Jump to content

TUŽBA NA OPORUKU


TomislavMustač

Preporučene objave

Pozdrav. Ovako zanima me sljedeće. 19.6.2020. godine bila je ostavinska rasprava iza pokojnog djeda. Djed je još 2019. godine napravio vlastoručnu oporuku koju je vlastoručno potpisao gdje polovicu svega ostavlja meni a polovicu mome ocu stime da ja još imam pravo na dvije parcele zemljišta, a brat na jedno. U oporuci smo navedeni ja, moj otac i brat. Iza ostavitelja je i još jedan sin (moj stric) koji se odriče svog dijela nasljedstva jer je ujedno i on odprije dobio nužni dio. E sada moj otac osporava oporuku jer navodno nije to po njemu pisao djed i misli ta mu je sastav oporuke netko diktirao. S obzirom da je djed bio priseban i zdrav čini mi se taj njegov stav netočan a i ja iz sastava oporuke vidim da je to djedov rukopis i potpis. E sad on predpostavljam da će mene ići tužit s obzirom da i brat ustupa ocu svoj dio. Htio sam mu ustupit i ja dio gdje se nalazi kuća a ostalo (poljoprivredna zemljišta dvije parcele) ostavit za sebe. Uvjeren sam da će postupak otac izgubit jer sa konzultacijom pojedinih ljudi tako mi rekli.Uz to da otac nikad nije sa djedom imao dobar odnos te ga je u par navrata otac djeda fizički napadao za što imam i rješenje sa suda. Zanima me sljedeće da li i koliko iznosi tužba za gore spomenuto te da li se u cijenu tužbe uzima procjena nekretnine ( a nekretnina ima jako puno) te da li se tužba plaća prije samog početka? Unaprijed hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , Borbena7 je napisao:

Kako je završila ta ostavinska rasprava?

Pa završila je tako da se stric odrekao svog nužnog dijela u korist oca, brat nije ni došao ja sam svoj dio na osim zemljišta ustupio ocu a on je izjavio da nevjeruje da je to djed napisao i da traži poništavanje oporuke tj da ide na tužbu. I tako je javni bilježnik napisao rješenje i poslano je sudu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, Borbena7 je napisao:

Ovdje nije potrebna tužba, jer Vas je već javni bilježnik uputio na sud, radi rješavanja spora. Tako da Vam se ovaj postupak nastavlja na sudu.

Da da to znam.Ali koliko sam dobio informaciju otac mora mene tužit tj mora dokazat da to nije djedov rukopis što nije točno jer se vidi po njegovim ostalim potpisima kao i ostalim slovima da su identična. Tako da eto sve je na ocu ali kako kažem za to je potrebna tužba ili kako se to sad rješava?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , TomislavMustač je napisao:

"Obzirom da postoji spor valjanosti i sastava oporuke, ostavinski postupak se prekida te će se spis dostaviti Općinskom sudu u xxxxx na daljnje postupanje"

 

Sud će rješenjem uputiti oca da u ostavljenom roku pokrene parnicu. 

 

prije 5 sati , TomislavMustač je napisao:

koliko iznosi tužba za gore spomenuto

Kako mislite "koliko iznosi tužba", to je stvar odvjetnika koji će sastaviti tužbu i naplatiti. 

 

prije 5 sati , TomislavMustač je napisao:

da li se u cijenu tužbe uzima procjena nekretnine ( a nekretnina ima jako puno) te da li se tužba plaća prije samog početka

Iz citiranog proizilazi da je vaš upit usmjeren na sudsku pristojbu glede podnošenja tužbe, čija visina ovisi o vrijedosti spora koju stranka/tužitelj navede u tužbi. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Matrix je napisao:

Sud će rješenjem uputiti oca da u ostavljenom roku pokrene parnicu. 

 

Kako mislite "koliko iznosi tužba", to je stvar odvjetnika koji će sastaviti tužbu i naplatiti. 

 

Iz citiranog proizilazi da je vaš upit usmjeren na sudsku pristojbu glede podnošenja tužbe, čija visina ovisi o vrijedosti spora koju stranka/tužitelj navede u tužbi. 

da da. jer pošto otac ide u tužbu a nije doslovce informiran o ničemu (čak je na ostavinskoj izjavio da je na internetu pročitao da oporuka vrijedi 6 mjeseci) a neželi saslušat moj savjet da je ovakva tužba jako skupa (zbog vrijednosti samih nekretnina) pa me ujedno i zanima da li se takva tužba mora plaćat prije samog procesa. Znači da li on prije podnošenja tužbe platit vrijednost spora ili to ide na kraju procesa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, TomislavMustač je napisao:

Znači da li on prije podnošenja tužbe platit vrijednost spora ili to ide na kraju procesa?

Ne placa se nikakva vrijednost spora već trošak za sastavljanje tužbe, a koji bi trebao podmiriti svom odvjetniku. Način i vrijeme plaćanja je stvar dogovora njega i njegovog odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozz Već sam pisao o ovome gore ali bih htio da dobijem informacije. Znači ovako djed je vlastoručno napisao i potpisao oporuku gdje smo nasljednici moj otac i ja. Svaki popola. No otac osporava oporuku na misao da to nije djedov rukopis i da je tu oporuku djedu netko diktirao. Ja sam mu puno puta pokušao objasnit da sa tužbom neće ništa postići osim dodatne troškome i da se obrati za pravnu pomoć što je njemu očito preveliki zalogaj nekog pitat. Sad pitanje: S obzirom da je djed do posljednjeg dana bio sasvim zdrav što se tiče mentalnog i psihičkog stanja i sam je sastavio oporuku uz to da je pitao mene koje su moje želje da mi ostavi ( jer se sa tatom nije u ničemu slagao, te ga je otac par puta fizički napao što je i vidljivo iz sudskog riješenja) da li sam u pravu kad kažem da je ocu to neosnovana tužba te da će teško gotovo nikako dobit tu tužbu?

 
  •  
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , TomislavMustač je napisao:

No otac osporava oporuku na misao da to nije djedov rukopis i da je tu oporuku djedu netko diktirao.

Da li je osporavao i potpis djeda, te da djed u vrijeme njenog nastanka nije bio sposobna za rasuđivanje do te mjere da bi shvatio značenje ovog svojeg očitovanja, odnosno njene pravne posljedice ili možda da je bio prisiljen na sačinjavanje oporuke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Borbena7 je napisao:

Da li je osporavao i potpis djeda, te da djed u vrijeme njenog nastanka nije bio sposobna za rasuđivanje do te mjere da bi shvatio značenje ovog svojeg očitovanja, odnosno njene pravne posljedice ili možda da je bio prisiljen na sačinjavanje oporuke?

Da osporava potpis djeda mada se vidi na svim djedovim dokumentima da je rukopis njegov. A djed je uvjek bio sposoban za rasuđivanje, znači nikakvih naznaka gubitka razuma ni ništa nije bilo. I nikako nije bio prisiljen s obzirom da je djed svu svoju imovio htio ostavit meni zbog čega su se i par puta verbalno sukobili te je djed svejedno polovicu ostavio njemu. Te mu je i par puta djed samovoljno i rekao da je izradio oporuku.

 

uređeno: od TomislavMustač
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

Rukopis se svakako utvrđuje pomoću sudskog vještaka koji napravi grafološko vještačenje. Ukoliko je potpis njegov, to bi se na ovaj način lako trebalo utvrditi.

Da u to nema nikakve sumnje.Te je koliko smatram njegova tužba neutemeljena i nemože nikakog dobit tužbu.Nužni dio mu nije povrijeđen jer ima polovicu stime da sam prije ostavinske i na samoj ostavinskoj ponudio nagodbu tj da mu ustupam svoj dio kuće gdje uzimam samo dvije poljoprivredne parcele no on želi biti vlasnik svega.Tako da smatram da tužba na sudu neće proći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija