Jump to content

Dogovor oko alimentacije


Xiantippe

Preporučene objave

Prije 10 minuta, Borbena7 je napisao:

Pa dobili ste odgovor na pitanje. Da, može kad god to poželi. Kako bivša supruga, tako i dijete jednog dana. Dug je Vaš i on kao takav postoji s tim da se uvećava za kamate.

Moze li odgovor biti malo opsirniji? Ako ona mene tuzi, mogu li ja njoj uloziti protutuzbu? Imamo jedan i drugi dokaz da smo zajedno u tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, Xiantippe je napisao:

Moze li odgovor biti malo opsirniji? Ako ona mene tuzi, mogu li ja njoj uloziti protutuzbu? Imamo jedan i drugi dokaz da smo zajedno u tome.

Postavite šturo pitanje, a tražite da vam se dade stručan i opširan odgovor? Zašto niste postavili pitanje prije nego ste napravili taj famozni 'ugovor'?

Da, vaša bivša bi mogla biti optužena da je zanemarila 'interes djeteta' time što je dogovorila da ne prima alimentaciju. Tako će zapravo biti prisiljena da vas tuži, da izbjegne mogući progon, nadzor CZSS ili što bi već moglo uslijediti.

Nama koji znamo kako takvi odnosi funkcioniraju u praksi jasno je da se ona nije odrekla alimentacije tek tako , nego da je to sasvim izvjesno dio jednog vašeg dogovora u kojem se rješava njihov ostanak u zajedničkom stanu, ili otplata kredita , ili slični aranžmani.

Ali to se onda drugačije rješava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je u pocetku dovoljno jasno postavljeno, a kasnije je bilo prosireno podpitanjima. 

Nije bilo potrebe postavljati ovo pitanje prije samog izvrsenja nagodbe jer smo bili u korektnim odnosima. Mislim, i dalje smo, ali ja uskoro stupam u novi brak na kojeg ona ne gleda bas blagonaklono. Zato pitam ako bi ona iz osvete mozebitno nesto poduzimala.

Shvacam da su vam slucajevi "zdrave" nagodbe strani i u praksi se nagledate svacega, ali mi nismo jedni od takvih. Jednostavno ona ima daleko veca primanja od mene. Naravno da i ja pridonosim, ali ne u obliku alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Xiantippe je napisao:

Jednostavno ona ima daleko veca primanja od mene. Naravno da i ja pridonosim, ali ne u obliku alimentacije.

Imate pravomoćnu i ovršnu sudsku odluku, te ste dužni po njoj postupati. Ukoliko smatrate da ima prostora za tražiti smanjenje alimentacije, tada imate mogućnosti pokrenuti sudski spor s tim ciljem. Svakako najgora opcija je ignorirati ovu obvezu, jer u konačnici zbog ovakvih dugova možete u ovršnom postupku ostati bez vrijedne imovine, jer se dug na ime alimentacije vrlo brzo skupi. Uz navedeno izlažete se i kaznenom progonu zbog neplaćanja alimentacije. Ukratko, zaboravite sporazum sa bivšom suprugom i poštujte sudsku odluku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Xiantippe je napisao:

Nije bilo potrebe postavljati ovo pitanje prije samog izvrsenja nagodbe jer smo bili u korektnim odnosima.

Većina ljudi koji se nađu u raznim beskrajnim sporovima iz noćne more mogli su takve sporove izbjeći da su na vrijeme pravno važećim ugovorima/dokumentima na vrijeme regulirali odnose.

Okolnosti se promjene, a i ljudi. 

Citiraj

Mislim, i dalje smo, ali ja uskoro stupam u novi brak na kojeg ona ne gleda bas blagonaklono. Zato pitam ako bi ona iz osvete mozebitno nesto poduzimala.

Kako vam je objašnjeno, imate pravomoćnu sudsku odluku i dužni ste ju poštivati. Svi dogovori su trebali biti ostvareni na način da se ta sudska odluka formalno poštuje.

A majka deteta bi i protivno svojoj volji mogla biti prisiljena da vas tuži. 

Citiraj

Shvacam da su vam slucajevi "zdrave" nagodbe strani i u praksi se nagledate svacega, ali mi nismo jedni od takvih. 

Otrovni razvodi su ipak manjina slučajeva. Ako su roditelji živjeli u braku (ili izvanbračnoj zajednici) dulje vrijeme i imali djecu, češći je slučaj da se dogovaraju i surađuju u korist djece. Statistički je znatno veća vjerojatnost nebrige o djeci kod djece koja su rođena izvan neke veze (nisu bila planirana i željena). 

No okolnosti se mjenjaju, ljudi se presele, izgube posao, nađu nove partnere... pa često naknadno budu gurnuti u spor ne zato jer su to željeli nego zato jer su ih nove okolnosti na to navele....

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 39 minuta, felixx je napisao:

Hvala vam Borbena puno na odgovoru. Jeos bi vas ovo pitao. 

CZSS vec godinama zna za nas dogovor/ugovor i presutno ga toleriraju. Isto tako znaju da nije sastavljen u namjeri ostecivanja, prisiljavanja, ucjenjivanja, kreditiranja...

Ako ona mene tuzi, ja ulozim protutuzbu na nju jer je i ona kriva, kako takvi slucajevi zavrsavaju?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovršni postupak se pokreće na prijedlog ovrhovoditelja, tako da CZSS nema ništa sa utjerivanjem duga.

Ako Vas ovrši bivša supruga ili dijete jednog dana, Vaše pozivanje na sporazum neće ništa promijeniti u odnosu na visinu Vašeg duga. Ponovno Vam kažem, da taj sporazum ne proizvodi nikakav pravni učinak tj. kao i da ne postoji. Tako da ćete u tom postupku biti ovršeni na ime glavnice, kamata i troškova tog postupka. A sada predmet i sredstvo ovrhe ovrhovoditelj može birati s obzirom na to što posjedujete i što može biti predmet ovrhe, te s obzirom na visinu duga. Ako glavnica duga premaši iznos od 20.000,00 kn, tada predmet ovrhe bez problema može biti i nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Xiantippe je napisao:

CZSS vec godinama zna za nas dogovor/ugovor i presutno ga toleriraju. Isto tako znaju da nije sastavljen u namjeri ostecivanja, prisiljavanja, ucjenjivanja, kreditiranja...

Ako ona mene tuzi, ja ulozim protutuzbu na nju jer je i ona kriva, kako takvi slucajevi zavrsavaju?

Ukoliko uložite protutužbu pozivajući se na vaš ugovor, a u namjeri da dokažete i 'krivicu' vaše bivše/majke djeteta, to ni na koji način neće uticati na naplatu alimentacije po sudskoj odluci.

Ovi na CZSS će apriori odbiti optužbu da su išta znali o tom dogovoru (jer je protivan Zakonu i sudskoj presudi). Štoviše, vrlo vjerojatno će dodatno vršiti pritisak na majku da vas tuži, jer je zanemarila 'interes djeteta'. Malo je vjerojatno da bi pokretali kakav postupak protiv majke ako je dijete bilo dobro zbrinuto. Ali majka će sasvim izvjesno imati određenih neugodnosti i razgovora na CZSS, a zbog toga jer ste vi podnjeli 'protutužbu'. A to sigurno neće povoljno uticati na vaše odnose.

Dodatno, čak i da vas bivša ne ovrši, postoji mogućnost da to učini vaše dijete kad bude punoljetno, zastara je 5 godina po isteku obveze uzdržavanja... Pa sad vi razmislite.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teoretski (ovo nisam vidjela u praksi, ali pretpostavljam da je moguće), oboje ste potpisivanjem takvog sporazuma učinili da se odluka suda donesena radi zaštite dobrobiti djeteta ne provodi, odnosno onemogući ili spriječi (da bi sve bilo bolje, imate i materijalni dokaz o tome), radi se o kaznenom djelu iz čl. 173. Kaznenog zakona, i teoretski biste oboje odgovarali kao suokrivljenici za to kazneno djelo. Dakle, ja taj sporazum, čak niti da dođe do ovrhe, ne bih nikome pokazivala, jer on: a) nema nikakvu pravnu snagu, b) govori u prilog tome da ste oboje supočinitelji kaznenih djela na štetu svoje djece.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija