Jump to content

Ovrha i minus u banci


grindelwald1097

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Početkom godine sam ovršen za 7000kn od strane EOS Matrixa, što mi je redovito skidano sa plaće. Taj dug se smanjio na nekakvih 6000kn prije nego je izvršena deblokada od strane FINE zbog korone. Međutim, imao sam dozvoljeni minus od 7500kn u PBZu koji odmah sa početkom ovhre su ugasili. Kada je izvršena deblokada, u dogovoru sa šefom nastavljeno je upljaćivanje trećine plaće na glavni račun kako bih se smanjio sada već nedozvoljeni minus u PBZu, koji je smanjen na otprilike 6000kn. Međutim, dobio sam poštom da moram ići u banku na dogovor o otplati tog minusa ili će mi zatvoriti tekući račun i ići na prisilnu naplatu. Mene sada zanima, kako se mogu dogovoriti sa bankom? Hoće li mi dopustiti nekakvu otplatu na rate putem opće uplatnice? Kakav je PBZ po tom pitanju? Ako se ne uspijem dogovoriti sa njima, i ako proces ode na prisilnu naplatu, znači li to da mogu otvoriti tekući račun u drugoj banci? Ili kako će onda ići proces naplaćivanja? 

 

EDIT: Također i da nadodam, imam oko 1.400kn u štednji, mogu li to iskoristiti pri namirivanju minusa?

uređeno: od grindelwald1097
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, grindelwald1097 je napisao:

Mene sada zanima, kako se mogu dogovoriti sa bankom? Hoće li mi dopustiti nekakvu otplatu na rate putem opće uplatnice?

Obicno se otplacuje u 12 mjesecnih rata. A ovisno o mogucnostima, mozete dogovoriti i neke druge opcije.

prije 1 sat, grindelwald1097 je napisao:

Ako se ne uspijem dogovoriti sa njima, i ako proces ode na prisilnu naplatu, znači li to da mogu otvoriti tekući račun u drugoj banci?

Tekuci racun u drugoj (i trecoj i cetvrtoj itd.) banci mozete uvijek otvoriti.

prije 1 sat, grindelwald1097 je napisao:

Ili kako će onda ići proces naplaćivanja?

Ovrsit ce Vas kao i EOS pa ce se naplatiti ovisno o Vasim prihodima.

prije 1 sat, grindelwald1097 je napisao:

EDIT: Također i da nadodam, imam oko 1.400kn u štednji, mogu li to iskoristiti pri namirivanju minusa?

To ste po meni trebali napraviti skroz na pocetku da smanjite dug EOS-a, jer je kamata na stednju uvijek manja (u zadnje vrijeme nikakva) od kamate na dug. Naravno da mozete.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, iskreno, nisam bio pametna osoba kad sam napunio 18 i gluposti se događaju kao što vidite....

 

Iskreno, gledao bih to riješiti što prije, ali kredit za ovršene sam prilično siguran da ne budem dobio, jer sam tek 3 mjeseca kod novog poslodavca.  Znači, ako sam dobro shvatio, mogao bih se dogovoriti sa bankom te taj minus riješiti obročnom otplatom? Hoće li biti moguće to raditi uz trenutnu ovrhu?

 

Što se tiče ove štednje, pokušao sam odmah ju povući i tako namiriti barem malo dugovanje, međutim, gospođa na šalteru u pbzu mi je rekla da je to nemoguće, tj. da mi je štednja blokirana i ne mogu s njom nikaj napraviti. Pa pošto je sada privremena deblokada, računao sam to staviti na minus što bi mi smanjilo dug prema pbzu na nekakvih 4400kn i probati se dogovoriti s njima otplatiti taj dug putem opće uplatnice na 4 mjeseca. Ne znam dali će to funkcionirati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 22 minuta, grindelwald1097 je napisao:

Iskreno, gledao bih to riješiti što prije, ali kredit za ovršene sam prilično siguran da ne budem dobio, jer sam tek 3 mjeseca kod novog poslodavca.  Znači, ako sam dobro shvatio, mogao bih se dogovoriti sa bankom te taj minus riješiti obročnom otplatom?

Nisam siguran da oni to zovu kreditom, makar teoretski gledano, i (ne)dozvoljeni minus je vrsta kredita, samo lijepo zvuci pa se ljudi nazalost navuku jer misle da ulazak u minus nije strasan, a dizanje kredita jest. Na kraju je istina ta da se minusa ljudi cesto nikad ne rijese, a i kamate na minus znaju biti vise od kamata na kredit, tako da je to dvostruka "navlakusa" banke. To bi se moglo nazvati obrocno smanjivanje dozvoljenog minusa po kamati za nedozvoljeni minus.

Mislim da ni banke nemaju previse mogucnosti osim ponuditi obrocnu otplatu, jednokratno to nitko ne moze napraviti jer onda ne bi niti bili u minusu. Zvoni mi negdje da je to negdje tako i regulirano.

Prije 26 minuta, grindelwald1097 je napisao:

Hoće li biti moguće to raditi uz trenutnu ovrhu?

Niste napisali koliko Vam uzima ovrha, na kraju i nebitno, ali ako Vi mozete to isfinancirati iz prihoda koji nisu ovrseni, zasto ne. Iskreno trenutno ne znam do kad traje deblokada zbog korone, ali mozda cete uspjeti otplatiti vecinu minusa pa onda nece niti biti toliko puno za otplatiti kad se ovrha opet vrati.

Prije 31 minuta, grindelwald1097 je napisao:

Što se tiče ove štednje, pokušao sam odmah ju povući i tako namiriti barem malo dugovanje, međutim, gospođa na šalteru u pbzu mi je rekla da je to nemoguće, tj. da mi je štednja blokirana i ne mogu s njom nikaj napraviti. Pa pošto je sada privremena deblokada, računao sam to staviti na minus što bi mi smanjilo dug prema pbzu na nekakvih 4400kn

Malo mi je ovo cudno da kaze da je stednja blokirana. S jedne strane imate neki dug, a s druge imate imovinu koja bi mogla pokriti dug i to u istoj banci koju Vam ona neda. Dosta paradoksalno, ali buduci da niste dali vise informacija, morate provjeriti jos jednom. Imate li internet ili mobilno bankarstvo, mozete li tamo raskinuti tu stednju?

Prije 35 minuta, grindelwald1097 je napisao:

probati se dogovoriti s njima otplatiti taj dug putem opće uplatnice na 4 mjeseca. Ne znam dali će to funkcionirati?

Napravite si kalkulaciju kako cete najlakse uspjeti to isplatiti. Imate deblokadu ovrhe pa mozete platiti vise, a onda kad ovrha dode cete placati manje. Nemojte se dogovoriti da cete otplatiti u manje obroka nego sto mozete, da ne bi zatvorili racun i ovrsili Vas kako se i prijete. Bolje platiti koju kunu kamate vise za jedan obrok vise, nego placati ovrhu sa svim dodatnim troskovima. A ranije od dogovorenog pretpostavljam da uvijek mozete otplatiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dosta sam googlao u vezi moje situacije, ali iskreno Vi sste mi prvi put rekli za tu opciju. Realno, očekivao sam sutra otići u banku samo da mi kažu da to odma platim ili ide nova ovrha, ali ako ovo postoji ne da mi je uljepsan dan, nego valjda mjesec :) .

 

Uzima mi 1/4 plaće ovrha.

 

I meni je bilo čudno, doduše to sam pokušao napraviti prije otvaranja zaštićenog računa, tako da je to možda igralo ulogu.

 

Ma iskreno, najvjerojatnije ću uzeti tu opciju na 12 mjeseci i to lagano otplaćivati, pa kada se riješi ovrha (prema nekakvim mojim kalkulacijama to bi trebalo biti do kraja godine) ostatak odmah uplatiti.

 

I još jedno pitanje, isprike na dosađivanju. Malo sam letio po podforumu za ovrhe pa vidim da ima dosta ljudi koje još nakon otplaćenog duga zezaju agencije i sl. pa me zanima, kada sve zatvorim i sve račune podmirim, koju dokumentaciju i odakle bi bilo pametno izvaditi da je dokazano da je dug podmiren, čisto ako me krenu kroz par godina opet zezati za nekaj nepostojeće da im mogu priložiti sve dokaze da je dug podmiren?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 54 minuta, grindelwald1097 je napisao:

Dosta sam googlao u vezi moje situacije, ali iskreno Vi sste mi prvi put rekli za tu opciju. Realno, očekivao sam sutra otići u banku samo da mi kažu da to odma platim ili ide nova ovrha, ali ako ovo postoji ne da mi je uljepsan dan, nego valjda mjesec :) .

Ja sam dosta brzo nasao vijest o tome, doduse za ZABA-u, malo je starija vijest, ali sam nasao i neke novije informacije na drugim forumima, dalje nisam trazio. Mislim da im je jasno da ako imate ovrhu da cete tesko platiti odjednom, vjerojatno ne bi ni zvali na dogovor, ako je dogovor "plati odmah". A buduci da je ovrha "samo" na 1/4 place, bolje im je da im Vi uplacujete mimo te ovrhe, nego da cekaju da otplatite ovrhu koja se sad otplacuje.

Neznam sad dal je to neka vlada ili narodna banka pokrenula, da se limiti dozvoljenih minusa ne daju vise "sakom i kapom" nego da budu proporcionalni trenutnim prihodima pa se moralo naci rjesenje kako otplatiti sve te silne minuse koji su bili odobreni.

Prije 54 minuta, grindelwald1097 je napisao:

I meni je bilo čudno, doduše to sam pokušao napraviti prije otvaranja zaštićenog računa, tako da je to možda igralo ulogu.

Mozda ovrha ima kakvu ulogu, ali jos uvijek nema smisla, valjda bi svima trebao biti cilj da se dugovi rijese sto prije, a ne da Vam taj novac beskorisno lezi u banci. Provjerite svakako preko interneta ako mozete, ljudima na salteru u PBZ-u konstantno moram objasnjavati kako nesto napraviti, dosta su neinformirani o uslugama i proizvodima koje pruzaju.

Prije 54 minuta, grindelwald1097 je napisao:

I još jedno pitanje, isprike na dosađivanju. Malo sam letio po podforumu za ovrhe pa vidim da ima dosta ljudi koje još nakon otplaćenog duga zezaju agencije i sl. pa me zanima, kada sve zatvorim i sve račune podmirim, koju dokumentaciju i odakle bi bilo pametno izvaditi da je dokazano da je dug podmiren, čisto ako me krenu kroz par godina opet zezati za nekaj nepostojeće da im mogu priložiti sve dokaze da je dug podmiren?

Tu Vam je @Borbena7 Tata-Mata, ali mislim da kad otplatite ovrhu u Ocevidniku FINA-e prema toj ovrsi bi stanje blokade trebalo biti 0. Jos ako bi zatrazili potvrdu toga i kad bi Vam oni to izdali (nisam siguran da to rade), onda biste bili sigurni.

uređeno: od miroslav6
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , miroslav6 je napisao:

Mislim da ni banke nemaju previse mogucnosti osim ponuditi obrocnu otplatu, jednokratno to nitko ne moze napraviti jer onda ne bi niti bili u minusu.

Imaju, a ovo je prvi korak. Idu na pokušaj obročne otplate, po kršenju iste na prisilnu naplatu ovrhom i ako ni to ne uspije, tada ustupe dug.

prije 14 sati , miroslav6 je napisao:

Malo mi je ovo cudno da kaze da je stednja blokirana. S jedne strane imate neki dug, a s druge imate imovinu koja bi mogla pokriti dug i to u istoj banci koju Vam ona neda. Dosta paradoksalno, ali buduci da niste dali vise informacija, morate provjeriti jos jednom. Imate li internet ili mobilno bankarstvo, mozete li tamo raskinuti tu stednju?

Prema svemu navedenom u pitanju je ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina i tako su sva novčana sredstva predmet ovrhe, te je ovaj iznos u najmanju ruku zaplijenjen od strane Fine, a sad da li je prenesen u korist ovrhovoditelja ovisi o vremenu kad je ovrha pokrenuta. 

prije 14 sati , grindelwald1097 je napisao:

I meni je bilo čudno, doduše to sam pokušao napraviti prije otvaranja zaštićenog računa, tako da je to možda igralo ulogu.

Ovo nije bitno, jer ta sredstva nisu izuzeta od ovrhe.

prije 14 sati , grindelwald1097 je napisao:

čisto ako me krenu kroz par godina opet zezati za nekaj nepostojeće da im mogu priložiti sve dokaze da je dug podmiren?

Sasvim su Vam dovoljne potvrde o uplati.

prije 13 sati , miroslav6 je napisao:

A buduci da je ovrha "samo" na 1/4 place, bolje im je da im Vi uplacujete mimo te ovrhe, nego da cekaju da otplatite ovrhu koja se sad otplacuje.

Ne bih se složila, jer im nitko ne brani da pokrenu ovrhu na plaći s obzirom da je ova ovrha očito na novčanim sredstvima.

prije 13 sati , miroslav6 je napisao:

Neznam sad dal je to neka vlada ili narodna banka pokrenula, da se limiti dozvoljenih minusa ne daju vise "sakom i kapom" nego da budu proporcionalni trenutnim prihodima pa se moralo naci rjesenje kako otplatiti sve te silne minuse koji su bili odobreni.

U ovom slučaju na odluku o minusu je isključivo utjecala ovrha koja je pokrenuta nad korisnikom.

prije 13 sati , miroslav6 je napisao:

Mozda ovrha ima kakvu ulogu, ali jos uvijek nema smisla, valjda bi svima trebao biti cilj da se dugovi rijese sto prije, a ne da Vam taj novac beskorisno lezi u banci.

Novac ne leži u banci već je zaplijenjen od Fine.

prije 13 sati , miroslav6 je napisao:

ali mislim da kad otplatite ovrhu u Ocevidniku FINA-e prema toj ovrsi bi stanje blokade trebalo biti 0.

Uvijek se stanje može dokazati iz Očevidnik izvršenih osnova za plaćanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Imaju, a ovo je prvi korak. Idu na pokušaj obročne otplate, po kršenju iste na prisilnu naplatu ovrhom i ako ni to ne uspije, tada ustupe dug.

Naravno da imaju, ali tema je sto banka nudi da se otplati razlika izmedu starog i novog dozvoljenog minusa. A to, da budem precizniji je uredeno cl. 12 st. 5. Zakona o potrosackom kreditiranju pa da OP zna odakle mi taj podatak o obrocnoj otplati (vec je proslo 7 g. od toga, vrijeme leti, mislio sam da je manje).

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Prema svemu navedenom u pitanju je ovrha na novčanim sredstvima koju provodi Fina i tako su sva novčana sredstva predmet ovrhe, te je ovaj iznos u najmanju ruku zaplijenjen od strane Fine, a sad da li je prenesen u korist ovrhovoditelja ovisi o vremenu kad je ovrha pokrenuta.

Da, onda mu je teta na salteru trebala malo bolje objasniti da su ti novci vec iskoristeni za otplatu duga i dug je smanjen. Dobro, tu je moguca igra rijeci pa se nisu razumjeli. U krajnju ruku, cudno da se ti novci vide, ako su vec otisli.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Ne bih se složila, jer im nitko ne brani da pokrenu ovrhu na plaći s obzirom da je ova ovrha očito na novčanim sredstvima.

Ali prvo moraju ponuditi obrocnu otplatu, zato u ovrhu u ovom trenutku ne mogu ni krenuti.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

U ovom slučaju na odluku o minusu je isključivo utjecala ovrha koja je pokrenuta nad korisnikom.

Ovrhu nije pokrenula banka nego EOS, a razlog promjene o minusu nije bitan, minus je mogao biti promjenjen i zbog smanjenja place ili zbog otkaza, tj. nedostatka prihoda, razlika izmedu starog i novog minusa se mora moci obrocno otplatiti.

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Novac ne leži u banci već je zaplijenjen od Fine.

Cudno da je onda jos uvijek vidljiv. Mozda i nije vidljiv, nego OP misli da ih ima, a ustvari su vec otisli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Helou. Ovako,sjela mi je ovrha. Imam dozvoljeni minus i u njemu sam. Ne puno ali jesam. U minusu sam 1000 kn a dozvoljeno mi je 7000. Ovrha je 6500 kn a racun mi je blokiran jer nemam dovoljno sredstava. Znaci li to da ne zele od minusa uzimati ili nema dovoljno jer mi od minusa da bi se naplatila ovrha nema još tih 500 kn? Naplacuju li se ovrha od minusa klk moram u potpunosti taj iznosi na racunu imati isključivo u plusu?

Hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija