Jump to content

Bračna stečevina i ostavinska rasprava, hitno


kosjenka123

Preporučene objave

Molim pomoć hitno. Ostavinska samo što nije.

Moj otac je oporukom ostavio sve sinu. Međutim, u neznanju nekretnina na kojoj je mamina kuća i kuća koju je napravio sinu je na samo njegovo ime. Mama i tata su cijelo vrijeme mislili da mama ima polovicu, jer inače ne bi takvu oporuku sastavio.

Da li ona mora prije početka ostavinske rasprave staviti prigovor i tražiti da se iz ostavinske mase izdvoji bračna stečevina ( od 1966. god., cijelo vrijeme se radi na kuće do sada) - mama je doprinijela i više od polovice, ali bi željela dobiti barem svoju polovicu. Ja sam kći, ja sam isto primijetila tek kod izvoda o vlasništvu - mama o tome stvarno, a ni tata uopće nije razmišljala, oni jednostavno ne znaju - bila je uvjerena da ima polovicu - mama ima 80 god. Mogla bi ostati zbog neznanja bez kuće, a odnosi sa sinom trenutno nisu dobri.

1. Ukoliko mama stavi prigovor, da li se na ostavinskoj raspravi to po sili zakona miče iz ostavinske mase kod javnog bilježnika i nastavlja se dioba tatine imovine prema oporuci ili ako to oporučni nasljednik ne priznaje treba ići na sud?

2. Ukoliko je mama i ja tražimo nužni dio, da li treba pokrenuti sud ako se oporučni nasljednik ne složi?

3. Ako zbog nužnog dijela pokrenemo sud, da li se mami priznaje bračna stečevina ili se pokretanjem sudom sve zaustavlja dok se ne dođe do rješenja?

4. Ako ne tražimo nužni dio, što nas se traži da potpišemo.

5. Jedna nekretnina nije uopće upisana, bez obzira na kupoprodajni ugovor i nema dokaza vlasništva. Što s njom, kako će se to naknadno dijeliti? Tu mama ima polovicu jer je kasnije kupljeno.  

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sva imovina koju su vaši otac i majka stekli za trajanja braka, a nije nasljedstvo ili dar , bračna je stečevima. Vaša majka, iako nema uknjiženo (su)vlasništvo, već jest vanknjižni vlasnik pola te imovine. 

Vi na ostavinskoj trebate tražiti izdvajanje bračne stečevine, a vi i majka trebate tražiti nužni dio od djela koji je otac oporukom ostavio bratu. Javni bilježnik će prekinuti raspravu i uputiti vas u parnicu.

Na sudu bi majka dobila pola temeljem bračne stečevine, a dodatno vi i majka po 1/6 bratovog djela kao nužni dio. 

Dakle ugrubo, od ukupne imovine, majka bi dobila 7/12, vi 1/12, a brat 4/12 . Osim ako dio ostavine nije kakvo nasljedstvo. Sudovi u praksi jako paze da se poštuje bračna stečevina i nužni dio.

Pokušajte zajedno sa odvjetnikom sjesti sa bratom, da mu odvjetnik objasni ovo što sam napisao. Dakle, ako se brat bude inatio, samo će na kraju dobiti manje nego mu je otac želio ostaviti. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , felixx je napisao:

a vi i majka trebate tražiti nužni dio od djela koji je otac oporukom ostavio bratu. Javni bilježnik će prekinuti raspravu i uputiti vas u parnicu

Pravo zakonskog nasljednika na nužni dio priznato je Zakonom o nasljeđivanju, izuzev da postoje činjenice koje isključuju to pravo, glede čega pravo zakonskog nasljednika koji traži svoje zakonsko pravo na nužni dio je vjerojatnije od prava oporučnog nasljednika koji to pravo zakonskom 
nasljedniku osporava, iz kojeg razloga se oporučni nasljednik upućuje na parnicu. 

 

prije 12 sati , kosjenka123 je napisao:

Jedna nekretnina nije uopće upisana, bez obzira na kupoprodajni ugovor i nema dokaza vlasništva. Što s njom, kako će se to naknadno dijeliti? Tu mama ima polovicu jer je kasnije kupljeno.  

Neovisno o činjenici da nije upisana, konkretna nekretnina predstavlja imovinu kao izvanknjižno vlasništvo i vrlo je bitno da se o istoj raspravi u ostavinskom postupku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , Matrix je napisao:

Pravo zakonskog nasljednika na nužni dio priznato je Zakonom o nasljeđivanju, izuzev da postoje činjenice koje isključuju to pravo, glede čega pravo zakonskog nasljednika koji traži svoje zakonsko pravo na nužni dio je vjerojatnije od prava oporučnog nasljednika koji to pravo zakonskom 
nasljedniku osporava, iz kojeg razloga se oporučni nasljednik upućuje na parnicu. 

 

Neovisno o činjenici da nije upisana, konkretna nekretnina predstavlja imovinu kao izvanknjižno vlasništvo i vrlo je bitno da se o istoj raspravi u ostavinskom postupku. 

Upravo ju pripremam. Informacije imam tek od petka.

 

Da li to znači da ako  oporučni nasljednik ne želi priznati maminu bračnu stečevinu i ne želi dogovor da on pokreće sud ? Ili stvar sudu predaje javni bilježnik?  Što ako u predviđeno vrijeme oporučni nasljednik ne pokrene sud? Što ako mama umre prije završetka suda, da li se sve prekida ?...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , kosjenka123 je napisao:

Što ako u predviđeno vrijeme oporučni nasljednik ne pokrene sud?

Nastavlja se ostavinski postupak kao da nema spora. 

 

prije 6 sati , kosjenka123 je napisao:

Što ako mama umre prije završetka suda,

Postupak se prekida osnovom čl. 212 Zakona o parničnom postupku. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija