Jump to content

Javni biljeznik-cijena


NikolaOliver

Preporučene objave

Postovani,

moj djed bi htio darovati mojoj majci tj. svojoj kceri nekretninu i nekoliko zemljista te su posjetili javnog biljeznika koji je rekao da ce sastaviti ugovor o darivanju i naplatiti to 2600 kuna.Da li je to pretjerana cijena ili ne I da li je moguce naci primjerak ugovora o darivanju na internetu,prepraviti ga sa nasim podacima i odnijeti na ovjeru javnom biljezniku I samim time umanjiti njegove troskove?Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Ja sam danas vec sastavio ugovor i kad sam otisao kod biljeznika receno mi je da placam ovjeru potpisa I elektronski upis u gruntovnici,sve skupa cca 300 kn medjutim kad je majka otisla receno joj je da kod javnog biljeznika mora platiti postotak iznosa od ukupne vrijednosti darovane nekretnine.(kod ovjeravanja dokumenta biljeznik upise u sistem vrijednost nekretnine I onda program odredi iznos koji se treba platiti.)

Koje je onda od ovo dvoje istinito i po zakonu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hval na odgovoru u ove kasne sate.Ni ja tocno ne razumijem na sto se to odnosi.Uglavnom takav je odgovor majka dobila od biljeznika,da prilikom rada biljeznika na kompjuteru unosi se, pored svih ostalih podataka,procijenjena vrijednost nekretnine koja se daruje te se taj iznos placa biljezniku.Radi se o darovnom ugovoru oca prema kceri.Nije problem pocastiti biljeznika za njegov trud,ali ne zelim da me prave magarcem jer razlika u cijeni je doslovno deset puta.

Znaci da jos jednom potvrdim,ovaj prvi slucaj(kada ja sa sastavljenim ugovorom odlazim kod biljeznika I placam cca 300 kn) je skroz zakonit I potpun nacin obavljanja darovnog ugovora a ne da dodatno jos placam postotak od ukuone vrijednosti nekretnine po nekom njihovom sistemu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
, NikolaOliver je napisao:

Nije problem pocastiti biljeznika za njegov trud,ali ne zelim da me prave magarcem jer razlika u cijeni je doslovno deset puta.

Znaci da jos jednom potvrdim,ovaj prvi slucaj(kada ja sa sastavljenim ugovorom odlazim kod biljeznika I placam cca 300 kn) je skroz zakonit I potpun nacin obavljanja darovnog ugovora a ne da dodatno jos placam postotak od ukuone vrijednosti nekretnine po nekom njihovom sistemu?

Ovdje se ne radi o nikakvom cascenju javnog biljeznika nego o vrsti pravnog posla. Kada javni biljeznik izraduje ugovor u obliku akta mora unijeti vrijednost pravnog posla. Kada spominjete ovih 300-njak kn, tu se radi o obicnoj ovjeri potpisa na dokumentima koje donesete te javni biljeznik ne odgovara za sadrzaj samog ugovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija