Jump to content

Prijetnja tužbom zbog sumnje


M87aja

Preporučene objave

Pozdrav! Muzu i meni se na većem obiteljskom okupljanju dogodila krađa, radi se o većoj svoti novaca i to smo prijavili policiji. Morali smo navesti ljude koji su sjedili s nama za stolom i ostale detalje. Između ostalog se dogodilo to da je osoba koja uopće nije trebala prisustvovati tom okupljanju sjedila s nama za stolom, a kad smo primjetili da nam je novac nestao te osobe vise nije bilo. Prije podnošenja prijave policiji porukom smo kontaktirali tu osobu i između ostalog u poruci naveli “najsumnjiviji si ti jer si otišao u razdoblju kad se krađa dogodila” ali smo ga i pitali je li možda išta vidio što bi nam pomoglo. Policiji smo ispričali kako je bilo i bez upiranja prstom u tu osobu objasnili smo cijeli tok događaja i policija je istragu započela naravno od te osobe pa na dalje.

I sada me zanima ima li me ta osoba pravo tužiti na temelju moje poruke da je najsumnjivija? 

Ja smatram da je sumnja djelomično opravdana jer je ta osoba nestala u vrijeme kad se krađa dogodila, a i ukoliko tuži mene onda bi trebao tužiti i policiju jer i oni imaju određene sumnje iako mi nismo iznosili nikakve druge argumente protiv te osobe. A i kao dokaz mogu priložiti svoju izjavu na policiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 3 minuta, G-man je napisao:

Tuži vas za što točno?

Zanima me može li me tužiti za tu poruku u kojoj smo ga naveli najsumnjivijim? Je li to jednako kao i da smo ga okrivili i rekli da je on ukrao?

Jer je s njegove strane rečeno da, ukoliko se dokaže da nije kriv, da će me tužiti za tu poruku u kojoj je prozvan najsumnjivijim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O kaznenom djelu lažnog prijavljivanja kaznenog djela ovdje nema govora (za isto je potrebna izravna namjera, dakle da znate da čovjek kojeg prijavljujete nije kriv, a kod vas to nije slučaj).

U teoriji s kazneno-pravnog aspekta, moglo bi se govoriti o verbalnom deliktu ovisno o točnom sadržaju, ali s dosta upitnim uspjehom.

Ono glede čega bi čovjek mogao imati pravo je tužba zbog povrede prava osobnosti (ugled i čast), a koja tužba bi bila usmjerena na naknadu štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Prije 27 minuta, G-man je napisao:

O kaznenom djelu lažnog prijavljivanja kaznenog djela ovdje nema govora (za isto je potrebna izravna namjera, dakle da znate da čovjek kojeg prijavljujete nije kriv, a kod vas to nije slučaj).

U teoriji s kazneno-pravnog aspekta, moglo bi se govoriti o verbalnom deliktu ovisno o točnom sadržaju, ali s dosta upitnim uspjehom.

Ono glede čega bi čovjek mogao imati pravo je tužba zbog povrede prava osobnosti (ugled i čast), a koja tužba bi bila usmjerena na naknadu štete.

Hvala Vam na odgovoru!

A ima li smisla tužba zbog povrede prava osobnosti (ugleda i časti) ako je ta poruka privatna, samo između mene i njega? Jer nigdje to nije javno izneseno niti je s naše strane javno govoreno o tome da bi mu bili narušeni ugled i čast.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija