 je napisao:

Dobili ste vrlo konkretan, nedvosmislen i zakonski osnovan odgovor, tako da ne vidim prostor za Vaše iščuđavanje.

znači u suštini, ako je pravodobno ovrhovoditelj zatražio zasnivanje založnog prava. onda se ne može nikako obrisati založno pravo.

a ako nije na vrijeme zatražio, onda se može obrisati ?

međutim čudi me da je moguće upisati založno pravo iako je možda prekoračio rok za zasnivanje založnog prava.

update:

zaboravio sam još pitati, koji je rok imao ovrhovoditelj da preda zahtjev za uknjižbu prava zaloga ?

i od kojeg datuma se računa, od datuma druge dražbe ili ?

hvala

uređeno: od Al_Bundy
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija