Jump to content

useljenje u kuću u kojoj imam1/3 suvlasništva

visnja12
 Dijeli

Preporučene objave

Poštovani forumaši,

molim pomoć.

Znaći nakon tatine smrti prije 6 godina mama koja je s tatom gradila kuću, moj brat i ja naslijedili smo obiteljsku kuću svaki po 1/3 jer mama nije znala da može tražiti izuzeće bračne stečevine.

U trenutku tatine smrti u prizemlju sam ja imala otvoren trgovački obrt tako da sam ja taj dio koristila, sada je veći dio prizemljacca 60m2 iznajmljen trgovačkoj firmi i mama prima najam na svoj račun, a manji dio cca 35m2 svi koristimo kao spremište Na katu kuće živi moja mama koja koristi cca 1/3 kata samostalno(kuhinja i soba).Ostali dio, 2 sobe koristi brat tj njegova djeca. Kupaona s wc-om i dnevni boravak je zajednički te ostava. Brat je donekle uredio tavanski prostor koji on samostalno koristi. Dvorište je 700 m2. Tu se nalazi i dvorišna zgrada  cca 14*7m, bivša pilana koju si je brat jednostavno prisvojio, mama još ima ključ ali jedva, Tu je bilo dosta prisile i psihološkog zlostavljanja prema mami u smislu pritisaka na smanjenje prostora maminog i mojeg. Recimo uselio je kčer u maminu kuhinju. Ona je kupila kuću i otišla nakon reakcije odvjetnika da tražimo da se izjasni kako ćemo podijeliti kuću. Brat ne želi niti etažiranje niti realnu isplatu. Čeka da mama umre i da jednostavnu zauzme fizički prostor. Problem je sada što sam ja živjela  sa suprugom u njegovoj tj kući njegovih roditelja, još uvijek tu živim, međutim odnosi u braku su postali nemogući te ću se vjerojatno morati iseliti. Pitanje glasi mogu li se ja doseliti kod mame u tu njezinu sobu i kuhinju s time da koristim kupaonicu i zajednički dio kroz koji moram prolaziti. Brat zajednički dio nije ništa uređivao. Mama i ja smo si jako dobre i tu  nema problema. Bila sam nekoliko noći prespavala kod nje kad mi je bilo najteže, bratu  je bilo malo čudno ali pošto baš ne razgovaramo nije ništa komentirao. Molim Vas znam da možda ne gledam realno situaciju zato i molim pomoć, ne želim ni brata ošteti iako je grozan, vrijeđao me je i omalovažavao isto kao i mamu. Ali ako neću imati drugog izlaza imam li pravo doseliti se, druga opcija je podstanarstvo.  Hvala

Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , visnja12 je napisao:

Pitanje glasi mogu li se ja doseliti kod mame u tu njezinu sobu i kuhinju s time da koristim kupaonicu i zajednički dio kroz koji moram prolaziti.

prije 6 sati , visnja12 je napisao:

moj brat i ja naslijedili smo obiteljsku kuću svaki po 1/3

Možete. No u biti možete tražiti i predaju u posjed svog suvlasničkog udjela a koji bi to bio valjalo bi utvrditi dogovorom. No kako opisujete da bi brat tu imao štošta protiv postoji i sudska zaštita. Naime, pravo vlasništva je apsolutno subjektivno pravo iz kojeg vlasnik crpi ovlasti da sa stvarima i koristima od nje čini što ga je volja te da svakog drugog od toga isključi, pod uvjetom da ne postoje zakonska ograničenja i tuđa prava na stvari. Ako do otklanjanja povrede vlasništva ne dođe dobrovoljnom radnjom osoe koja je povredu učinila, vlasnik u odnosu na osobu koja je povredu učinila može zaštitu zahtjevati pred sudom. Prema tome suvlasnik  ima pravona zaštitu svog idealnog dijela i prema drugim suvlasnicima, što uključuje i njegov zahtjev za predaju u posjed njegova suvlasničkog dijela, jer je suvlasnik glede onog idealnog dijela stvari koji odgovara njegovom suvlasničkom djelu vlasnik i pripadaju mu prema svima sve vlasničke ovlasti. 

Dijeli na drugim stranicama

• 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija