Jump to content

dug ostavitelja


iva_P

Preporučene objave

Pozdrav, 

Ukratko, radi se o ostavinskom postupku predmet kojeg je 1/2 kuće. Vrijednost je vrlo niska. Ostavinski postupak je sam po sebi vrlo čist.

Problem se nalazi u činjenici da se spominje dug u iznosu cca 10.000 EUR prema odvjetniku. Detalji duga nisu poznati, niti je poznat identitet "vjerovnika". Ostavitelj je imao kroz prošlost sudskih postupaka, ali su završeni i naplaćeni.

Ovršni postupak nije pokrenut, iako je, pošto pokojnik nije imao blokada i imao je solidna primanja, mogao biti. Dug nije naveden u ostavini, potraživanja ostavitelja prema ostalima jesu.

Koje su mogućnosti ukoliko dug nije fantomski i vjerovnik se pojavi po zaključenju ostavinskog postupka.. Da naglasim zbog rješavanja stambenog pitanja jednog člana obitelji odricanje od nasljedstva ne dolazi u obzir.

Hvala unaprijed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Borbena7 je napisao:

Preuzimanjem nasljedstva odgovarate za dugove, ali samo do visine vrijednosti tog nasljednog dijela. Dug možete podmiriti dobrovoljno ili prisilno ako vjerovnik pokrene ovršni postupak.

To znam, kao i da je teret dokazivanja vrijednosti naslijeđene imovine na meni.

Zanima me postoji li neka druga mogućnost i iskustva.

Npr. pobijanje duga, nagodba vezano uz iznos... ukoliko dug postoji

Umanjenje vrijednosti naslijeđene imovine - ulaganje drugog suvlasnika u nekretninu kroz dugi vremenski period?

Iskreno, žalosno je što se u Hr dugovi ne moraju prijaviti u ostavinsku masu...

Također i iskustva vezano uz slične situacije sa dugom prema moralnim vertikalama društva-odvjetnicima.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , iva_P je napisao:

Npr. pobijanje duga, nagodba vezano uz iznos... ukoliko dug postoji

Sve je to u praksi individualno i ovisi od slučaj do slučaja. Nema nekakvog pravila.

prije 6 sati , iva_P je napisao:

Iskreno, žalosno je što se u Hr dugovi ne moraju prijaviti u ostavinsku masu...

Zakon jasno definira ostavinu, pa kaže da se ostavina sastoji od svega što je bilo ostaviteljevo u trenutku njegove smrti, osim onoga što se ne može naslijediti zbog svoje pravne narav ili po zakonu. Prema tome, dugovima nije mjesto u ostavini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija