Jump to content

Naslijeđivanje duga


Toto13

Preporučene objave

Može li me banka teretiti za ostatak očevog kredita u slučaju njegove smrti, ako mi darovnim ugovorim pripiše svoju polovicu stana (druga polovica je majčina), ukoliko bi se ja odrekla nasljedstva? Dakle, u nasljedstvu bi ostao samo dug,bez imovine. Ili bi otežavajuća okolnost bila taj darovni ugovor koji se napravio nakon podignutog kredita?

uređeno: od Toto13
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, neki dan sam bio na ostavinskoj raspravi (umro mi je otac). Otac nije imao duga, no ja sam bilježnika pitao iz radoznalosti što u slučaju da je imao dug (kredit). Odgovorio mi je sljedeće: ja kao bilježnik sada u ulozi suca ne znam za dugove osim ako je zabilježba na vlasničkom izvadku. Banke u pravilu kad uvide da se dug ne otplaćuje traže svojim kanalima nasljednika te odmah ide ovrha na nasljednika. Radi toga u velikom broju slučajeva se nasljednici odreknu nasljedstva, naročito kad uvide razliku između vrijednosti mase i duga. Isto tako naglašava da su nasljednici dužni prijaviti dug, sva registrirana vozila (automobil, traktor, prikolice), mjesto ukopa, telefon, bankovne kartice, objekte koji nisu legalizirani, mirovinu.  

Mislim da banka to ne bi osporavala jer je istoj svejedno tko otplaćuje dug. Banka će sigurno pronaći nasljednika kaže bilježnik i da kad dođu do njega dužan je dati podatke o nasljedniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OK, ne razumijem pravne pojmove ali što ako pokojnik ima nenamjenski kredit i sam ga plaća. Meni je ovo zanimljiva tema, vjerojatno i drugima, isto tako spomenuo je da ugovori s tele-operaterima nisu obvezujući dalje, već se samo mora platit uređaj ako je uzet na rate.

uređeno: od Borbena7
Nepotrebno
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , scvrtil6 je napisao:

OK, ne razumijem pravne pojmove ali što ako pokojnik ima nenamjenski kredit i sam ga plaća. Meni je ovo zanimljiva tema, vjerojatno i drugima, isto tako spomenuo je da ugovori s tele-operaterima nisu obvezujući dalje, već se samo mora platit uređaj ako je uzet na rate.

Nasljednik je odgovoran za dug ostavitelja, ali samo do visine vrijednosti nasljeđene imovine. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija