Jump to content

Sporovi i arbitraža


Purple07

Preporučene objave

Pozdrav forumaši, ima li tko iskustva s arbitražom ili je u mogućnosti dati više informacija? Konkretno, arbitraža me interesira u kontekstu prisilne prekogranične naplate potraživanja.

Zanimaju me općenite informacije, primjerice, po čemu je arbitražno rješavanje sporova bolje od klasičnog? Da li je zaista povoljnije? Ako već idemo na "alternativno rješavanje spora", koje su točno prednosti za poduzetnika?

Kako bi arbitraža u praksi izgledala i tko nam je sve na izboru kao arbitar?

Znam, puno pitanja 😇 Čitam razne tekstove o ovoj temi, no dobro bi došla informacija osobe koja s time ima iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 52 minuta, frenki zg je napisao:

Dali vi priznajete ili ne priznajete >prisilno naplaćeno<  Dugovanje . ?

Kako točno mislite ovo?

U mojem pitanju se radi konkretno o mojim računima koje ću izdati za izvršene prekogranične usluge na temelju ugovora, ali mi ti računi hipotetski možda neće svi biti plaćeni. Može li se u tom slučaju primijeniti arbitraža? Ukoliko da, na koji način to točno funkcionira i da li je arbitražni postupak bolji od standardnog postupka (pronalaženje odvjetnika u drugoj zemlji, koji će me zastupati i putem suda rješavati naplatu)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Arbitražu možete primijeniti samo ako ste je izričito ugovorili u ugovoru s klijentom (tzv. arbitražna klauzula), odnosno ako ste se naknadno sporazumjeli da ćete arbitražom ili mirenjem rješavati spor. Što se tiče same arbitraže, imamo malo informacija, jer ti postupci većinom nisu javni i vrlo su neformalni. Zbog toga što im je prednost da su brzi, neformalni i da počivaju na međusobnom dogovoru, imaju daleko veću prednost, posebno za poduzetnike, od sudova redovne nadležnosti (neki pravnici kažu da ako se protivna strana u ugovoru suglasila s arbitražnom klauzulom, da do spora sigurno neće doći, jer tada protivna strana zna da ne može ni na koji način izigrati ugovor). Ako u ugovoru niste ugovorili arbitražnu klauzulu, a netko Vas je namjerio prevariti, vrlo vjerojatno neće naknadno pristati na arbitražu.

Kod nas postoje neka privatna arbitražna sudišta, postoji stalno arbitražno sudište pri HGK (oni imaju liste arbitara s hrvatskom i inozemnom adresom, pa razmislite o tome, radi se većinom o uglednim pravnicima, sucima i profesorima prava). 

Ako uzmemo da je u sporovima između poduzetnika u Zagrebu nadležan Trgovački sud u Zagrebu, koji godišnje u sporu male vrijednosti zakaže jedno do najviše dva ročišta (neki kažu da su na hrvatskim trgovačkim sudovima zarobljene milijarde kuna, koje ne mogu ni tamo ni onamo dok se spor ne riješi), onda je alternativno rješavanje sporova sigurno povoljnije i definitivno brže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Purple07 je napisao:

U mojem pitanju se radi konkretno o mojim računima koje ću izdati za izvršene prekogranične usluge na temelju ugovora, ali mi ti računi hipotetski možda neće svi biti plaćeni. Može li se u tom slučaju primijeniti arbitraža? Ukoliko da, na koji način to točno funkcionira i da li je arbitražni postupak bolji od standardnog postupka (pronalaženje odvjetnika u drugoj zemlji, koji će me zastupati i putem suda rješavati naplatu)?

Da ste ovako, potpunije, razjasnili svoju situaciju, u samom, >startu< nebih vam postavio - pitanje, već bi dobili odgovor.
Ali, Kolege su tu, i dobili ste zadovoljavajući odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija