Jump to content

Idem na bolovanje, kako sa plaćom?


Makita

Preporučene objave

Bok

Zaposlen sam u privatnoj tvrtki na neodređeno vrijeme već 23 godine. U ugovoru o radu na neodređeno vrijeme plaća mi nije definirana već stoji da:

"Za obavljene poslove iz članka 1. ovog ugovora u redovitom radnom vremenu, poslodavac će radniku isplaćivati plaću na temelju broja bodova iz Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji rada te analitičke procjene vrijednosti poslova i zadataka. 

Dodatke na plaću za prekovremeni rad sa uvećanjem od 50%."

Zadnjih par godina dobivam plaću 5780kn mjesečno bruto, plus prijevoz. 

Planiram otići na duže bolovanje, možda 3 mjeseca a možda i duže zbog lošeg zdravstvenog stanja. Poslodavac umanjuje plaću za vrijeme bolovanja za 30%.

Pitanje je: Možda nam dolazi svima smanjenje plaće zbog pada prometa. Ako sad odem na bolovanje a poslodavac odluči da će mi smanjiti plaću pa onda ta novosmanjena plaća bude umanjena za 30% radi bolovanja dali to može učiniti i dali je to zakonito? 

Pitanje drugo: kad bolovanje pređe 42 dana ide na račun države. Po kojoj jednadžbi država će mi plaćati bolovanje? Zadnjih par godina sam imao bruto plaću 5780kn plus prijevoz. Ako mi sad poslodavac za ovi mjesec smanji plaću (možda bude smanjivao svima zbog pada posla) koliko će me to smanjenje "zeznuti" u primanjima sa HZZO-a? 

Hvala? 

uređeno: od Makita
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

Naknada je 70% od prosječne plaće u zadnjih 6 mjeseci ili 3 mjeseca ovisno kako piše u preko 42 dana isto će isplaćivati samo će mu tu lovu država vratit.Nakon 6 mjeseci naknada se smanjuje

Gdje mogu provjeriti jeli se gleda prosjek od zadnjih 3 mjeseca ili zadnjih 6 mjeseci? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Vrijedi li za Vas kakav Kolektivni ugovor?

Ako vrijedi predpostavljam da se na njega referira sadržaj Ugovora o radu na neodređeno vrijeme. To ću pogledati danas popodne kad se vratim sa posla pa ću Vam ovdje odgovoriti. 

Je li može poslodavac za vrijeme bolovanja (prva 42 dana ili 43. i nadalje) mi smanjiti plaću? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 4 minuta, Makita je napisao:

Ako vrijedi predpostavljam da se na njega referira sadržaj Ugovora o radu na neodređeno vrijeme. To ću pogledati danas popodne kad se vratim sa posla pa ću Vam ovdje odgovoriti

Kolektivnim ugovorom je možda uređeno da imate pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja u visini 70% od plaće ostvarene u prethodna tri mjeseca neposredno prije nego je započeo bolovanje. 

Prije 4 minuta, Makita je napisao:

Je li može poslodavac za vrijeme bolovanja (prva 42 dana ili 43. i nadalje) mi smanjiti plaću? 

Također pogledajte ugovor o radu tj. da li odredbama za smanjenje i povećavanje plaće upućuje na Kolektivni ugovor ili Pravilnik o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 27 minuta, Borbena7 je napisao:

Kolektivnim ugovorom je možda uređeno da imate pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja u visini 70% od plaće ostvarene u prethodna tri mjeseca neposredno prije nego je započeo bolovanje. 

Ako to nije određeno KU koja je onda praksa? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Borbena7 je napisao:

Vrijedi li za Vas kakav Kolektivni ugovor?

Moj Ugovor o radu na neodređeno započinje ovim tekstom:

 

"Na temelju zakona o radu ("Narodne Novine" 137/04), Kolektivnog ugovora zaposlenika u trgovini i odluke skupštine društva XXXXXXX d.o.o. sklapa se Ugovor o radu na neodređeno vrijeme "

 

...i onda tekst ugovora koji je obični obrazac iz Narodnih Novina sročen na jednoj jedinoj strani A4 papira. 

 

Eto. 

uređeno: od Makita
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo pronašao sam na internetu KU za trgovinu. Naša knjigovotkinja tvrdi da mi nismo potpisnici tog ugovora. Međutim u mom Ugovoru o radu na neodređeno vrijeme taj KU za trgovinu se spominje u uvodnoj rečenici Ugovora o radu na neodređeno. Evo ovako:

 

"Na temelju zakona o radu ("Narodne Novine" 137/04), Kolektivnog ugovora zaposlenika u trgovini i odluke skupštine društva XXXXXXX d.o.o. sklapa se Ugovor o radu na neodređeno vrijeme "

 

Ako se moj Ugovor o radu na neodređeno referira na KU o radu u trgovini nije li onda poslodavac obavezan ispoštivati sadržaj KU, bez obzira jeli njegov potpisnik ili nije? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Državni službenik. Plaća prvi mjesec na bolovanju nešto manja nego inače (valjda 85% po kolektivnom) i minus prijevoz. Ukupno oko 900eura.

Slijedeći mjesec 665 eura. Ovaj mjesec 565 eura.

Znam, sad sam po Zakonu o zdr.osiguranju. Ino što mi nikako nije jasno je zašto je sada plaća još 100 eura manja (?!). I btw.da imam viši koeficijent, bila bi mi veća sad plaća, odnosno naknada (ok, naknada) ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija