Jump to content

Ovrha by Hanžeković prema nasljednicima


kolibric

Preporučene objave

Poštovanje,

Prije par dana majka i brat dobijaju obavijest o stanju duga od Hanžekovića prema tvrtki HT, a kao zakonskim nasljednicima oca (premda sam i ja ravnopravni zakonski nasljednik, ja nista nisam dobio), a u svezi ovrsnog postupka koji se vodio i vodi prema njemu. Ostajemo u čudu, ovo nam je prvi glas o tome, otac je umro 2002.godine. Zovemo Hanzekovica, prvo sluzbenica ne zna nista, pa se ne javljaju, itd. Zovem Općinski sud, dobijam kronologiju događaja koju ću ovdje iznijeti, jer evo danas sam i otišao napraviti uvid u spise. Nakon što sam dobio Hanžekovića, oni utvrduju dug, plus 20 godina kamata, to ispada neka cifra...

Uvid u spis i kronologija: Dakle, 2000. godine (otac je još živ) šalju ocu poštom prijedlog za donošenje rješenja o ovrsi. On taj dokument ne prediže jer se kao pomorac nalazio na brodu, dokument se vraća sudu. Isto pokušavaju par mjeseci poslije (točnije 2001), opet se događa isto, otac je na brodu, to se vraća sudu. Dalje vidim u spisu pečatirano rješenje o ovrsi 2000g (to je valjda to što su mu pokušali dostaviti). Sljedeće što rade je 2006.godine kada šalju službenika na teren radi popisa, procjene i prodaje pokretnina ovršenika. Tu zatiču moju majku (piše u zapisniku u spisu) koja izjavljuje da je suprug preminuo 2002.godine, daje smrtni list i ista se protivi popisu i procjeni (majka se od šoka, bolesti i općenitog stanja ovoga uopće ne sjeća, ali nebitno). Prema ovome, sud donosi rješenje o prekidu postupka 2006.godine radi smrti ovršenika. E sad......od tada (studeni, 2006) do listopada, 2017, nema nikakvog dokumenta u spisu. Te 2017 godine Hanžeković stavlja podnesak (dakle, valjda nastavlja postupak) pod brojem tim i tim, predlaže da sud nastavi postupak. Mi tada (2017g) nismo primili nikakvu obavijest....I prije par dana, kako sam gore rekao, dobijamo od Hanžekovića obavijest o stanju duga.

Osnovno moje pitanje je da li imamo pravo ovdje se pozvati na zastaru pošto se apsolutno ništa nije događalo od 2006 do 2017, pa čak ni tada jer ničim nismo obaviješteni da se postupak nastavlja?

Ovdje se borimo sami sa sobom, ne znamo kakva su iskustva od prije, sigurno mi nismo prvi, jesu li ljudi koji bi se pozivali na zastaru uspjeli i dobiti ove postupke ili svakako gubimo i bolje je platiti odmah i sada. Jer ako će nas odvjetnici i sudski troskovi doci vise nego je uopce ovaj dug, ne znamo isplati li nam se uopce borba?

Hvala puno na citanju i vremenu.

uređeno: od Borbena7
Nepotrebno komentiranje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz upita nije jasno, da li je rješenje o ovrsi postalo pravomoćno? Ako je, na koji način? Zatim nije jasno, da li je doneseno rješenje o nastavku postupka u odnosu na Vas nasljednike i da li ste se žalili na isto? I znate li datum podnošenja podneska ovrhovoditelja te 2017.? I da, ovdje nije nastupila zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 26 minuta, kolibric je napisao:

Molim vas, recite mi, kako cu iz spisa znati jel postalo pravomocno? Gdje to pise?

Na rješenju o ovrsi bi trebalo biti naznačeno da je postalo pravomoćno i ovršno, a to postaje nakon uručenja ovršeniku i proteka roka za žalbu. 

Prije 22 minuta, kolibric je napisao:

I po čemu nemamo pravo na poziv na zastaru?

Postupak je prekinut i zastara ne teče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, kolibric je napisao:

Pa jel bi to trebalo biti u spisima? Da je stavljeno na oglasnu plocu? Jer toga nema.

Da, trebalo bi u spisu biti uvezano i rješenje o ovrsi koje je skinuti s oglasne ploče. Takvo rješenje ima na sebi otisnuti pečat oglasne ploče.

Prije 2 minuta, kolibric je napisao:

I recite molim vas sto ako ovo nikada nije postalo pravomocno?

Onda imate pravo na prigovor u odnosu na to rješenje o ovrsi. I to tek kada Vam se uruči zajedno sa rješenjem o nastavku postupka. A da sam na Vašem mjestu, u tom momentu bi razmislila i o podnošenju zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, Borbena7 je napisao:

Da, trebalo bi u spisu biti uvezano i rješenje o ovrsi koje je skinuti s oglasne ploče. Takvo rješenje ima na sebi otisnuti pečat oglasne ploče.

nigdje to ne postoji, osim onog pecata koji sam vam zakacila maloprije gore, ako ste vidjeli.

Prije 4 minuta, Borbena7 je napisao:

Onda imate pravo na prigovor u odnosu na to rješenje o ovrsi. I to tek kada Vam se uruči zajedno sa rješenjem o nastavku postupka. A da sam na Vašem mjestu, u tom momentu bi razmislila i o podnošenju zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

To rjesenje o nastavku postupka nikada nismo primili,niti ono uopce postoji. Sto bi znacilo da je jos uvijek valjano rjesenje iz 2006 kad je postupak prekinut i zapravo se nista nije dogadalo otada jer nas sud nije obavijestio? Da se oglusimo o obavijest Hanzekovica?

Mozete mi pribliziti tu zastitu prava na sudenje u razumnom roku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ako je postupak trenutno jos u prekidu, sto je s kamatama? Jel one teku, ako teku, tko bi ih trebao platiti nakon nastavka postupka? Ovako su se fino mogli javit za jos 50 godina....i nabit jos 50 godina kamata....pa nije valjda nasljednik svemu tome kriv? 

Dakle 14 godina kamata trebam platiti ja? Dok se netko ne sjeti ovrsiti me?

uređeno: od kolibric
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , kolibric je napisao:

nigdje to ne postoji, osim onog pecata koji sam vam zakacila maloprije gore, ako ste vidjeli.

Da. To je rješenje o ovrsi koje se stavlja na ovršni prijedlog.

prije 8 sati , kolibric je napisao:

To rjesenje o nastavku postupka nikada nismo primili,niti ono uopce postoji. Sto bi znacilo da je jos uvijek valjano rjesenje iz 2006 kad je postupak prekinut i zapravo se nista nije dogadalo otada jer nas sud nije obavijestio?

Da. I postupak je u prekidu dok se ne nastavi na nasljednike. A za to je potrebno donijeti rješenje o nastavku postupka s kojim nasljednici preuzimaju postupak u ovoj pravnoj stvari.

prije 8 sati , kolibric je napisao:

Da se oglusimo o obavijest Hanzekovica?

Možete ili ih uputite da svoja prava potražuju u nastavku sudskog postupka.

prije 8 sati , kolibric je napisao:

Mozete mi pribliziti tu zastitu prava na sudenje u razumnom roku?

Evo Vam koristan link za ove zahtjeve.

prije 8 sati , kolibric je napisao:

I ako je postupak trenutno jos u prekidu, sto je s kamatama? Jel one teku, ako teku, tko bi ih trebao platiti nakon nastavka postupka? Ovako su se fino mogli javit za jos 50 godina....i nabit jos 50 godina kamata....pa nije valjda nasljednik svemu tome kriv? 

Kamate teku. Za dug ostavitelja odgovara nasljednik i to do visine vrijednosti naslijeđene imovine. U pravu vrijedi da neznanje ne opravdava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija