Jump to content
Zoggy

Pripravnik (vježbenik) na HŽ

Preporučene objave

Radim kao kondukter na HŽ, samostalno sam se školovao za strojovođu. Čekao sa dvije godine da bi mogao vježbati za strojovođu. Napokon sam dobio ugovor i počeo vježbati. Nakon mjesec dana su mi rekli da moram ponovo raditi kao kondukter. U ugovoru stoji da ako ja prekinem stažiranje (vježbanje) moram vračati određeni iznos. Ništa ne govori ako oni to naprave. Na pitanje zašto me vračaju nazad na posao konduktera odgovaraju da je to zbog nedovoljnog broja osoblja. Da li se smije s njihove strane samo tako prekidati ugovor?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

NE, nisu dali novi ugovor (možda spremaju dati ne znam) već sam počeo radit ko kondukter jer tvrde da oni mogu tako ako je potreba firme.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Hvala za ugovor. Koliko vidim upućeni ste na stručno osposobljavanje koje traje točan broj sati, a prijevremeni raskid povlači posljedice za Vas kao radnika. Mada je ovdje raskid nastupio na njihovu inicijativu, svejedno bih Vam savjetovala da pokušate doći do internih akata poslodavca, posebno do Pravilnika o radu, a potom tražiti od poslodavca reguliranje radnog statusa. Znači, raskid ugovora o stručnom osposobljavanju i sklapanje novog ugovora i prijava temeljem istog, ako ovo bude opravdano odredbama Pravilnika o radu.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Mi imamo ugovore za dotična zanimanja a sve ostalo je regulirano kolektivnim ugovorom. Tamo isto nije naveden prekid od strane poslodavca. Pročešljao sam sve ali nisam to našao. Meni je osobno glupo da vježbaš mjesec dana pa se vratiš na staro, pa onda opet malo vježbaš i u biti oni mogu to raditi godinu dana. 

Sad mi recite kakva će kvaliteta tog radnika biti. Kad se nešto bude dogodilo tko će biti kriv. NARAVNO strojovođa.

Lp. i Hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 19 minuta, Zoggy je napisao:

Mi imamo ugovore za dotična zanimanja a sve ostalo je regulirano kolektivnim ugovorom.

U prethodnim objavama ste naveli da nemate novi ugovor o radu za radno mjesto konduktera?

Ne bih se složila da je baš sve regulirano Kolektivnim ugovorom, jer Vaše rješenje o stručnom osposobljavanju jasno upućuje i na Pravilnik o osposobljavanju...

Prije 23 minuta, Zoggy je napisao:

Tamo isto nije naveden prekid od strane poslodavca. Pročešljao sam sve ali nisam to našao. 

Svakako treba pogledati taj Pravilnik i svakako je poslodavac dužan pismenim putem otkazati ugovor o stručnom osposobljavanju.

 

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
prije 5 sati , Zoggy je napisao:

Da li se smije s njihove strane samo tako prekidati ugovor?

Evo ga... odgovor je u čl. 19. Kolektivnog ugovora, a koji kaže da ako izvanredne potrebe rada zahtijevaju, bez izmjene ugovora o radu, Poslodavac može radnika privremeno rasporediti da obavlja poslove drugog radnog mjesta koji odgovaraju njegovoj stručnoj spremi ili jedan stupanj više ili niže stručne spreme, posebno u slučajevima: - privremenog povećanja ili smanjenja opsega posla; - zastoja u obavljanju određenih poslova; - kada je neophodno osiguranje tehnološkog procesa rada; - kvara na sredstvu za rad; - zamjene privremeno nenazočnog radnika; - kada zbog primjene propisa o sigurnosti u prometu ne može obavljati svoje poslove, Radnik se privremeno raspoređuje odlukom Poslodavca o privremenom rasporedu na drugo radno mjesto dok se ne otklone razlozi zbog kojih je došlo do privremenog rasporeda, ali ne duže od 3. mjeseca, osim u slučaju alineje 5. ili u slučaju kada radnik pisanim putem da suglasnost za duži privremeni raspored i za to vrijeme zadržava plaću koja je za njega povoljnija. U slučaju zamjene privremeno nenazočnog radnika, radniku pripada povoljnija plaća, ako je ova zamjena trajala najmanje sedam (7) radnih dana uzastopno.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Da. To što ste napisali u kolektivnom HŽPP-a je članak 18. i to štima....  ali???, to se sve odnosi kad već imaš to položeno.

Po meni se to odnosi npr. Kondukter koji ima položeno i za vlakovođu može po potrebi firme raditi i kao vlakovođa. Dva različita zanimanja. I to stoji. (što više zanimanja imaš to više naj***š). Ako nedostaje Vlakovođa onda se može iskoristiti kondukter (on tu ima sve položeno i nije sporno ako treba mijenjati i ugovoor). Meni je tu sve jasno. Nije mi jasno da li se smije prekidati vježbanje? Kako kaže ugovor ako ja prekinem moram platiti... što ako poslodavac prekine? Mogu li ih tužiti?

Jer logika sama kaže da ako vježbaš, vježbaš u kontinuitetu a ne sa prekidima.

Kažem nije sporno kad imaš i druga zanimanja položena pa te bacaju malo ovdje, malo ondje, to je sve jasno. Mene interesira kakva je praksa u drugim firmama, da li i oni prekidaju pripravnicima vježbanje. Mislim da je svakoj firmi u interesu da osobu obući kvalitetno i u što kraćem roku (osim HŽPP).

Interesira me: Da li Vi kao pravnik/ca imate svoju firmu i imate djelatnika koji vam radi neke obične poslove na održavanju a on završio školu za pravnika i treba da odradi taj pripravnički staž i Vi mu to omogučite. Da li bi mu nakon mjesec/dva prekinuli stažiranje i rekli da radi ponovo taj stari posao pa nastavit ćeš ponovno za par mjeseci.

Samo mi recite ima li pravne osnove za tužbu, ono duševne boli itd☺️☺️

Lp.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
Prije 14 minuta, Zoggy je napisao:

To što ste napisali u kolektivnom HŽPP-a je članak 18. i to štima....  ali???, to se sve odnosi kad već imaš to položeno.

Čl. 19. Kolektivnog ugovora i odnosi se na sve radnike koji su temeljem ugovora o radu zaposleni kod poslodavca. Nema iznimke od ovog pravila.

Prije 17 minuta, Zoggy je napisao:

Po meni se to odnosi npr. Kondukter koji ima položeno i za vlakovođu može po potrebi firme raditi i kao vlakovođa. Dva različita zanimanja. I to stoji. (što više zanimanja imaš to više naj***š). Ako nedostaje Vlakovođa onda se može iskoristiti kondukter (on tu ima sve položeno i nije sporno ako treba mijenjati i ugovoor). Meni je tu sve jasno.

Odnosi se i na Vas, jer ste zaposleni kao kondukter i sada ste samo privremeno raspoređeni da obavljate poslove drugog radnog mjesta koje odgovara Vašoj stručnoj spremi.

Prije 19 minuta, Zoggy je napisao:

Nije mi jasno da li se smije prekidati vježbanje?

Smije, jer je ovo iznimka od pravila kada Vas se privremeno rasporedi na drugo radno mjesto radi izvanrednih potreba.

Prije 20 minuta, Zoggy je napisao:

Kako kaže ugovor ako ja prekinem moram platiti... što ako poslodavac prekine? Mogu li ih tužiti?

Ne radi se od prestanku rada već o privremenoj preraspodjeli, tako da nemate osnove za nikakve tužbe.

Prije 22 minuta, Zoggy je napisao:

Jer logika sama kaže da ako vježbaš, vježbaš u kontinuitetu a ne sa prekidima.

Logika je jedno, a propisi su drugo.

Prije 22 minuta, Zoggy je napisao:

Kažem nije sporno kad imaš i druga zanimanja položena pa te bacaju malo ovdje, malo ondje, to je sve jasno. Mene interesira kakva je praksa u drugim firmama, da li i oni prekidaju pripravnicima vježbanje. Mislim da je svakoj firmi u interesu da osobu obući kvalitetno i u što kraćem roku (osim HŽPP).

Nije bitno imate li položeno ili ne, zaposlenik ste temeljem ugovora o radu kojega imate i na Vas se primjenjuju propisi poslodavca kao i na sve ostale radnike. Firmi je u interesu kvalitetna obuka, ali postoji još jedan interes koji je u ovom slučaju prioritetniji, a to je funkcioniranje firme i kada nastupe izvanredne okolnosti koje su navedene u čl. 19. Kolektivnog ugovora.

Prije 26 minuta, Zoggy je napisao:

Da li bi mu nakon mjesec/dva prekinuli stažiranje i rekli da radi ponovo taj stari posao pa nastavit ćeš ponovno za par mjeseci.

Da, ako bi to bio uvjet da bi firma nastavila uredno poslovanje. Poslodavac je taj koji organizira rad.

Prije 27 minuta, Zoggy je napisao:

Samo mi recite ima li pravne osnove za tužbu, ono duševne boli itd

Nemate. Pa čak ni na zahtjev za zaštitu prava iz radnog odnosa.

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.




×
×
  • Napravi novi...