Jump to content

Prava oštećenog djeteta


Meriemica

Preporučene objave

Poštovani! 

Ovo je jako duga priča. Idem kronološki. 2007.moji roditelji dižu hipoteku nad kućom u kojoj živimo oni i ja u korist sestre koja živi u svojoj kući koju je gradila s mužem. Kuća je procijenjena na 78000 eura. Kredit ogroman. Ja za to saznajem godinama kasnije. Sve vrijeme sam bila punoljetna. K nama stižu pisma od banke da se hipoteka ne plaća. Sestra i muž prodaju svoju kuću, dobivaju od mojih roditelja dio naše kuće (skoro pola dvorišta, garaže, iznad toga grade svoju novu kuću jer su ovu prodali, hipoteka ja i dalje na našoj kući, ne plaćaju redovito). Izgrađenost je veća na našoj parceli. Kuća-cijela i dalje glasi na moje roditelje (oni to zahtjevaju zbog hipoteke). Ja sam za dogradnju saznala dok su već radnici došli. 2012.mama umire od karcinoma. Tata dobiva 4/4, a sestra i ja svaka 1/6 cjelokupnog stanja jer nije nikad etažirano, sve je glasilo na roditelje. 2015.suprug i ja kupujemo stan vlastitim sredstvima (kredit) jer mi je rečeno da nemam nikakva prava u kući niti na ikakvu isplatu (kuća je pod hipotekom za sestru - ona je potrošila taj kredit). Plaćam porez na kupljen stan od 45m2 jer je određeno da sam 'zbrinuta' zbog ove 1/6 kuće. 2017.očekujemo prinovu i dogovaramo prodaju stana te smišljamo kako se vratiti u kuću i namirimo ove koji žive u njoj. Odvjetnik predlaže isplatu sestri od 30000 eura što isplaćujemo na njezin hipotekarni kredit s ciljem da ga smanjimo, a da je ona namirena za dio koji joj pripada od roditeljske kuće koja je bila prije dogradnje (sad je dvojni objekt, ali još se ne etažira). Toliko smo dali jer je više od 1/3 vrijednosti kuće, a već je dobila skoro pola zemlje s objektima nad kojima je gradila. Tata ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju daje meni sve, sestra se odriče svog dijela i cijela nekretnina glasi na mene (do trenutka kad sestra svoj dio ne odluči etažirati i prenijeti na sebe - no ona to još ne želi jer je u blokadi, a ja ugovorom obećajem njezin dio prenijeti na nju čim ona zatraži, a hipoteka bude na neki način isplaćena, da ju ona isplati ili netko tko će kupiti njezin dio jer ona tu ne želi biti). U međuvremenu se događala konverzija i ja sam bila 1 potpisnik zbog onog kredita. 2020.sestra odluči prodati dio koji je dogradila. Već je isplaćena za 'stari' prvotni dio 30000 eura, spomenuto. Ona odgovara s kupcem (sutkinja) da ću ja prodati jer sam vlasnik, ali da novac ide sestri na račun kredita, dio na ruke. Sutkinja - kupac uspije riješiti da se kuća etažira i na mene glase oba dijela. Ja joj dograđeni dio prodajem, ona se uknjižuje, a novac 90000 eura dobiva sestra (dio na kredit, hipoteke više nema, za ostatak potpisuje da je primila kod odvjetnika i da nema daljnjih potraživanja od mene). Dobivamo brisovnicu jer je hipoteka otplaćena. Otac zahtjeva da se uknjiži ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju kao teret na našu etažu, to je prvotna obiteljska kuća smanjena za garaže i svu onu zemlju gdje je sestra gradila. Nakon nekog vremena, govori da je trebao nama dati samo 1/2 kuće - prvotne iako je sestra isplaćena 30000 eura odmah i nakon toga je prodala dio (koji je dobila bez mog znanja i dogradila) još za 90000 eura. Da smo sami krivi što smo ju isplatili. Ta 'njena' prodana etaža je malo manja od naše. Da nam nije trebao 'dati' cijelu kuću. I dalje je vlasnik lokala, auta i imanja (nisu ušli u ugovor o dosmrtnom uzdržavanju). Imanje na selu je obećano sestri, ja ga ni ne želim. Od 2017.ima novu nevjenčanu partnericu s kojom održava odnose (saznali smo kad smo već potpisali ugovor). Ja se u cijeloj priči osjećam oštećeno jer: 1.nitko mi nije rekao za hipoteku 2007., sama sam kupila nekretninu (onaj stan sa suprugom koji smo prodali da isplatio sestri 30000 eura). Sestra je iskamčila dio kuće, dogradila, prodala za 90000 eura. Počeli smo s obiteljskom kućom od 78000 E na početku priče. A meni otac prebacuje da on ništa nema. Ugovor je bio njegova i odvjetnika ideja da se nekretnina može staviti na mene jer sam jedina bila bez blokade. Da se ne smatram krivom, ocu pomažem, kuham, da ispoštujem onaj ugovor iako sama jedva uspijevam kraj bebe. Ja smatram da smo previše dali, otrpjeli hipoteku koja je bila rizik jer se nije plaćala, da bi sad bilo ovako. Od hipoteke nismo imali koristi i bila mi je prešućena. A sve zato što je sestra manipulirala mamom i ocem da će ona i muž i djeca otići u Zadar što moja mama nije mogla podnijeti i davala im je sve. Koje je Vaše mišljenje? Koja su koja prava? Hvala na savjetu.Također nisam rekla da dok su sestra i obitelj živjelo tu, kršili su ugovor jer su izbijale stalne svađe, cijepali su drva u noći, kad sam se potužila, rekla je da će sve prodati 'Janjevcima koji za takve komentare ubijaju djecu'. Imali su ilegalni uzgoj, stalno nam je dolazila nekakva inspekcija.  To je razlog zbog kojih su odselili i prodali. Moje je mišljenje - isplatili smo sestru i preuzeli brigu o ocu, a kao da i dalje hoće još nešto jer misle da smo mi zauvijek spremni kupovati mir. 

uređeno: od Meriemica
Tipfeleri i nedostaci
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija