Jump to content

Odlazak u mirovinu


Petar Čudina

Preporučene objave

Rođen sam 29.06.1960. godine. Imam 32 godine radnog staža plus 2 godine i 8 mjeseci beneficiranog staža u INI.
i 40 mjeseci i 8 dana u Hrvatskoj vojsci. Dragovoljac domovinskog rata sa 1220 dana u borbenom sektoru.

Pitanje:

Molim Vas da mi kažete kad, pod kojim uvijetima i u koju mirovinu mogu ići te njezin izračun.
Unaprijed hvala na odgovoru!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Petre,

jeste li bili u radnom odnosu dok ste bili u HV za vrijeme Domovinskig rata i imate li otvoren pristup e građanin (preko FINE ili token neke od banaka) ?

Koliko dugo ste koristili beneficirani staž (od - do) i kolika je bila beneficija (12/14 ili 12/15) ?

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice izracuna mirovine buducem umirovljeniku trebaju se znati njegov "prosjecni vrjednosni bodovi" za sve godine njegovog radnog staza, ako ste vec u FINI izvadili "log i pass", onda se preko e-gradjani mozete dati izracunati mirovinu na stranicama HZMO-a, ako nemate "log i pass" za e-gradjani, prvo otidjite u najblizu FINU i prema postupku navedenom u linku to obavite.

Ako jos nemate uvjet za neku od mirovina „prijevremena starosna mirovina“ ili „starosna mirovina“ a takodjer ako imate uvjet za „starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika“, postavite kod izracuna uvjet na „mirovinu bez uvjeta“.

Ako imate token od nekih nasih banaka takodjer se mozete logirati na stranice HZMO-a u tom slucaju bez ovog odlaska u FINU.

https://postimg.cc/N9q1mzvt

Na e-pass imate dozvolu razine 2, preko tokena imate dozvolu razine 3.

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Petre,

a) Starosna mirovina
 
Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata ima pravo na starosnu mirovinu pod uvjetom i na način propisan Zakonom o mirovinskom osiguranju (Narodne novine, broj 157/13, 151/14, 33/15, 93/15, 120/16, 18/18 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, 62/18, i 115/18 - ZOMO) – ako ZOHBDR pojedino pitanje nije uredio drugačije.
 
ZOHBDR propisuje uvjete sniženja dobne granice hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, pripadniku borbenog sektora na način da se dobna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu propisanu Zakonom o mirovinskom osiguranju snižava.

  • za četiri mjeseca ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao od 100 dana do pet mjeseci
  • za po jedan mjesec za svaki mjesec sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru ako je u obrani suvereniteta Republike Hrvatske u borbenom sektoru sudjelovao više od pet mjeseci

 

b) Prijevremena starosna mirovina
 
Uvjeti za ostvarivanje prava na prijevremenu starosnu mirovinu hrvatski branitelj, pripadnik borbenog sektora ostvaruje prema odredbama ZOMO-a ali se polazni faktor za određivanje prijevremene starosne mirovine određuje na način da se polazni faktor za starosnu mirovinu iz članka 85. stavka 1. točke 4. ZOMO-a smanjuje za svaki mjesec prije navršenih godina života osiguranika propisanih za stjecanje prava na starosnu mirovinu ovisno o dužini mirovinskog staža. S navršenih 35 godina staža polazni faktor smanjuje se za 0,34% po mjesecu, s navršenih 36 godina staža za 0,32% po mjesecu, s navršenih 37godina staža za 0,30% po mjesecu, s navršenih 38 godina staža za 0,25% po mjesecu, s navršenih 39 godina staža za 0,15% po mjesecu i s navršenih 40 i više godina staža za 0,10% po mjesecu.

 

Vi imate 38.g.0.mj.3.d. (?) ukupnog radnog staža te smatram da bi za Vas bilo dobro raditi još neko vrijeme.

Pravo na priznavanje starosne braniteljske mirovine ostvarujete 01.03.2022.g. (40. mjeseci prije 65. rođendana)

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,za vrijeme HV-a bio sam u radnom odnosu i koristio sam beneficirani radni staž 12/15,15 godina,u radnom odnosu nisam već 8 godina zbog zdravstvenih problema,obavio sam nekoliko komisija za invalidninu. 03.11.2019. bio sam na komisiji za PTSP gdje sam prošao i dobio 30% privremeno.Zamoljavam vas da mi samo kažete je li mogu sa ovime ići u prijevremenu mirovinu i ako mi možete reći moram li drugi stup prebacivat u privi ili ga mogu koristiti na neki drugi način?                            Unaprijed se zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, Petar Čudina je napisao:

Poštovani,za vrijeme HV-a bio sam u radnom odnosu i koristio sam beneficirani radni staž 12/15,15 godina,u radnom odnosu nisam već 8 godina zbog zdravstvenih problema,obavio sam nekoliko komisija za invalidninu. 03.11.2019. bio sam na komisiji za PTSP gdje sam prošao i dobio 30% privremeno.Zamoljavam vas da mi samo kažete je li mogu sa ovime ići u prijevremenu mirovinu i ako mi možete reći moram li drugi stup prebacivat u privi ili ga mogu koristiti na neki drugi način?                            Unaprijed se zahvaljujem!

Postovani da bi Vam mogli tocno odgovoriti morate prvo obaviti ovo gore sto smo vam naveli, za izracun Vase mirovine moramo znati vas PVB - prosjecni vrijednosni bod.

Ako niste u radnom odnosu, dali ste na bolovanju ili ste na burzi ili...

Ako ste radili 15 godina u sistemu 12/15, pa onda imate cca 45 mjeseci tog dodatnog benificiranog radnog staza, to je onda cca 3 godine i 8 mjeseci.

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Petar Čudina je napisao:

 i ako mi možete reći moram li drugi stup prebacivat u privi ili ga mogu koristiti na neki drugi način?                           

Može se dobivat iz oba stupa.Treba provjeriti kod osiguravatelja da li i kod njih ima kakvog "usklađenja" (povećanja) tokom godine ili je iznos uvijek fiksan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , Petar Čudina je napisao:

ako mi možete reći moram li drugi stup prebacivat u privi ili ga mogu koristiti na neki drugi način?

 

prije 4 sati , sivko je napisao:

Može se dobivat iz oba stupa.Treba provjeriti kod osiguravatelja da li i kod njih ima kakvog "usklađenja" (povećanja) tokom godine ili je iznos uvijek fiksan.

Sve ovisi o informativnom izracunu mirovine od strane HZMO-a, bez izracuna i saznanja o velicini njegovog PVB-a tesko je reci sta je povoljnije, primati mirovinu samo iz I stupa ili primati mirovinu iz I i II stupa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija