Jump to content

Poslovni partneri i bivši radni odnosi


Purple07

Preporučene objave

Postoji li kakvih ograničenja za suradnju putem firme kao samostalna osoba s poslovnim partnerima bivšeg poslodavca?

Konkretno, u ugovoru o radu koji je bio sklopljen s bivšim poslodavcem ne stoji ništa osim standardnih odredbi o radu.

Postoji poslovni partner koji bi bio vrlo vrijedan suradnik, no može li me bivši poslodavac tužiti zato što surađujem s njim (za izmaklu dobit ili nešto drugo)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se u Zakonu o radu spominje samo zakonska i ugovorna zabrana natjecanja s poslodavcem.

Zakonska zabrana - koja prestaje raskidom ugovora o radu;

Ugovorna zabrana - osoba se ne smije ni po raskidu ugovora određeno vrijeme baviti djelatnošću kojom bi bio u tržišnom natjecanju s bivšim poslodavcem.

 

S obzirom da ni jedno od ovoga nije ugovoreno konkretnim Ugovorom o radu, kao ni dodatne odredbe koje bi se ticale tematike, ne postoji neka zapreka za suradnju s poslovnim partnerom bivšeg poslodavca. Eventualna ograničenja bi prema nekoj logici mogla biti sadržana u poslovnim ugovorima s tim poslovnim partnerom, ali to je onda na firmi da odluči žele li surađivati s bivšim zaposlenikom partnera.

 

Netko sa sličnim iskustvima ili saznanjima? 🙂

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakonska zabrana utakmice se ne ugovara, ona naprosto egzistira po samoj snazi zakona.

Ugovorna zabrana utakmice se mora ugovoriti, stoga ukoliko je niste imali izričito u pisanom obliku ugovorenu, ona ne postoji.

Jedina stvar koja mi još pada na pamet je slučaj u kojem biste koristili neke podatke, koji bi predstavljali poslovnu tajnu bivšeg poslodavca, u svrhu pridobivanja poslovne suradnje konkretnog subjekta. Plus ovo što sami navodite, no to je ionako izvan domene vašeg utjecaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o radu je bio sasvim jednostavan s osnovnim podacima, bez zakonske i ugovorne zabrane. Kao što kažete, prema tom ugovoru ne postoji ograničenje za suradnju s partnerom ex-firme. Također nema drugih eventualnih papira, privola i slično koji bi se odnosili na mene. U ugovoru o radu nema čak ni odredbi o poslovnoj tajni, iako se ne mislim služiti takvim metodama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija