Jump to content

Strani drzavljani i kupnja automobila u RH


kox

Preporučene objave

Pozdrav, pretpostavljam da osoba koja nema prebivaliste ili boraviste  u RH ne moze registrirati automobil u RH. 

Moji prijatelji, drzavljani EU, bi kupili automobili na moje ime, ja sam drzavljani RH, ili bi mi novi automobil darovali.

Moje pitanje je sto je za mene bolje, zbog poreza i svega drugoga, da ne bi ja imala problema, da ga kupe na moje ime ili ga oni kupe na svoje ime i daruju ga meni. 

Jer odakle meni novac da sama kupim auto u kešu, i sta mogu ocekivati koji porez.

Hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju nema baš pretjerano povoljnije opcije za vas. Vi morate biti napisana kao kupac auta. Najbolje bi bilo kad bi vam uplatili novac na vaš račun i kad bi se s vašeg računa isplatio prodavatelj. Čisto da postoji trag novca radi porezne. 

Što se tiče poreza porez na promet motornim vozilima ne postoji više. Sada je to zamijenila upravna pristrojba. Naknada za prijepis se plaća prema tablici koja kombinira godine i snagu vozila u kw (https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/sami-izracunajte-koliko-cete-od-2018-placati-promjenu-vlasnistva-automobila-6848805). Još od ostalih troškova to su naknade koje su relativno sitne i trošak nove prometne (35 kn) te nove tablice ako se mijenja reg. područje. Osiguranje ovisi o dobnoj skupini, mjestu prebivališta te bonusu (preporučam kompare.hr)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 12 minuta, BRKICA00 je napisao:

U ovom slučaju nema baš pretjerano povoljnije opcije za vas. Vi morate biti napisana kao kupac auta. Najbolje bi bilo kad bi vam uplatili novac na vaš račun i kad bi se s vašeg računa isplatio prodavatelj. Čisto da postoji trag novca radi porezne. 

Što se tiče poreza porez na promet motornim vozilima ne postoji više. Sada je to zamijenila upravna pristrojba. Naknada za prijepis se plaća prema tablici koja kombinira godine i snagu vozila u kw (https://www.jutarnji.hr/autoklub/aktualno/sami-izracunajte-koliko-cete-od-2018-placati-promjenu-vlasnistva-automobila-6848805). Još od ostalih troškova to su naknade koje su relativno sitne i trošak nove prometne (35 kn) te nove tablice ako se mijenja reg. područje. Osiguranje ovisi o dobnoj skupini, mjestu prebivališta te bonusu (preporučam kompare.hr)

Hvala puno na odgovoru. Sta sa prilivom tolikog novca na moj racun? Kako na to ‘gleda’ porezna? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, BRKICA00 je napisao:

Ukoliko želite izbjeći plaćanje poreza samo kažete da je riječ o beskamatnoj pozajmici. Jer ako vam daruju novce vi morate platiti porez na dar. 

Hvala jos jednom na odgovoru. 
Da to prijavim poreznoj unaprijed ili u poreznoj prijavi slijedecu godinu ispunim?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo neka vam stave novce na račun. Nemate potrebe prijavljivati ništa. Ukoliko vas pitaju tek onda kažete da je riječ o beskamatnoj pozajmici. Nije zabranjeno posuđivati novce bez kamate. 

S druge strane ukoliko odlučite ići na darovni ugovor onda morate prijaviti u poreznoj u roku 8 dana od dana potpisa. Porez iznosi 4% od iznosa dara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , BRKICA00 je napisao:

Samo neka vam stave novce na račun. Nemate potrebe prijavljivati ništa. Ukoliko vas pitaju tek onda kažete da je riječ o beskamatnoj pozajmici. Nije zabranjeno posuđivati novce bez kamate. 

S druge strane ukoliko odlučite ići na darovni ugovor onda morate prijaviti u poreznoj u roku 8 dana od dana potpisa. Porez iznosi 4% od iznosa dara.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija