Jump to content

Internet - uvrede


cavi89

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas mišljenje na temu objavljivanja uvreda prema konkretnoj osobi, uz objavu osobnih podataka (ime i prezime) na online servisu kao što je forum, gdje su korisnici većinom anonimni, kao i moderatori samih foruma odnosno osobe koje stoje iza takvih servisa. Gdje je granica između nečijeg mišljenja, slobode izražavanja i forumske rasprave te s druge strane izjava i komentara koji vrijeđaju i omalovažavaju osobu o kojoj se govori?
Zamolila bih pomoć u vezi par pitanja:
- koja je definicija uvrede dovoljne za podizanje privatne tužbe (uvreda, k.djelo protiv ugleda i časti) - je li dovoljno da netko opetovano piše da ste ružni, da ne valjate, da ste gadni ili su po zakonu utužive ipak samo neke ''ozbiljnije'' uvrede koje podrazumijevaju pogrdne nazive, prostote itd.
- je li moguće uopće utvrditi identitet pojedinaca koji stoje iza komentara na jednom takvom servisu gdje nema registracije uz osobne podatke i komentiraju samo uz nadimak?
- ako je to nemoguće (što je vjerojatno tako), postoji li neka odgovornost foruma i administratora koji na internetskoj stranici dostupnoj velikom broju ljudi dopuštaju takve sadržaje, pisanje uvreda prema nekoj konkretnoj osobi, navođenje nečiijeg osobnog imena i prezimena?

Dodatno pitanje, ako osoba nije javna ličnost, ali se na forumu objavi fotografija te osobe s jednog javnog događanja (objavljeno bez dopuštenja te osobe), što je moguće poduzeti s pravne strane da se sadržaj ukloni s foruma?

Pretpostavljam da je sve skupa dosta nepoznato područje jer se radi o forumu.
Ja ne sudjelujem na tom forumu u tim raspravama nego je sadržaj uočen slučajno zbog pojavljivanja mog osobnog imena i prezimena.

Nadam se da pitanja nisu smiješna s obzirom na to da je nevjerojatno da u 2020. godini svatko tko se sjeti na bilo kojem online kanalu anonimno može pisati bilo što što mu padne napamet o nekome, bilo to istinito ili ne, bilo to nečije mišljenje itd., a kada je to istovremeno uvredljiv sadržaj. Nisam javna ličnost i ovo na kraju krajeva nije neki ''big deal'', ali nisam jedna od onih osoba koje će odmahnuti rukom na tuđe vrijeđanje pa je svaki savjet i mišljenje dobrodošao, makar došli do zaključka da ne postoji osnova za pravne poteze.
Unaprijed hvala.
C.
 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , cavi89 je napisao:

- koja je definicija uvrede dovoljne za podizanje privatne tužbe (uvreda, k.djelo protiv ugleda i časti) - je li dovoljno da netko opetovano piše da ste ružni, da ne valjate, da ste gadni ili su po zakonu utužive ipak samo neke ''ozbiljnije'' uvrede koje podrazumijevaju pogrdne nazive, prostote itd.

Uvreda je po definiciji negativan vrijednosni sud o drugoj osobi. Primjerice, vi meni kažete (ili napišete negdje) da sam idiot, smeće, kreten, mučko đubre i sl.

Nema "gradacije" kod uvrede u smislu da se mora raditi o nekim posebno teškim riječima, no važno je naglasiti da se uvredom smatra ono što se objektivno može percipirati negativnim vrijednosnim sudom. Primjerice, neka naša starleta/influencerica bi mogla smatrati uvredom da joj neki follower na Instagramu objavi da se malo udebljala, ima celulit ili da i nije baš tako zgodna kako ona misli, ali tu nema ni govora o uvredi.

Uvreda kao kazneno djelo nikad ne smije imati kao cilj ograničavanje slobode govora (iako de facto to jest) već mora biti iznimka po tom pitanju, koja se aktivira u trenutku kada se tom slobodom govora povređuje pretežnije pravo druge osobe (čast, ugled, dostojanstvo, dignitet, intima).

prije 3 sati , cavi89 je napisao:

- je li moguće uopće utvrditi identitet pojedinaca koji stoje iza komentara na jednom takvom servisu gdje nema registracije uz osobne podatke i komentiraju samo uz nadimak?

Postoji mogućnost. Naime, svaki portal koji ima forumsku sekciju prilikom registracije traži registracijsku mail adresu korisnika, nakon čega administratori foruma prilikom svakog logiranja tog konkretnog korisnika imaju jasno vidljivu njegovu IP adresu. Preko IP adrese može se doći do fizičke lokacije i uređaja sa kojeg je izvršeno logiranje (u pravilu, samim time i počinitelja osim ako nije neki haker koji to može sakriti), no problem je u tome što internet provideri takve podatke daju isključivo po nalogu suda (govorim o legalnom davanju tih podataka, u drugo ne ulazim).

prije 3 sati , cavi89 je napisao:

- ako je to nemoguće (što je vjerojatno tako), postoji li neka odgovornost foruma i administratora koji na internetskoj stranici dostupnoj velikom broju ljudi dopuštaju takve sadržaje, pisanje uvreda prema nekoj konkretnoj osobi, navođenje nečiijeg osobnog imena i prezimena?

Da ne ulazim previše u detalje, vidite odredbe čl. 40-58. Zakona o medijima.

prije 3 sati , cavi89 je napisao:

Dodatno pitanje, ako osoba nije javna ličnost, ali se na forumu objavi fotografija te osobe s jednog javnog događanja (objavljeno bez dopuštenja te osobe), što je moguće poduzeti s pravne strane da se sadržaj ukloni s foruma?

Nisam siguran bi li se tu pravno dalo što učiniti, jer navodite da se radi o javnom događaju, stoga osim ukoliko na toj fotografiji niste prikazani na nekakav pejorativan način ili ispod nje slijedi tekst u kojem vas se ismijava ili ponižava, ne vjerujem da se može što učiniti. No, ne škodi obavijestiti urednika/admina i tražiti micanje, pa moguće udovolji vašem zahtjevu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede ovog zadnjeg, u posljednje vrijeme sam si nekako tumačio da je i naša glava osobni podatak. Slika može na javnom mjestu, ali sa zamagljenim licem. Stoga, ova sa otkrivenim licem, nije baš da je ok. Iskreno ne znam jesam li u pravu, tako sam tumačio pojmove u vezi osobnih podataka. Trebalo bi vidjeti detaljnije. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , G-man je napisao:

Uvreda je po definiciji negativan vrijednosni sud o drugoj osobi. Primjerice, vi meni kažete (ili napišete negdje) da sam idiot, smeće, kreten, mučko đubre i sl.

Nema "gradacije" kod uvrede u smislu da se mora raditi o nekim posebno teškim riječima, no važno je naglasiti da se uvredom smatra ono što se objektivno može percipirati negativnim vrijednosnim sudom. Primjerice, neka naša starleta/influencerica bi mogla smatrati uvredom da joj neki follower na Instagramu objavi da se malo udebljala, ima celulit ili da i nije baš tako zgodna kako ona misli, ali tu nema ni govora o uvredi.

Uvreda kao kazneno djelo nikad ne smije imati kao cilj ograničavanje slobode govora (iako de facto to jest) već mora biti iznimka po tom pitanju, koja se aktivira u trenutku kada se tom slobodom govora povređuje pretežnije pravo druge osobe (čast, ugled, dostojanstvo, dignitet, intima).

ovo sad kad se čita (a vjerujem da je to otprilike tako zamišljeno u zakonu) vidljivo je da je to "naširko" napisan zakon i zbog toga vjerojatno puno ovisi i tko sudi i koga sudi.

ako nekome kažeš da je konj, a to budu uvreda za konja ..jel i to uvreda....šalim se...iako je moje pitanje na tom tragu..

uvreda je vrijednosni sud (negativni) ....zašto nekom idiotu se ne može reči da je idiot,ako je, iako je to nemoguće dokazati,ali to je mišljenje jedne osobe prema drugoj....i zašto je to kazneno djelo,meni više vuče da bi to trebalo biti prekršajno,ako baš treba to sankcionirati...

laički razmišljam,ako nekome kazete da je lopov to bi ipak mogla biti uvreda jer to nije vrijednosni sud ,već bi ipak trebalo i imati dokaze (osim ako se ne kaže u vidu percepcije npr za nekog političara svi pričaju da je lopov)....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , atomic95 je napisao:

Glede ovog zadnjeg, u posljednje vrijeme sam si nekako tumačio da je i naša glava osobni podatak. Slika može na javnom mjestu, ali sa zamagljenim licem. Stoga, ova sa otkrivenim licem, nije baš da je ok. Iskreno ne znam jesam li u pravu, tako sam tumačio pojmove u vezi osobnih podataka. Trebalo bi vidjeti detaljnije. 

Moguće ste u pravu, iako osobno smatram da su s ovim osobnim podacima otišli malo u ekstreme, posebice u moderno doba kada doslovce više nemate mjesta u kojem ne postoji neka kamera (govorim za urbane sredine). Postoji i nešto što se zove prenormiranje, a ono definitivno nije dobar izbor.

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

ako nekome kažeš da je konj, a to budu uvreda za konja ..jel i to uvreda....šalim se...iako je moje pitanje na tom tragu..

Pa kod nekih primjeraka ljudske vrste ovo bi bilo posve točno. :-D

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

uvreda je vrijednosni sud (negativni) ....zašto nekom idiotu se ne može reči da je idiot,ako je, iako je to nemoguće dokazati,ali to je mišljenje jedne osobe prema drugoj....

Pazite, kako ste i sami napisali - kako ćete to dokazati, a to svakako je pejorativan pojam, koji je inače prema jednoj gradaciji duševno zaostalih ljudi naznačen kao najviši stupanj mentalne retardacije (debilnost, imbecilnost, idiotija), stoga je jasno na što čovjek koji izgovara te riječi cilja.

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

....i zašto je to kazneno djelo,meni više vuče da bi to trebalo biti prekršajno,ako baš treba to sankcionirati...

Može biti i prekršaj, dapače. Primjerice, čl. 6. Zakona o prekršajima protiv JRM-a ili čl. 10. st. 1. t. 3. Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji. Ovisi o kontekstu i situaciji. Ovo na što sam se ja referirao je čisti verbalni delikt.

prije 10 sati , Mister-X je napisao:

laički razmišljam,ako nekome kazete da je lopov to bi ipak mogla biti uvreda jer to nije vrijednosni sud ,već bi ipak trebalo i imati dokaze (osim ako se ne kaže u vidu percepcije npr za nekog političara svi pričaju da je lopov)....

Ako čovjek ima pravomoćnu osudu za kazneno djelo krađe, onda uvrede nema iako postoji mogućnost da vas osoba tuži zbog povrede prava osobnosti ovisno o tome gdje je i u kojoj konotaciji ta izjava izrečena.

A glede političara, naša sudska praksa je već postavila neke okvire u smislu da, parafraziram, političari moraju imati deblju kožu i viši prag tolerancije na javni sud od "običnih" ljudi, jer se bave javnim poslom, a on podliježe javnom sudu više od ijednog drugog, stoga ukoliko je mnijenje većine javnosti takvo kakvo jeste (i čemu su sami političari doprinijeli svojim odnosom, čast izuzecima) onda ne možete za svaku osobu koja vas javno prozove očekivati kazneno-pravnu zaštitu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, cavi89 je napisao:


- je li moguće uopće utvrditi identitet pojedinaca koji stoje iza komentara na jednom takvom servisu gdje nema registracije uz osobne podatke i komentiraju samo uz nadimak?

Razlika u objavama online komentara na stranici nekih dnevnih novina gdje se pristupa bez formalne registracije i foruma poput ovoga gdje postoji neki postupak registracije.

, cavi89 je napisao:

 ako je to nemoguće (što je vjerojatno tako), postoji li neka odgovornost foruma i administratora koji na internetskoj stranici dostupnoj velikom broju ljudi dopuštaju takve sadržaje, pisanje uvreda prema nekoj konkretnoj osobi, navođenje nečiijeg osobnog imena i prezimena?

Imate pravila na svakom portalu, i primjetit ćete da na forumima sa registracijom postoji ozbiljnija moderatura, dok u komentarima dnevnih novina stoji istaknuto da uredništvo ne odgovara za objave i komentare koji su osobno mišljenje komentatora. Pa tako tamo imate uobičajeno vrijeđanje a ovdje ne.

, cavi89 je napisao:

Dodatno pitanje, ako osoba nije javna ličnost, ali se na forumu objavi fotografija te osobe s jednog javnog događanja (objavljeno bez dopuštenja te osobe), što je moguće poduzeti s pravne strane da se sadržaj ukloni s foruma?

Razlika je između javnog događaja i javnog prostora. 

Kada bi uvijek i svuda trebala dozvola za fotografiju sa javnog eventa, nikada nitko više i ne bi mogao objaviti takvu fotografiju. 

, cavi89 je napisao:

Nadam se da pitanja nisu smiješna s obzirom na to da je nevjerojatno da u 2020. godini svatko tko se sjeti na bilo kojem online kanalu anonimno može pisati bilo što što mu padne napamet o nekome, bilo to istinito ili ne, bilo to nečije mišljenje itd., a kada je to istovremeno uvredljiv sadržaj. Nisam javna ličnost i ovo na kraju krajeva nije neki ''big deal'', ali nisam jedna od onih osoba koje će odmahnuti rukom na tuđe vrijeđanje pa je svaki savjet i mišljenje dobrodošao, makar došli do zaključka da ne postoji osnova za pravne poteze.

Dobrodošli u Vrli Novi Svijet gdje baš svatko nosi gadget koji je istovremeno sofisticirana kamera i sredstvo za objavu bilo kakvog slikovnog uradka i popratnog komentara. 

Nekad su tračale babe na placu, ljudi po birtijama, uredima... danas se to radi na društvenim mrežama. Priviknite se na to . Vaša slika će za par sati biti potpuno zaboravljena, čim 'udarna vijest' postane najnovija objavljena fotografija pozadine neke starlete ili vijest da se popularni nogometaš posvađao sa svojom curom...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija