Jump to content

Ugovor o uzdržavanju - sa osobom bez imovine?!


Preporučene objave

Poštovani, 

Zanima me da li je potrebno ili preporučljivo potpisivati bilo koju vrstu ugovora o uzdržavanju (dosmrtni/doživotni) sa osobom koja trenutno nema vlasništva nad nekretninom zbog spora koji vodi sudskim putem?

Baka potpisala ujaku ugovor u dosmrtnom uzdržavanju čime se on uknjižio kao vlasnik nekretnine. Ujak umire nedavno. Njegova sestra ( moja majka ) davno preminula, dok on nema djece. Javlja se osoba koja sudskim putem trenutno dokazuje status njegove nevjenčane supruge (nisu imali djece niti živjeli skupa), te vodi spor sa bakom oko nasljedstva imovine ( tek počelo ). Trenutno ja obilazim baku ( zovi sama) i u datom trenutku plaćati ću usluge doma za starije ili nekog vida skrbi o njoj.

Ovo je ukratko, te se nadam se da sam bio dovoljno jasan. :)

Unaprijed zahvaljujem

 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 9 sati , Nas13 je napisao:

Javlja se osoba koja sudskim putem trenutno dokazuje status njegove nevjenčane supruge (nisu imali djece niti živjeli skupa), te vodi spor sa bakom oko nasljedstva imovine ( tek počelo )

Pod pretpostavkom da dotićna gospođa dokaže izvanbračnu vezu, treba imati u vidu da bi u konkretnoj situaciji glede nasljeđivanja baka i izvanbračni drug bili u ravnopravnom položaju ( čl. 11 st. 1,2 i 5.Zakona o nasljeđivanju), međutim je sporna nekretnina obuhvaćena ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju, odnosno se postavlja pitanje da li bi izvanbračni drug prihvatio ugovorne obveze tj. nastavio pružati uzdržavanje, dakle od te činjenice ovisi da li će ugovor ostati na snazi ili se pak raskida i imovina vraća u vlasništvo primatelja uzdržavanja. 

 

prije 9 sati , Nas13 je napisao:

da li je potrebno ili preporučljivo potpisivati bilo koju vrstu ugovora o uzdržavanju (dosmrtni/doživotni) sa osobom koja trenutno nema vlasništva nad nekretninom zbog spora koji vodi sudskim putem

Glede citiranog treba istaknuti da predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju može biti i buduća imovina tj. imovina koju primatelj uzdržavanja stekne nakon zaključenja ugovora. 

S tim u vezi istićem odluku Vrhovnog suda RH, Rev 2082/99, od 21. VIII. 2002., kao i dvije odluke nižestupanjskih sudova, odnosno Županijskog suda u Varaždinu, Gž-1128/09-2, od 9. XI. 2009., te Županijskog suda u Rijeci, Gž-786/01, od 18. IX. 2002.

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
prije 21 sati , Nas13 je napisao:

Poštovani, 

Zanima me da li je potrebno ili preporučljivo potpisivati bilo koju vrstu ugovora o uzdržavanju (dosmrtni/doživotni) sa osobom koja trenutno nema vlasništva nad nekretninom zbog spora koji vodi sudskim putem?

Vaša baka je u trenutku smrti ujaka, njenog sina, nesporno naslijedila bar polovinu kuće - to u slučaju da ova 'nevjenčana supruga' dokaže svoj status i naslijedi drugu polovinu. I da ugovor o uzdržavanju ne bude poništen.

Dakle, ima smisla sklapati ugovor, obzirom da ionako namjeravate skrbiti o baki , a ova žena kako se čini nema takvih namjera.

 

Pitanje:

Je li u gruntovnici upisano pravo doživotnog korištenja/ plodouživanja vaše bake za tu nekretninu?

prije 21 sati , Nas13 je napisao:

Javlja se osoba koja sudskim putem trenutno dokazuje status njegove nevjenčane supruge (nisu imali djece niti živjeli skupa), te vodi spor sa bakom oko nasljedstva imovine ( tek počelo ). Trenutno ja obilazim baku ( zovi sama) i u datom trenutku plaćati ću usluge doma za starije ili nekog vida skrbi o njoj.

Ovo je sad već postala prava epidemija tih crnih udovica (u zadnje vrijeme i crnih udovaca), sve same tužbe za (van)bračne veze koje to nisu. 

Moj savjet - ne budite pasivni u tom sporu.

Prvo, ta 'udovica' sa imovinom koju potražuje naslijeđuje i obavezu uzdržavanja.

Uključite pravnu službu CZSS u slučaj. Nemojte im dozvoliti da 'peru ruke' i sekiviraju. Neka traže da odmah ta 'udovica ' preuzme izvršavanje obaveza iz ugovora o uzdržavanju. Naglasak je - ODMAH. Neka udovica time dokazuje da joj je vaš ujak bio partner.

Ako odbijaju ovi na CZSS, prijavljujte ih nadležnim službama, dosađujte... Neka rade svoj posao. 

Ako odbija udovica izvršavati svoje obveze, to bi moglo uticati na ishod spora.

 

Također, pokušajte doznati nešto o toj udovici.  Takve osobe (govorim o manipulatorima, ne o osobama koje nesporno godinama, pa i desetljećima žive u stvarnim, skladnim neregistriranim vezama) u pravilu su karijerni manipulatori koji su već pokušavali slične prijevare, pa možda i uspjeli. Često su kažnjavani i za razna druga djela, a nije naodmet doznati da zapravo žive s nekim drugim u vanbračnoj vezi. 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama
  • 2 tjedna kasnije...
, felixx je napisao:

Vaša baka je u trenutku smrti ujaka, njenog sina, nesporno naslijedila bar polovinu kuće - to u slučaju da ova 'nevjenčana supruga' dokaže svoj status i naslijedi drugu polovinu. I da ugovor o uzdržavanju ne bude poništen.

Dakle, ima smisla sklapati ugovor, obzirom da ionako namjeravate skrbiti o baki , a ova žena kako se čini nema takvih namjera.

 

Pitanje:

Je li u gruntovnici upisano pravo doživotnog korištenja/ plodouživanja vaše bake za tu nekretninu?

Ovo je sad već postala prava epidemija tih crnih udovica (u zadnje vrijeme i crnih udovaca), sve same tužbe za (van)bračne veze koje to nisu. 

Moj savjet - ne budite pasivni u tom sporu.

Prvo, ta 'udovica' sa imovinom koju potražuje naslijeđuje i obavezu uzdržavanja.

Uključite pravnu službu CZSS u slučaj. Nemojte im dozvoliti da 'peru ruke' i sekiviraju. Neka traže da odmah ta 'udovica ' preuzme izvršavanje obaveza iz ugovora o uzdržavanju. Naglasak je - ODMAH. Neka udovica time dokazuje da joj je vaš ujak bio partner.

Ako odbijaju ovi na CZSS, prijavljujte ih nadležnim službama, dosađujte... Neka rade svoj posao. 

Ako odbija udovica izvršavati svoje obveze, to bi moglo uticati na ishod spora.

 

Također, pokušajte doznati nešto o toj udovici.  Takve osobe (govorim o manipulatorima, ne o osobama koje nesporno godinama, pa i desetljećima žive u stvarnim, skladnim neregistriranim vezama) u pravilu su karijerni manipulatori koji su već pokušavali slične prijevare, pa možda i uspjeli. Često su kažnjavani i za razna druga djela, a nije naodmet doznati da zapravo žive s nekim drugim u vanbračnoj vezi. 

Je li u gruntovnici upisano pravo doživotnog korištenja/ plodouživanja vaše bake za tu nekretninu?

 

Da, upisano je pravo korištenja. 

Link to post
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

×
×
  • Napravi novi...