Jump to content

Vodovodna cijev preko susjedove parcele


Gego 1

Preporučene objave

Poštovani

Prije 20tak godina smo kupili parcelu koja je nastala dijeljenjem jedne velike parcele. Tako da je nastalo malo naselje sa dvije ulice. Prijašnji vlasnik  ( nažalost pokojni ) je parcelizirao i na svaku parcelu doveo vodu.

U biti , glavni sat je na glavnoj cesti a mi svi imamo kontrolna brojila. I to je sve odlično funkcioniralo dok nije prije par mjeseci prodana parcela preko koje jedni dijelom prolazi naša cijev koja se kasnije račva na više kuća . 

Novi vlasnik je prilikom radova. oštetio našu cijev    ( koja na žalost nije nigdje upisana ) i mi smo ostali bez vode. Nije želio da otkloni kvar i tu cijev ne želi na svojoj parceli. Nekako smo uspjeli da popravimo cijev ali novi susjed stalno prijeti da će je uništiti.

Molim vas za savjet

L.P. Gego

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je proslo vise od 20 g. dosjeloscu ste stekli pravo stvarne sluznosti. Zakon o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima:

Citiraj

Dosjelost služnosti

Članak 229.

(1) Stvarna služnost osniva se na temelju zakona dosjelošću, ako ju je posjednik povlasne nekretnine pošteno posjedovao izvršavajući njezin sadržaj kroz dvadeset godina, a vlasnik poslužne nekretnine nije se tome protivio.

(2) Ne može se dosjelošću osnovati stvarna služnost ako se njezin sadržaj izvršavao zlouporabom povjerenja vlasnika ili posjednika poslužne nekretnine, silom, potajno ili na zamolbu do opoziva.

(3) Ako se služnost po svojoj naravi može samo rijetko izvršavati, mora onaj tko tvrdi da je ona u korist njegove nekretnine kao povlasne osnovana dosjelošću, dokazati da je u razdoblju od najmanje dvadeset godina bar tri puta nastupio slučaj izvršavanja takve služnosti te da je on ili njegov prednik svaki taj put izvršio njezin sadržaj.


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, miroslav6 je napisao:

Ako je proslo vise od 20 g. dosjeloscu ste stekli pravo stvarne sluznosti. Zakon o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima:


 

Poštovani

hvala vam na odgovoru.

Imam još dva pitanja

1° u slučaju da susjed ponovo ošteti cijev i ne dopusti ulaz na njegovu parcelu , koja je pravilna zakonska procedura. Kako postupiti i kome se sve obratiti ?

2° pošto smo stekli pravo služnosti, da li se može cijev uknjižiti ? 

Ako može , gdje da se obratimo ? 

Hvala 

L.P. Gego

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Gego 1 je napisao:

Poštovani

hvala vam na odgovoru.

Imam još dva pitanja

1° u slučaju da susjed ponovo ošteti cijev i ne dopusti ulaz na njegovu parcelu , koja je pravilna zakonska procedura. Kako postupiti i kome se sve obratiti ?

2° pošto smo stekli pravo služnosti, da li se može cijev uknjižiti ? 

Ako može , gdje da se obratimo ? 

Hvala 

L.P. Gego

Nasao sam istu temu, mislim da cete naci i sve odgovore.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija