Jump to content

Obavezni prekršajni nalog


stribor17

Preporučene objave

Pozdrav! Zamolio bih vas za savjet i objašnjenje prekršajnog naloga kojeg sam danas primio (budući da policijsku postaju mogu telefonski dobiti tek u ponedjeljak, a neke informacije su mi potrebne već za vikend)

Početkom godine radar me snimio u prebrzoj vožnji, te sam u 2. mjesecu dobio obrazac za predati podatke. Prekoračenje iznosi 32km/h, te je uz obrazac bilo obrazloženje kako će kazna biti po Zakonu o sigurnosti na cestama, članak 53 stavka 4. 3000 - 7000 kn.

Danas je stigao prekršajni nalog sa sljedecom izrekom:

image.png.447a71e2ca96ebd7c148d046aa125209.png 

Novost naspram prvotne informacije u obavijesti je zabrana upravljanja vozilima B kategorije. Čitajući Zakon o sigurnosti na cestama, ne vidim razlog za izricanje dodatne kazne (prvi puta sam kažnjavan po tome članku). Jedino me 2016 godine policija zaustavila te sam platio 300kn (150kn na licu mjesta) za malo prekoračenje, bez sudskih troškova. Također, pokušao sam pronaći razlog za to na internetu te pronašao sljedeća dva linka LINK1LINK2. Ništa od navedenog na obje stranice ne odnosi se na mene.

Pitanja oko kojih bih molio vaš savjet:

- iako na internetu još uvijek piše da mi je vozačka aktivna, kada sutpa na snagu zabrana upravljanja vozilom B kategorije? (ja sam si ovo protumačio u trenu kada platim prekršaj)

- moram li vozačku dozvolu odnijeti u policijski postaju? (budući da piše "oduzimanje")

- je li se moguće, i isplati li se, žaliti na mjeru zabrane upravljanja vozilom B kategorije i privremenog oduzimanja vozačke dozvole? Ako da, smijem li onda u međuvremenu normalno koristiti automobil?

 

Hvala unaprijed!

EDIT: nigdje se ne spominje članak 53, stavka 11 Zakona o sigurnosti na cestama (ranije sam pogrešno napisao)

uređeno: od stribor17
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, stribor17 je napisao:

- iako na internetu još uvijek piše da mi je vozačka aktivna, kada sutpa na snagu zabrana upravljanja vozilom B kategorije? (ja sam si ovo protumačio u trenu kada platim prekršaj)

Zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom počinje teći od izvršnosti presude, dakle više se ne dostavlja na kućnu adresu obavijest o početku tijeka mjere (što je bila puno bolja opcija). Da bi bilo lakše pratiti vozačima status svojih vozačkih dozvola, MUP je uveo kao novinu mogućnost online provjere putem ovog linka, pa si svaki dan provjerite (ukoliko nećete prigovarati OPN-u).

prije 1 sat, stribor17 je napisao:

- moram li vozačku dozvolu odnijeti u policijski postaju? (budući da piše "oduzimanje")

Koliko je meni poznato, a slobodno me drugi isprave ukoliko griješim, ovaj postupak više nije nužan, već se vrši kroz elektronički oblik.

prije 1 sat, stribor17 je napisao:

- je li se moguće, i isplati li se, žaliti na mjeru zabrane upravljanja vozilom B kategorije i privremenog oduzimanja vozačke dozvole? Ako da, smijem li onda u međuvremenu normalno koristiti automobil?

Ukoliko bi vam ovo bio prvi prekršaj i imate redovnu potrebu za automobilom (zaposlenje, školovanje, zdravstveni razlozi, skrb o roditeljima, baki/djedu), isplati se prigovarati, jer su šanse za uspjehom glede micanja mjere vrlo dobre. Ukoliko prigovarate OPN-u, nastavljate normalno upravljati vozilom sve do okončanja postupka, a onda ako mjera i dalje opstane - do izvršnosti presude.

Više o konceptu prigovora, vidite ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija