Jump to content

Otimanje stana u 5 koraka


B. Bozo

Preporučene objave

Poštovanje, zovem se B. Božo, rođen sam 1963 god u Rijeci od roditelja koji su također Riječani, imam također sestru koja je rođena 1965,
prvi nam je stan bio u Vitezovićevoj ulici, nakon toga smo bili na Zametu u ulici Ivana Lenca do trenutka kada je grad odlučio srušiti našu
kuču i sagraditi višekatnicu a kao kompenzaciju od Autotroleja (gdje je tata radio) 15.02.1971 smo dobili stan u Bračkoj 7 i tamo smo
živjeli sa stanarskim pravom do 1994 godine kada smo sa gradom sklopili ugovor o otkupu stana na kredit koji smo u potpunosti isplatili.
1976 tata mi je umro a mama je nasljedila stekla je stanarsko pravo na predmetnom stanu u vrijeme kada je u zemljišnim knjigama isti
bio upisan kao društveno vlasništvo temeljem rješenja Odsjeka za financije NO Općine Zamet od 07.09.1959. godine. U ugovoru o prodaji
stana na kojem postoji stanarsko pravo (Ugovor broj 13654) koji su sastavil gradski pravnici stoji ovo:
IX. Prodavatelj jamči da je vlasnik stana koji je predmet prodaje i da stan nije opterećen nikakvim uknjiženim ili neuknjiženim teretima.
X. Kupac izjavljuje da nije kupio drugi stan pod uvijetima iz Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo.
Danom sklapanja ovog ugovora stanaru prestaje stanarsko pravo na prodanom stanu. Nakon sklapanja ugovora naša mama se upisala u gruntovnicu
kao vlasnica.

Nakon što smo u stanu živjeli do otkupa 23 godine a do sada 50 godina 1998 se pojavila Taljanka koja je tvrdila da je taj stan njezin i
tužila je nas i grad za povrat stana i iseljenje, godine 2017 je Taljanka prodala naš stan gospodinu Z. N. koji je stan kapario
znači dao je manji dio novca za stan koji još uvijek glasi na moju mamu i sud se vodi. Godine 2018 je Taljanka umrla a nama Z. N.
viće da smo bespravno u njegovom stanu. Napominjem da je Taljanka u našoj ulici imala dvije zgrade sa 4 stana od kojih je Z. N.
otkupio sve i sada jedan stan renta, za jedan stan je ugovorio da stara žena može živjeti do smrti u njemu i naravno plaća mu najamninu.
Sa nama i susjedom vodi sud i želi da mu se plaća najamnina. Prije mjesec dana meni je umrla mama i ja i sestra koji nemamo nikakve druge
nekretnine i nemamo gdje odseliti a pošto smo od grada otkupili stan koji je u biti moja sestra otplatila jer je mama bila u penziji i
invalid i trebala je pomoć praktički za sve i sestra je sa mamom sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju i kupila joj dosta pomagala te
plačala čovjeka koji ju je čuvao dok smo mi bili na poslu. Sud i odvjetnica od Taljanke a sada od Z. N. sada tvrde da ugovor o
dosmrtnom uzdržavanju ne vrijedi makar ga je mama ovjerila kod javnog bilježnika i bila je to njezina volja kao vlasnice do tog trenutka.
U stanu bi htio ostati zajedno sa sestrom jer smo ga kupili, jedino nam je vlasništvo i tu živimo već 50 godina, svi dokumenti su nam na
toj adresi te ja imam firmu koja je prijavljena na Bračkoj 7 (samo promjena adrese na trgovačkom sudu košta 1.500 kn). Stan zadovoljava
sve naše potrebe i ne treba nam više od toga, nismo ga ukrali i nismo došli sumljivim prijevarama i dogovorima do njega. Za vrijeme svih
tih sudova koji traju već cca 25 godina krov i tavan su nam skroz propali (pukle su dvije grede) i crijep se na više mjesta razdvojio te
kada su velike kiše kojih u Rijeci ima često na tavanu držimo 30 kanti koje poslije kiše moramo prazniti a pošto je sud spor i neznamo
kako će na kraju presuditi a krov u potpunosti treba obnoviti bojim se da će uloženo biti kao poklon Z. N.
Pošto mi je mama umrla i uskoro će se zakazati ostavinska rasprava kakva imamo prava ja i sestra pošto od druge strane očekujemo da će
osporavati naša prava na nasljedstvo i dom, na koje zakone se možemo pozvati i kako to Sud gleda i tumači.
Čujem i čitao sam da Republika Hrvatska ima fond koji služi za to da se obeštete vlasnici kojima ja oduzeta imovina u vrijeme Komunizma.
Molim vas da mi javite koje su mi opcije i prava na raspolaganju te koji bi postupak bio najefikasniji da konačno riješim taj problem.
Mislim da je Z. N. kupio auto od trećeg lica a platio je samo felge i sada svima viće da je auto njegov.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, B. Bozo je napisao:

Taljanka prodala naš stan gospodinu Z. N. koji je stan kapario
znači dao je manji dio novca za stan koji još uvijek glasi na moju mamu i sud se vodi

Sklopio je kupoprodaju sa nevlasnikom, zbog čega isti ugovor prema upisanom vlasniku nema nikakvog pravnog učinka. 

 

Prije 52 minuta, B. Bozo je napisao:

viće da smo bespravno u njegovom stanu

Jedno je vikati, a drugo takvo vikanje i valjano dokazati

 

Prije 54 minuta, B. Bozo je napisao:

Sud i odvjetnica od Taljanke a sada od Z. N. sada tvrde da ugovor o
dosmrtnom uzdržavanju ne vrijedi makar ga je mama ovjerila kod javnog bilježnika i bila je to njezina volja kao vlasnice do tog trenutka

Ponavljam, neka dokažu svoju tvrdnju, u suprotnom se radi o goloj tvrdnji. 

 

Prije 55 minuta, B. Bozo je napisao:

Pošto mi je mama umrla i uskoro će se zakazati ostavinska rasprava kakva imamo prava ja i sestra pošto od druge strane očekujemo da će
osporavati naša prava na nasljedstvo

 

Prije 58 minuta, B. Bozo je napisao:

sestra je sa mamom sklopila ugovor o doživotnom uzdržavanju i kupila joj dosta pomagala te
plačala čovjeka koji ju je čuvao dok smo mi bili na poslu

Zbog čega sestra nije upisala svoje pravo vlasništva na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 4 minuta, Matrix je napisao:

Sestra je vlasnica stana, a činjenica da neko spori njeno upisano pravo ne čini je ne-vlasnicom toliko dugo dok se pravomoćnom odlukom ne utvrdi suprotno. 

Pošto to traje preko 20 god ima puno toga za objasniti, prvi sud je ugovor između grada i mame proglasio ništavnim i sada je tvrdnja da po tom osnovu ni sestra nema što tražiti (odvjetnica od Z. N. u dopisima) pa pošto je sada činjenica da nema ni Taljanke ni moje mame ja se sada pokušavam informirati kako dalje, odvjetnika imamo ali to je i ko kod doktora, bolje je drugo i treće mišljenje znati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija