Jump to content

Ovrha na zaostatke alimentacije


jimiST

Preporučene objave

Poštovanje,

Sudskog odlukom iz 2004. određeno mi je da plaćam alimentaciju u iznosu od 1.500kn. Od 2005., zbog smanjenja plaće, uz usmeno odobrenje majke, plaćam 1.400kn i tako sve do 01-2020, kad je Sud odobrio prekid plaćanja zbog navršenih 26 godina. Sada, pola godine kasnije, dobio sam ovrhu na razliku neuplaćenih alimentacija za 11 godina (07-2009 - 06-2020). Za koliko godina me kćer ima pravo ovršiti? Majka joj je odvjetnica, pa i njoj moram platiti 1000kn troška. Na stranu to što se do sada nikad nisu bunile, što sam ja 2009. išao u mirovinu i što su mi primanja tad pala ispod 50%, a ja nastavio plaćati isti iznos...Molim savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, jimiST je napisao:

Za koliko unazad, od datuma potraživanja, moja kćer ima pravo na ovrhu?

Za sve što niste podmirili, a Vi se možete pozvati na zastaru. Ova tražbina zastarijeva u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina tj. u roku od 3. godine od dospijeća svake pojedine tražbine. S tim da zastara ne teče između roditelja i djece dok traje roditeljsko pravo, tako da rok zastare od 3 godine teće tek od punoljetnosti djeteta.

, jimiST je napisao:

Znam da sam trebao, ali nisam htio da prima manje

Ali ste joj uplaćivali manje.

, jimiST je napisao:

I izdržao sam dugi niz godina, a ona je studij rastegla na maksimum.

Podmirivali ste svoju obvezu dok ste to bili dužni, a ona je studirala dok je na očito na to imala pravo.

, jimiST je napisao:

Ne mislim da je ovo u redu sa njene strane, materijalno je vrlo dobro osigurana.

Gledajte na to kao da je to novac na koji je imala pravo, ali ga nije dobila i sada ga pokušava naplatiti prisilnim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
Upravo sad, jimiST je napisao:

A što ako ovrhovoditelj nema svojih primanja?

Isto kao i kod ovršenika, onda možda ima mogućnosti za provedbu ovrhe na drugim predmetima i sredstvima kao što su ovrha na novčanim sredstvima (to nije isto kao i ovrha na plaći ili mirovini), na pokretninama, na automobilu, na nekretninama, na poslovnom udjelu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, da bih odblokirao svoje račune moram platiti nerealno postavljen iznos (3* veći od onoga što ne ide u zastaru) i onda se natezati sa povratom preplaćenog? Zašto Sud odmah na početku (kad ovrhovoditelj preda zahtjev) ne provjeri iznos koji se traži? Ovako se bespotrebno uvećavaju troškovi na više strana.

 

uređeno: od jimiST
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, jimiST je napisao:

Znači, da bih odblokirao svoje račune moram platiti nerealno postavljen iznos (3* veći od onoga što ne ide u zastaru) i onda se natezati sa povratom preplaćenog?

Nije baš tako. Ovisi o načinu na koji je pokrenuta, ovršenika ima pravo na žalbu, odnosno na pravna sredstva koja mu stoje na raspolaganju po članku 210. OZ-a.

Prije 51 minuta, jimiST je napisao:

Zašto Sud odmah na početku (kad ovrhovoditelj preda zahtjev) ne provjeri iznos koji se traži? Ovako se bespotrebno uvećavaju troškovi na više strana.

Ako ovrha ide preko suda, naravno da se provjerava.

Prije 55 minuta, jimiST je napisao:

Ovako se bespotrebno uvećavaju troškovi na više strana.

Troškove u konačnici snosi onaj tko nije uspio u sporu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
Prije 45 minuta, jimiST je napisao:

Ako Sud donese rješenje o odgodi ovrhe na isti datum kad Fina plijeni sredstva, može li se tražiti povrat tih sredstava na račun ovršenika?

Može malo više informacija, kako je došlo do odgode, kako glasi obrazloženje rješenja? Mislite isti dan kada Fina prenosi sredstva na račun ovrhovoditelja? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pogledala sam odluku. Nije napisana baš kako bi trebala biti, pa Vas to s opravdanjem zbunjuje. Naime u ovakvim situacijama se to treba jasno napisati da se pod odgodom misli na odgađanje izdavanja naloga bankama za prijenos zaplijenjenih sredstava u postupku izravne naplate koji se provodi i to do odluke o žalbi (to je u Vaš slučaj). Pa bih odgovor na Vaše prvo pitanje bio, ne. Ti novci nisu na računu ovršenika već su samo zaplijenjeni, ali ne i preneseni na njegov račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je moguće da FINA već 7 dana od odluke Suda nema to isto Rješenje? Putuje vlakom preko Zagreba? U dobu informatizacije oni ne priznaju elektronički (provjerljiv) dokument?

Btw, sredstva jesu već prenesena jer je zakonskih 60 dana proteklo u godišnjim odmorima sudaca/sutkinja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
Dana 16. 09. 2020. u 21:30, jimiST je napisao:

U kojem roku mogu očekivati odgovor Suda na žalbu zbog zastare dijela potraživanja?

Nakon 2 godine i 2 mjeseca sud se udostojio donijeti rješenje: novac koji je 2 godine stajao u FINI ide ovrhovoditeljici, a ovršenik ima pravo u roku od 15 dana pokrenuti parnicu za povrat iznosa koji je u zastari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, jimiST je napisao:

Nakon 2 godine i 2 mjeseca sud se udostojio donijeti rješenje: novac koji je 2 godine stajao u FINI ide ovrhovoditeljici

Da, ovo je još i relativno brzo.

prije 5 minuta, jimiST je napisao:

ovršenik ima pravo u roku od 15 dana pokrenuti parnicu za povrat iznosa koji je u zastari.

Na ovo Vas je mogao uputiti i prvostupanjski sud bez odluke drugostupanjskog suda, a sve sukladno čl. 52. st. 1. OZ-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija