Jump to content

Više suvlasnika u njivi.Određivanje koja strana njive je čija


Davor2016

Preporučene objave

Poštovani.

Nasljedili smo dio zapuštene njive.Sada je več šikara.

Svoj dio želim očistiti od šikare.

Drugi suvlasnik ne želi reči koja strana njive je njegova.Meni je svejedno koja je strana moja.

Ne bi želio očistiti svoj dio pa da onda ispadne da sam očistio njegov.

Ima li koji zakon koji određuje koja strana je čija?Recimo da je od starijega s strane s koje su manji brojevi čestica a od mlađeg nasljednika veči brojevi.Ili obrnuto ili na neki drugi način.

Susjedi se bune jer je njiva zapuštena.Pa bi ja očistio svoj dio.

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušajte mu poslati pisanim putem (preporučeno i sa povratnicom). Napišite nešto u smislu da mu dajete određeni vremenski rok da se očituje koji dio točno želi, a ukoliko Vam se u tom roku ne očituje da ćete Vi smatrati da je prešutno pristao da je Vaš dio taj neki određeni dio koji već navedete i da ćete taj dio očistiti, jer je zarastao, i kao takav osim što je neugledan, je i problem u odnosu na susjedne vlasnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

nadovezao bih se na ovu temu i očekujem stručno mišljenje. Dvije strane koje posjeduju podosta vrijednih nekretnina se ne mogu dogovoriti o podjednakoj raspodjeli, jer prva strana želi postati vlasnik većeg i vrijednijeg dijela nekretnina. Također,  prva strana je angažirala i odvjetnika kako bi uspjela u svom naumu. 

Zanima me kakva se procedura koristi u ovom slučaju? Je li je i druga strana obvezna angažirati odvjetnika? Je li bi bilo dobro angažirati i procijenitelja koji bi sve njihove nekretnine koje su naslijedili procijenio te se na taj način podjednako raspodijelile nekretnine?

uređeno: od Tommy1985
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Tommy1985 je napisao:

Zanima me kakva se procedura koristi u ovom slučaju?

Cl. 47.-56. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima govore o proceduri.

Ukratko, prvo dogovor (ocito ne ide). Onda ovisi sto pokrene druga strana, razvrgnuce isplatom, geometrijskom diobom, da svatko dobije odredene nekretnine u u potpuno vlasnistvo prema ukupnim udjelima. Na kraju ako nista ne uspije, onda ide sve na drazbu.

prije 15 sati , Tommy1985 je napisao:

Je li je i druga strana obvezna angažirati odvjetnika?

Nije obvezna, ali ako ne zeli napraviti "gresku u koracima" onda je svakako preporucljivo. Prije angaziranja odvjetnika utvrditi cijenu njegovog rada (najbolje pismeno) zbog mogucih visokih troskova zbog visoke vrijednosti nekretnina.

prije 16 sati , Tommy1985 je napisao:

Je li bi bilo dobro angažirati i procijenitelja koji bi sve njihove nekretnine koje su naslijedili procijenio te se na taj način podjednako raspodijelile nekretnine?

Sudski vjestak bi trebao raditi procjenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Tommy1985 je napisao:

Plaća li se sudski vještak posebno ako bi radio procjenu nekretnina i kolika je cijena njegovog rada?

Evo link za Pravilnik o stalnim sudskim vještacima, a na samom kraju se nalazi Cjenik naknada i nagrada stalnih sudskih vještaka

http://www.sudacka-mreza.hr/vjestaci.aspx?G1=&G2=&G3=vjestaci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija