Jump to content

Prigovor na obradu prilikom vještačenja o radnoj sposobnosti


ŠANTI2020

Preporučene objave

Poštovani, upravo sam se registrirala kao član Legalisa i molim za savjet u vezi naslovne teme - vještačenje o radnoj sposobnosti. Na prijedlog CZSS Trnje zbog brojnih dijagnoza i kao korisnik socijalne zajamčene naknade od 800 kuna mjesečno bila sam na vještačenju o radnoj sposobnosti u Tvrtkovoj kod vještakinje čijom obradom nisam zadovoljna jer nije obavljena po zakonskim propisima. CZSS poslao im je sve moje nalaze sa snimanja i nalaze, zaključke i upute svih specijalista od 9. mjeseca 2016. do 10.6.2019. Od tog dana čekala sam poziv na vještačenje koji je bio 10.3.2020. Do tog dana sakupila sam još puno novih nalaza a jedan od najvažnijih je novi UZV desne ruke. Kako nisam dočekala još niti jednu terapiju za kičmu i ruku zbog dugog čekanja na red a kasnije i zbog korone kada je sve stalo, stanje mi se postepeno pogoršava. Zbog svakodnevnih kroničnih neuropatskih bolova pijem tramadol i rivotril. Trenutno čekam epiduralnu blokadu u kičmu jer trigger terapija koju sam ipak dočekala 2.6. ove godine nije dala nikakve pozitivne rezultate. Terapiju sam primila 3 puta koju je anesteziolog prekinuo i odredio mi jaču, epiduralnu. Na vještačenje sam došla sa početnih 20 dijagnoza. Vještakinja nije uzela u obradu niti jedan moj nalaz od 10.6.2019. do 10.3.2020. a među njima i najnoviji nalaz UZV desne ruke ( puknuće dvije tetive ramena, ozljeda i upala mišića, ograničene kretnje ruke, napadi boli u ramenu itd.) i umjesto da prouči snimke sa UZV i nalaz fizijatra, pitala me: "Šta vam je sa rukom?" Davala sam joj nalaze ali ih je odmah odbila i rekla: " Nemojte mi to davati nego mi recite šta vam je sa rukom." Počela sam joj odgovarati na pitanje i nije mi dozvolila da završim rečenicu, stalno me prekidala, mijenjala teme i rekla: "Ajmo, gotovo je, žurim se, imam sad jedno dijete." Rekla sam joj: " Pa nismo još ni počeli, kako ćete znati moje stanje, evo izvolite sve nalaze." Odmahivala je rukom i doslovno me najurila iz sobe. U pozivu na vještačenje piše: " Obavezno ponesite svu dokumentaciju u originalu kao i svu novu dokumentaciju koju posjedujete, također u originalu, jer je vještačenje moguće SAMO TEMELJEM ORIGINALNE DOKUMENTACIJE ili preslika ovjerenih od nadležnog tijela." Dakle, nije postupila po zakonu kako se provodi vještačenje jer nije niti pročitala, niti prepisala  u kompjuter, niti kopirala, niti zadržala moje nalaze. Po zakonu morala je uzeti, zadržati i proučiti sve moje nalaze pa tek nakon toga donijeti rješenje. Rješenje je stiglo, odobreno mi je drugostupanjsko na dvije godine do drugog vještačenja. Zaključak: Radno nesposobna. Odobreno mi je 420 kuna mjesečno više. Htjela sam se žaliti na njenu obradu a ne na rješenje jer znam kako je teško dobiti invalidsku. Socijalna savjetnica rekla mi je da će mi slijedeći put na vještačenju biti opet ista vještakinja. Odlučila sam otići u pravnu službu na razgovor o tome i tražiti njezino izuzeće. Proučila sam sve sa službenih stranica HZMO gdje se u detalje opisuje procedura vještačenja. Zanima me ima li smisla ići baš u njihovu pravnu službu u Tvrtkovu ili kod drugog pravnika koji je u ovom slučaju neutralan. Imam pravo na besplatnu pravnu pomoć. Ako uložim službenu žalbu ona će stajati najmanje dvije godine u ministarstvu na rješavanje a mogu mi ju i odbiti. To mi je danas rečeno u CZSS i ako uložim žalbu, ostajem na 800 kuna mjesečno i bez odobrene povišice od 420 kuna. Molim savjete i mišljenja kako najbolje postupiti u ovoj situaciji. Fizičko stanje mi je takvo da bi realnim vještačenjem dobila invalidsku...ali ne u Tvrtkovoj. Eto, ne žalim se na rješenje nego na postupanje samnom od strane vještakinje. Želja mi je da njihovu pravnu službu upoznam sa kršenjem zakonskih pravila prilikom vještačenja. Unaprijed se zahvaljujem na savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radno ste nesposobni, ali nisu utvrđeni uvjeti za invalidsku mirovinu? Trebali biste podnijeti zahtjev za invalidsku mirovinu, u tom postupku biti vještačeni, i onda ulagati žalbu na vještačenje vještaka. Koliko i ja čujem, svi zavodi za vještačenja u RH rade na isti način, tako da ovo nije neko iznenađenje. Prigovarati da je vještak nestručan ili da nesavjesno obavlja svoj posao možete samo Zavodu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Ruby, hvala Vam na odgovoru i smjernicama. Sad znam kako dalje. U pozivu Sektora za vještačenje u Tvrtkovoj naslovni predmet je: poziv na vještačenje

Nisam sigurna kakav zahtjev je moja socijalna savjetnica poslala Zavodu, da li samo za procjenu radne sposobnosti ili zahtjev za vještačenje u svrhu odobrenja invalidske mirovine. Nemam uvid u to i prvo šta ću poduzeti - otići kod nje u ured da mi pročita šta je tražila za mene u zahtjevu pa će mi biti jasnije protumačiti njihov odgovor. Mislim da je tražila vještačenje u svrhu invalidske mirovine jer je rekla da joj donesem sve nalaze od prvog do tog dana, čudila se koliko dijagnoza imam a svojoj kolegici rekla je: "Ajmo predati za nju Tvrtkovoj, pa ako upali." Iz te njene izjave zaključila sam da mi želi pomoći do invalidske, a da je tražila samo procjenu stupnja radne sposobnosti, ne bi rekla - pa ako upali. Vještačenje o radnoj sposobnosti ne može da ne upali, to je obrada a ne odobrenje invalidske. U vezi rješenja koje je stiglo njoj u czss rekla mi je: odobrili su vam, dobivati ćete 420 kuna više. To nije odobrenje za invalidsku mirovinu, piše da sam nesposobna za rad pa je logičan slijedeći korak - utvrđivanje uzroka radne nesposobnosti i stupnjevanje. Ako sam nesposobna za rad onda je velika vjerojatnost invaliditeta, a to i je moj slučaj. Vidim da mnogi imaju iste i slične probleme sa rješenjima kao i ja i zato navodim ključne rečenice sa službene stranice koja detaljno opisuje postupak vještačenja, može poslužiti svima koji su već bili na vještačenju ili čekaju poziv, a čije nalaze vještak nije uzeo u razmatranje.

- Na vještačenje se donosi najnovija medicinska dokumentacija (ona koja nije predana prilikom podnošenja zahtjeva).

- Dokumentacija se zadržava do završetka postupka.☆ Može se podići na šalteru 11 u Tvrtkovoj 5 po pisanom zahtjevu koji se podnosi 15 dana nakon zaprimanja rješenja.

- Nakon što se dokumentacija pronađe u arhivi, stranka će biti telefonski pozvana da podigne svoju dokumentaciju na istom šalteru.

- Vještačenje obavljaju Vijeća vještaka/Vijeća viših vještaka: doktori medicine, socijalni radnici, psiholozi, stručnjaci za rehabilitaciju, pedagozi..."☆

Pitam se na temelju koje moje dokumentacije je izvršeno vještačenje i donešen zaključak ako su svi moji nalazi odbijeni i ostali kod mene...vještakinja je samo prepisala jednu rečenicu iz nalaza nasumce uzetog sa stola kojega nije niti izvadila iz folije. Ta rečenica je jedina dokumentacija koja odlučuje o mojem daljnjem životu. Kada sam bila pozvana kod socijalne savjetnice da mi kaže da je stiglo rješenje, pitala sam je tko je bio u komisiji, rekla mi je - "Nema komisije. Ona je komisija." Znači, komisija tj. Vijeće vještaka zakonom određeno ne postoji u mojem a i mnogim slučajevima, komisija je samo jedna osoba? Nemoguće. Komisija je tim od najmanje tri stručne osobe. Shvatila sam i nakon vještačenja i nakon razgovora sa socijalnom savjetnicom da pred komisiju tj. Vijeće vještaka ne ide medicinska dokumentacija svih koji su u postupku, a po zakonu bi tako trebalo biti. Ključna tri pitanja koja su odlučujuća za eventualno odobrenje invalidske mirovine su ona koja mi je postavila vještakinja jedno za drugim, a to su: 1. Da li možete hodati bez tuđe pomoći? 2. Da li možete sami sve obavljati kad morate u wc? 3. Da li se možete sami hraniti bez nečije pomoći? Nakon tih pitanja moj slučaj je zaključen. O meni je odlučila jedna žena koja sama donosi odluke bez kontrole nekog nadređenog i bez obavljenog vještačenja zajedno sa Vijećem. Vještačenja nije bilo, samo njena odluka. Neće ostati na tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam i ne vjerujem da se takve stvari događaju ali ništa čudno u ovoj našoj državi. Koliko sam shvatio većina ljudi koji idu na vještačenje za procjenu radne sposobnosti su sposobni.

Ja sam dobio poziv za vještačenje, ne znam dali da pristupim vještačenju pošto se nerealno vještači , jer ako me radno osposobe za sadašnje radno mjesto moram ići raditi a ne mogu to radi. ne znam šta da radim dali da predam dokumentaciju ili ne ... 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Neven-- je napisao:

Čitam i ne vjerujem da se takve stvari događaju ali ništa čudno u ovoj našoj državi. Koliko sam shvatio većina ljudi koji idu na vještačenje za procjenu radne sposobnosti su sposobni.

Ja sam dobio poziv za vještačenje, ne znam dali da pristupim vještačenju pošto se nerealno vještači , jer ako me radno osposobe za sadašnje radno mjesto moram ići raditi a ne mogu to radi. ne znam šta da radim dali da predam dokumentaciju ili ne ... 

Za koji datum ste dobili termin vještačenja? Ili je već prošao od dana Vaše objave. U međuvremenu pronašla sam najnovije ključne informacije u vezi vještačenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija