Jump to content
Galaktika

Odlazak u mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika

Preporučene objave

Molim da mi netko odgovori, koje je najbolje vrijeme za odlazak u mirovinu u 2021.g, budući da sam rođen 09.09.1959. i imati ću u prvom mjesecu 2021.g,   42 godine mirovinskog staža.

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Cim steknete uvjete za "starosnu mirovinu za dugogodisnjem osiguraniku" a to je 60 godina starosti i 41 godinu efektivnog staza osiguranja (stvarnom trajanju) , mozete zatraziti odlazak u takvu mirovinu koja je bez penalizacije.

Kako je vidljivo iz prilozenog datuma rodjenja i napisanog da ce te u sijecnju 2021.god. napuniti 42 godine staza, u tu vrste mirovine mozete ici odmah sad ili do kraja godine ili bilo kada do uvjeta za "starosnu mirovinu".

Ako vam nije tesko raditi, ako ste relativno dobrog zdravlja, ako vam se redovno isplacuje placa, radite do 65 godina zivota pa otidjite u "starosnu mirovinu" na datum 09.09.2024.god.

Podijeli ovu objavu

prije 2 sati , Galaktika je napisao:

Ukoliko se ipak odlučim za odlazak u mirovinu, postoji li u 2021 g, vrijeme kada je povoljnije otići?

Nema povoljnijeg vremena kad se odlazi u "starosnu mirovinu za dugogodisnjeg osiguranika", ako odete do kraja 2021.god imat cete nesto vise staza a koji ce kod izracuna vase mirovine nesto povoljnije utjecati na njenu visinu - izracunati iznos, koliko povoljnije za takav izracun morali bi znati vas PVB kako bi simulirali izracun u sijecnju i prosincu 2021.god. da se vidi ta razlika u iznosu.

Godina u kojoj se odlazi u mirovinu ne uzima se novcano za izracun PVB (prosjecni vrijednosni bod), vec se uzima PVB za sve godine rada za onoliko vremena koliko ste radili u toj godini.

Prevedeno isti iznos PVB koji ste imali do 31.12.2020.god. imat cete i u 2021.god., bez obzira koliko ste zaradili u 2021.god. u odnosu na prijasnje godine.

Vam je najvaznije da za ovu vrstu mirovine imate sigurnih 41 godinu efektivnog staza osiguranja.

Prezpostavljam da ste si dali informativno izracunati mirovinu i da znate vrijednost PVB-a.

Uređeno od malicovjek

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio Vinkovinko
      Kako do udomiteljske obitelji? Radna sposobnost mi je oduzeta i nemam sredstava da se uzdrzavam, ne mogu ostvariti pravo na pucku kuhinju i na invalidninu. Kako si pomoci? 

• objavio Amethyst65
      Pozdrav, zanima me ima li moj otac pravo na prijevremenu braniteljsku mirovinu. 
      Rođen je 1961. godine. Ima status dragovoljca iz Domovinskog rata uz vise od 1000 dana na ratištu, više od 30 godina radnog staža te mu je dijagnosticiran PTSP te invalidnost od 20%.
      Unaprijed hvala na odgovoru.
    • objavio depeche
      Poštovani,

bila bih vrlo zahvalna kada bi mi netko pomogao pravnim savjetom vezano uz situaciju u kojoj se nalazi moj otac. Naime, on je u svibnju ove godine u RH ostvario pravo na mirovinu, dobio je rješenje po kojemu mu se isplaćuje mizerni mjesečni iznos mirovine.
      Međutim, kada je u 90.-ima izgubio posao u RH, zaposlio se u inozemstvu i tamo radio dugi niz godina. U ožujku ove godine, inozemni poslodavac je procijenio da moj otac više nije za rad, ali još nema 67 godina (ima 66) te ne može niti u mirovinu jer zakon te inozemne države također šalje u mirovinu sa napunjenih 67 godina. Situaciju su riješili tako što su mojeg oca stavili na neku vrstu čekanja mirovine dok ne napuni 67 godina te mu njihovo mirovinsko isplaćuje mjesečni iznos i tako će činiti sve dok ne navrši 67 godina i ne ode u mirovinu kada će dobivati iznos mirovine. Mojeg oca zanima je li po zakonu moguće da on dobiva i mirovinu u RH i iznos inozemnog mirovinskog dok ne ostvari pravo na inozemnu mirovinu? Mora li javiti nekome da je u takvoj situaciji ukoliko je navedeno protivno nekakvom zakonu ili propisu? Brine da će, ukoliko je u kakvom prekršaju, morati vraćati jedan od ta dva iznosa, a to nikako neće biti u mogućnosti jer iznosi nisu visoki.

Puno hvala na odgovorima.
    • objavio jelenablazi1@gmail.com
      Poštovani ! 
      Molim koji su prvi uvijet za mirovinu ?
    • objavio silva99
      Poštovani,
      idem u prijevremenu starosnu mirovinu,bavim se i najmom apartmana ljeti, a  uz to bih željela  bih htjela legalno raditi masaže .Ne znam kroz koju formu bih dodatno radila masaže i kako bi se to uz mirovinu i paušalno oporezivanje iznajmljivanja obračunavalo porezno?
      Molim vaš odgovor jer sam se pogubila od pretraživanja po internetu.hvala.
  • Online korisnici

No members to show

• Napravi novi...