Jump to content

Kupoprodaja motornog vozila


Biberica

Preporučene objave

Bok, može li mi netko pomoći u vezi zakona o kupoprodaji auta. Naime, prije godinu i pol sam prodala auto koji novi vlasnik nije prenio na sebe niti vratio tablice nakon isteka registracije. Kaznu sam, naravno, dobila ja. Poslala sam PP kaznu i kupoprodajni ugovor. Nakon toga sam pozvana na sud, došla sam tamo sa tim ugovorom i sudac mi je rekao da ugovor nije ovjeren i to mi nije nikakav dokaz da auto nije u mome vlasništvu. Nije mi jasno, ako takav neovjereni ugovor vrijedi kao dokaz da sam auto kupila, kako mi to nije dokaz da sam auto prodala? Po mojim saznanjima, kupoprodajni ugovor više nije potrebno ovjeriti kod javnog bilježnika.... Ili? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A recite mi, prekršajni nalog na kojeg ste se žalili, je li se radilo o Obveznom prekršajnom nalogu ili o običnom prekršajnom nalogu.

Stvar je u tome da, ako ste se žalili na obvezni prekršajni nalog, onda nećete imati pravo na žalbu na presudu, već će odluka biti pravomoćna. U ovom slučaju ne znam ima li prostora za pokretanje izvanrednog pravnog lijeka, ovo je pitanje za nekoga od stručnije ekipe, @G-man naprimjer :D

Ako je išao obični prekršajni nalog, onda biste trebali imati pravo na žalbu VPS i ja bih je svakako uložio i argumentirao kako smo rekli...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, po ovome što vidim, ovo je MUP direktno slao optužni prijedlog sudu, nije vama slao nikakve prekršajne naloge pa da ste se vi na njih žalili. Ja sam malo poletio pred rudu, ispričavam se.

 

Na presudu koja dođe biste trebali imati pravo žalbe. Volio bih kad bi mi netko drugi potvrdio jesam li u pravu. :)

 

Naravno, kada dođe, javite se i stavite sadržaj presude.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bez obzira na ugovor, kakav god bio, po mom mišljenju je jedina relevantna za sud evidencija MUP-a o vlasništvu vozila. Vi ste mogli odjaviti auto sa sebe i vratiti tablice ili je kupac to trebao učiniti (i dalje ga morate forsirati da odjavi automobil, jer će opet periodičnom provjerom doći do Vas). Sada ćete vjerojatno snositi kaznu, a jedino što možete jest tražiti od kupca da Vam trošak kazne refundira (no u prekršajnoj evidenciji Vam prekršaj ostaje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa Sivkom. Tko je, pravno gledano, vlasnik vozila? Ta osoba je ujedno i počinitelj prekršaja. Na taj način trebalo je postaviti obranu.

Inače, upravo zbog ovakvih slučajeva, uvijek je oportuno, kod dogovora da će kupac registrirati auto na sebe, nakon 15 dana provjeriti to kod stanice za tehnički pregled, koja će onda postupiti sukladno već citiranom čl. 250. st. 3. ZSPC-a ako kupac to nije učinio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, G-man je napisao:

Slažem se sa Sivkom. Tko je, pravno gledano, vlasnik vozila? Ta osoba je ujedno i počinitelj prekršaja. Na taj način trebalo je postaviti obranu.

Inače, upravo zbog ovakvih slučajeva, uvijek je oportuno, kod dogovora da će kupac registrirati auto na sebe, nakon 15 dana provjeriti to kod stanice za tehnički pregled, koja će onda postupiti sukladno već citiranom čl. 250. st. 3. ZSPC-a ako kupac to nije učinio.

Da, trenutak stjecanja pokretnina je trenutak predaje u posjed kupcu na temelju valjano očitovane volje, ako zakonom nije određeno drukčije. Međutim, posebno kod parkirnih karata, u općim uvjetima koncesionara piše da će oni smatrati vlasnikom onoga tko je u evidencije MUP-a upisan kao vlasnik. Tu postoje brojni prijepori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Međutim, posebno kod parkirnih karata, u općim uvjetima koncesionara piše da će oni smatrati vlasnikom onoga tko je u evidencije MUP-a upisan kao vlasnik. Tu postoje brojni prijepori.

Što smatram u redu za onaj inicijalan korak. No, ukoliko ta osoba dokaže da je prije počinjenja prekršaja prestala biti vlasnikom, to bi se moralo uvažiti.

U svakom slučaju, uvijek je najbolje kod prijenosa napraviti odjavu i "mirna Bosna"...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija