Jump to content

Kolika alimentacija za 3 djece


Upitnici

Preporučene objave

Postovani,

Molim informaciju o visini alimentacije za 3 djece ( 7, 11 i 14) ukoliko otac ima primanja oko 11.000 kn ( barem je imao u trenutku rastave 2016. godine, sada mu je jedino moguce veca jer je napredovao na poslu).

Do sada je davao 5.000 kuna i uvijek je prigovarao na iznos i djeci spominjao isti. Nikad u nicemu nije sudjelovao van alimentacije (jezici, treninzi, aktivnosti, rodendani, maturalci, izleti i sl.) a ja nisam inzistirala. 

Sada je proslo nekoliko godina i djeca su odraslija i pretpostavljam da mu je placa narasla i sada govori (on i njegova mama) djeci da bi on meni trebao davati smanjenu alimentaciju jer ima prevelike nove kredite (novi stan i auto) a i da meni placa nije bas mala.

Uglavnom, koliki je stvarno realni iznos alimentacije koji bi on trebao isplacivati za djecu?

Zahvaljujem unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , Upitnici je napisao:

Nikad u nicemu nije sudjelovao van alimentacije (jezici, treninzi, aktivnosti, rodendani, maturalci, izleti i sl.) a ja nisam inzistirala. 

Alimentacija koju otac plaća je namijenjena i za pokrivanje ovih troškova.

prije 1 sat , Upitnici je napisao:

Molim informaciju o visini alimentacije za 3 djece ( 7, 11 i 14) ukoliko otac ima primanja oko 11.000 kn

Sud određuje alimentaciju na temelju potrebe svakog pojedinog djeteta, na temelju očevih primanja i očevih mjesečnih rashoda, te se pri tome služi odlukom br. 1. i odlukom br. 2. za izricanje visine. 

prije 1 sat , Upitnici je napisao:

sada govori (on i njegova mama) djeci da bi on meni trebao davati smanjenu alimentaciju jer ima prevelike nove kredite (novi stan i auto) a i da meni placa nije bas mala.

On ima pravo pokrenuti postupak radi smanjenja iznosa alimentacije, a Vi imate pravo pokrenuti postupak radi povećavanja iznosa alimentacije. Kako god, u tim postupcima morate dokazati da su se umanjile/povećale potrebe djece, odnosno Vaše mogućnosti da podmirujete iste i da je to razlog za usvajanje tužbenog zahtjeva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 56 minuta, Borbena7 je napisao:

Alimentacija koju otac plaća je namijenjena i za pokrivanje ovih troškova.

Nisam shvatila da alimentacija pokriva recimo maturalac (2.000,00 kn) ili s klubom na natjecanje (vikend 2.000,00 kn). Mislila sam da pokriva osnovne troskove djece a ne ovakve stavke isto. Po meni bi se to trebalo po pola ali kako sam rekla nisam inzistirala.

 

prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

Kako god, u tim postupcima morate dokazati da su se umanjile/povećale potrebe djece

Zar ja trebam dokazat da su se povecale potrebe djece ako vec i same tablice pokazuju razlicite iznose obzirom na dob djeteta? Djeca su starija 4 godine od prvotnog rjesenja.

Shvacam da imam mogucnost trazit povecanje preko suda ali nisam znala da moram ista dokazivat.

Uglavnom to ne namjeravam uciniti, samo me zanimalo da li je iznos njegove alimentacije realan obzirom da spominje smanjenje, da ne bi trebao toliko placat i stalno se zali djeci kako nema novaca jer sve daje mami. Strasno.

Inace, hvala na odgovoru :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , Upitnici je napisao:

Nisam shvatila da alimentacija pokriva recimo maturalac (2.000,00 kn) ili s klubom na natjecanje (vikend 2.000,00 kn). Mislila sam da pokriva osnovne troskove djece a ne ovakve stavke isto. Po meni bi se to trebalo po pola ali kako sam rekla nisam inzistirala.

Zakonodavac je odredio najmanje iznose alimentacije ovisno o dobi djeteta i visini roditeljeve plaće, te je pri tome imao u vidu troškove koji prate određenu dob djeteta. Roditelji se u ovim situacijama mogu dogovoriti i drugačije, ali ne moraju.

prije 12 sati , Upitnici je napisao:

Shvacam da imam mogucnost trazit povecanje preko suda ali nisam znala da moram ista dokazivat.

U svakom sudskom postupku potrebno je dokazati opravdanost svog zahtjeva, pa tako i u ovom.

prije 12 sati , Upitnici je napisao:

Uglavnom to ne namjeravam uciniti, samo me zanimalo da li je iznos njegove alimentacije realan obzirom da spominje smanjenje, da ne bi trebao toliko placat

Mišljenja sam da je realan. Ali kako nemate sve informacije (točna visina njegovih primanja, rashoda i slično), teško je nešto više komentirati. U svakom slučaju ukoliko pokrene postupak, trebat će dokazati da su nastale promjene na njegovoj financijskoj strani, kao i da su se smanjile potrebe djece. 

prije 12 sati , Upitnici je napisao:

i stalno se zali djeci kako nema novaca jer sve daje mami. Strasno.

Jeste ga upozorili da prestane ovo raditi svojoj djeci? Ukažite mu da isto neće utjecati na Vas, a radi ogromnu štetu svojoj djeci. Ako smatra da je oštećen neka Vas tuži i svoja prva neka potražuje u sudskom postupku, ali neka hitno prestane zlostavljati djecu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mogu ukazati da postoji nekakvo iskustvo o mišljenju sudova da kredit za kuću ili novi auto i nije osobito opravdani razlog za smanjenje alimentacije (jer bi to slalo poruku da su obveze vezane uz materijalnu imovinu važnije od ljudskih života i uzdržavanja), no da bi opravdani razlozi bili npr. smanjenje plaće, gubitak posla, smanjenje potreba djece (što je obično rijetkost jer se djeci odrastanjem potrebe uglavnom povećavaju), nova obveza uzdržavanja (npr. rođeno drugo dijete u drugom braku) i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

Jeste ga upozorili da prestane ovo raditi svojoj djeci?

 

prije 11 sati , Borbena7 je napisao:

ali neka hitno prestane zlostavljati djecu.

S ovim se borim 4 godine. Nemam vise snage niti zivaca njemu objasnjavati sto je u redu, a sto nije. On to jako dobro i sam zna. Shvatila sam da sto god da ja napravim da ce on djecu koristit kao oruzje protiv mene.

Sada je na ignor i samo sluzbeno radi mog zdravlja, a s djecom pricam, pricam i pricam radi njihovog mira, stabilnosti i povjerenja. Naravno, ne o njemu niti protiv njega vec o njima.

Uglavnom, o ovoj temi bi mogla svasta napisati ali to nije bio razlog zasto sam se javila i postavila pitanje.

prije 7 sati , Ruby_Danderfluff je napisao:

opravdani razlozi bili npr. smanjenje plaće, gubitak posla,

Naravno da bi tada izasla u susret ali srecom to nije kod nas slucaj. Dapace.

Hvala svima na odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija