Jump to content

Rješenje od pojedinačnom postupku na nekretninama ???? HITNO


Prava123

Preporučene objave

Poštovani, 

nakon pokojnog tate smo njegovi jedini nasljednici mama, sestra i ja u jednakim djelovima. Osim tate, ima još upisanih vlasnika i oni (2 rođaka) tj.zemljoknjižni sud su na njihov prijedlog poslali svima koji su suvlasnici prijedlog za brisanje svih upisanih  suvlasnika i uknjižbom prava vlasništva u njihovu koristi. 

Imamo rok od 60 dana  da se izjasnimo slažemo li se s time ili ne. 

Mi smo u kontaktu s njima i  izjasnili smo se da bi htjeli 1 parcelu u cijelosti od cijele zemlje, na što su oni rekli da se onda složimo sa ovim i da ne reagiramo u roku od 60 dana pa da će onda kada sve pređe na njih napraviti darovni ugovor na 1 parcelu zemlje. 

Nemamo baš toliko povjerenja u njih, a i ima drugih nasljednika koji se možda neće odreći svojeg dijela.

Zanima nas postoje li ikakve druge mogućnosti jer mi se ne želimo odreći svojeg dijela pa da "izvisimo" i ovisimo o dobroj volji rođaka hoće li nam darovati 1 parcelu. 

Također nas zanima moramo li mi plaćati ikakav porez ukoliko dobijemo 1 parcelu od svih čestica zemlje budući da je to nasljedstvo ?

Hvala puno na odgovoru

Lijep pozdrav, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 40 minuta, Prava123 je napisao:

moramo li mi plaćati ikakav porez ukoliko dobijemo 1 parcelu od svih čestica zemlje budući da je to nasljedstvo

Ukoliko vam rođaci daruju nekretninu, da. 

 

Prije 41 minuta, Prava123 je napisao:

Zanima nas postoje li ikakve druge mogućnosti jer mi se ne želimo odreći svojeg dijela pa da "izvisimo" i ovisimo o dobroj volji rođaka hoće li nam darovati 1 parcelu. 

Neka daruju prije nego se Vi očitujete sudu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

Ukoliko vam rođaci daruju nekretninu, da. 

 

Neka daruju prije nego se Vi očitujete sudu. 

Poštovani, 

hvala na odgovoru. Pitanje glasi: kako će nam darovati neku parcelu prije nego se očitujemo na  sudu jer na svakoj parceli ima više suvlasnika.

Ti suvlasnici se također mogu očitovati da će zadržati svoj udio, tako da u tom slučaju ne ostaje niti jedna parcela 1/1 koju bi nam mogli prepisati. 

Postoji li neki način za nas najpovoljniji da ovo riješimo prije isteka roka za očitovanje na sudu (rok je 08/07/2020), a da se ispoštuje dogovor da dobijemo 1 kompletnu parcelu ? Mislim da ne baš jer na svakoj  parceli ima više suvlasnika, jedino da se svi odreknu svojeg dijela ?

Ako se očitujemo i izjasnimo da želimo zadržati svoj dio onda ćemo biti samo suvlasnici na svakoj od parcela. Također, ako se bilo tko od suvlasnika isto izjasni rođaci nam ne mogu prepisati 1 parcelu na  kojoj bi bili 1/1 vlasnici. 

Pada mi na pamet u slučaju da postoji neka dovoljno velika parcela koja se može podijeliti na 2 dijela pa kada se izjasnimo da želimo zadržati svoj dio i ukoliko i neki od drugih suvlasnika zadrže svoje djelove rođaci podijele tu parcelu i nama daruju 2. dio parcele (naravno uz prethodni dogovor o kvadraturi), a mi njima darujemo preostale djelove na drugim parcela. Bi li to bio ugovor o diobi i da li je on oporeziv ?

Hvala i pozdrav, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Matrix je napisao:

 

Vidite odredbe čl. 480 st. 1 i 3 Zakona o obveznim odnosima

Što je za nas najpovoljnije: 

Dati izjavu da zadržavamo svoj udio (na svim parcelama kako je i navedeno) i kasnije da rođaci naprave darovni ugovor  ili nešto drugo?

I molim Vas savjet gdje možemo naći kako izgleda špranca te izjave da zadržavamo svoj udio ?

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Prava123 je napisao:

Dati izjavu da zadržavamo svoj udio (na svim parcelama kako je i navedeno)

 

prije 4 sati , Prava123 je napisao:

Što je za nas najpovoljnije

Prije bi rekli što je "najsigurnije", a to je upravo onako kako ste već i napisali u gornjem citatu. 

 

prije 4 sati , Prava123 je napisao:

kako izgleda špranca te izjave da zadržavamo svoj udio

Ništa formalno, podnesak sudu sa pozivom na broj predmeta u kojem se očitujete o prijedlogu suprotne strane, odnosno da li prijedlog smatrate osnovanim ili isti sporite. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Matrix je napisao:

 

Prije bi rekli što je "najsigurnije", a to je upravo onako kako ste već i napisali u gornjem citatu. 

 

Ništa formalno, podnesak sudu sa pozivom na broj predmeta u kojem se očitujete o prijedlogu suprotne strane, odnosno da li prijedlog smatrate osnovanim ili isti sporite. 

Pozdrav, 

vezano za ovu temu predali smo na sudu podnesak u kojem se očitujemo da sporimo prijedlog  i dobili rješenje o zabilježbi. 

Molila bih ako mi možete dati savjet jer nas je rođak koji je pokrenuo ovaj postupak kontaktirao sa molbom bi li mi povukli ovu izjavu jer će se cijeli proces odvući na 3-4 godine a njemu usput treba građevinska dozvola na nekoj od parcela,. Njegov je prijedlog da on nama da izjavu u kojoj se obvezuje da će nam darovati  1 parcelu jer mi ne želimo sve uzeti na svakoj od parcela, već 1 parccelu. 

Sada, naše pitanje glasi: je li moguće da mi povučemo izjavu samo za dio parcela za koje rođaku treba građevinska dozvola, i kako on može dati izjavu da će nam darovati neku parcelu bez da imamo uvid jesu li se i ostali suvlasnici složili da pređe na njega (rođaka) ta dotična parcela koju bi on nama darovao? 

I, opet ako bi nam parcelu i darovao mi bi morali platiti prijenos na dio koji nam je darovan, jesam u pravu ?

Molim ako je moguće što prije za odgovor jer je baš HITNO da znamo što i kako možemo napraviti a da je najpovoljnije za nas. Kontaktirali smo neke odvjetnike koji se bave na području Dubrovnika ovom problematikom ali su uglavnom na godišnjima ili su prebookirani poslom. 

Hvala puno unaprijed

Lijep pozdrav, 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
, Prava123 je napisao:

Pozdrav, 

vezano za ovu temu predali smo na sudu podnesak u kojem se očitujemo da sporimo prijedlog  i dobili rješenje o zabilježbi. 

Molila bih ako mi možete dati savjet jer nas je rođak koji je pokrenuo ovaj postupak kontaktirao sa molbom bi li mi povukli ovu izjavu jer će se cijeli proces odvući na 3-4 godine a njemu usput treba građevinska dozvola na nekoj od parcela,. Njegov je prijedlog da on nama da izjavu u kojoj se obvezuje da će nam darovati  1 parcelu jer mi ne želimo sve uzeti na svakoj od parcela, već 1 parccelu. 

Sada, naše pitanje glasi: je li moguće da mi povučemo izjavu samo za dio parcela za koje rođaku treba građevinska dozvola, i kako on može dati izjavu da će nam darovati neku parcelu bez da imamo uvid jesu li se i ostali suvlasnici složili da pređe na njega (rođaka) ta dotična parcela koju bi on nama darovao? 

I, opet ako bi nam parcelu i darovao mi bi morali platiti prijenos na dio koji nam je darovan, jesam u pravu ?

Molim ako je moguće što prije za odgovor jer je baš HITNO da znamo što i kako možemo napraviti a da je najpovoljnije za nas. Kontaktirali smo neke odvjetnike koji se bave na području Dubrovnika ovom problematikom ali su uglavnom na godišnjima ili su prebookirani poslom. 

Hvala puno unaprijed

Lijep pozdrav, 

Poštovani, 

imam pitanje nastavano na moje prethodno pitanje vezano za ispravni zemljoknjižni postupak koji se vodi na sudu, a kojeg su pokrenula naša 2 rođaka. 

Naime, prema savjetu koji smo dobili na Legalis forumu smo predali podnesak u kojem se očitujemo da sporimo i dobili rješenje o zabilježbi (ja, mama i sestra koje nasljeđujemo zemlju od pokojnog oca). Svi ostali sudionici postupka su se složili, osim jedne osobe koja je također uložila prigovor i nas 3. 

2 rođaka koji su pokrenuli postupak bi se nagodili s nama tj. ustupili bi nam 1 parcelu (raspoređenu na nas 3 na jednake dijelove) nakon okončanja postupka i dogovorili su se za isto također i sa ovom 1 osobom koja je uložila prigovor. 

Htjeli bi ako je moguće izbjeći plaćanje sastavljanje ugovora kod odvjetnika koji se bavi tom tematikom jer poprilično košta.

Dobili smo predložak od 2 rođaka koji su pokrenuli postupak na sudu kako bi izgledala izvansudska nagodba ali nismo sigurni je li dobro napisana, s obzirom da se u zaglavlju dokumenta nigdje ne navode moje mama (OSOBA E) i sestra (OSOBA D), a također ni u potpisima na kraju. Također nije naveo svojeg brata (OSOBA C) u zaglavlju dokumenta i u potpisima, a OSOBA C je također pokrenuo postupak zajedno sa OSOBOM B. Naveo je samo moj prigovor, a prigovori od moje mame (OSOBA E) i sestre (OSOBA D) se nigdje ne spominju. 

Molim Vas za savjet u vezi ovog jer kako će svoj dio OSOBA C nama predati u vlasništvo kada se nigdje nije potpisala i također kako će se sa ovom nagodbom povući prigovori od moje mame i sestre kada se nigdje ne spominju u nagodbi, samo se spominje moj prigovor koji će biti sa ovom nagodbom povučen.  

Hvala puno svima unaprijed,

 

IZVANSUDSKA NAGODBA.docx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Prava123 je napisao:

Poštovani, 

imam pitanje nastavano na moje prethodno pitanje vezano za ispravni zemljoknjižni postupak koji se vodi na sudu, a kojeg su pokrenula naša 2 rođaka. 

Naime, prema savjetu koji smo dobili na Legalis forumu smo predali podnesak u kojem se očitujemo da sporimo i dobili rješenje o zabilježbi (ja, mama i sestra koje nasljeđujemo zemlju od pokojnog oca). Svi ostali sudionici postupka su se složili, osim jedne osobe koja je također uložila prigovor i nas 3. 

2 rođaka koji su pokrenuli postupak bi se nagodili s nama tj. ustupili bi nam 1 parcelu (raspoređenu na nas 3 na jednake dijelove) nakon okončanja postupka i dogovorili su se za isto također i sa ovom 1 osobom koja je uložila prigovor. 

Htjeli bi ako je moguće izbjeći plaćanje sastavljanje ugovora kod odvjetnika koji se bavi tom tematikom jer poprilično košta.

Dobili smo predložak od 2 rođaka koji su pokrenuli postupak na sudu kako bi izgledala izvansudska nagodba ali nismo sigurni je li dobro napisana, s obzirom da se u zaglavlju dokumenta nigdje ne navode moje mama (OSOBA E) i sestra (OSOBA D), a također ni u potpisima na kraju. Također nije naveo svojeg brata (OSOBA C) u zaglavlju dokumenta i u potpisima, a OSOBA C je također pokrenuo postupak zajedno sa OSOBOM B. Naveo je samo moj prigovor, a prigovori od moje mame (OSOBA E) i sestre (OSOBA D) se nigdje ne spominju. 

Molim Vas za savjet u vezi ovog jer kako će svoj dio OSOBA C nama predati u vlasništvo kada se nigdje nije potpisala i također kako će se sa ovom nagodbom povući prigovori od moje mame i sestre kada se nigdje ne spominju u nagodbi, samo se spominje moj prigovor koji će biti sa ovom nagodbom povučen.  

Hvala puno svima unaprijed,

 

IZVANSUDSKA NAGODBA.docx 21 kB · 4 downloads

I također Vas molim za savjet ima li neki vremenski rok koji bi se trebali navesti u nagodbi da su u tom roku rođaci dužni predati nam u posjed nekretninu za koju smo se nagodili ? I zbog kojeg se razloga navodi tabularna izjava u uvoj izvansudskoj nagodbi ?

Hvala puno unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija