Jump to content

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas za savjet kod sljedećeg pravnog problema:

Moj pok. stric, koji nije imao djecu svoj dio ostavio je osobi koja nije u srodstvu, a prijenos je napravljen temeljem kupoprodajnog ugovora (svibanj 2018.), u kupoprodajnom ugovoru piše da je obaveza kupca da izvrši intabulaciju, a koliko vidim po friškim izvatcima uknjižba nije obavljena.

Nadalje, nakon stričeve smrti, "kupac" njegovih nekretnina kod istog JB, daje izjavu o raskidu ugovora o kupoprodaji, te kako se odriče prava iz predmetnog ugovora u korist moga drugog strica, sad taj stric traži da se ja i sestra (kao zakonski nasljednici) odreknemo dijela? nije mi jasno zašto se mi moramo odreći tog dijela?

Odnosno kako stoje stvari s ovim slučajem, ako neko može objasniti

Unaprijed hvala

Podijeli ovu objavu

Podijeli na drugim stranicama

Ako možete malo bolje pojasniti obiteljsko stablo: tri su brata - jedan je Vaš otac, drugi je pokojnik, a treći je stric?I radi se o udjelu u nekretnini u kojoj taj treći stric živi? A s obzirom da pokojni stric nije imao djece, njegov udio se dijeli na trećeg strica i na Vas i sestru kao nasljednike iza pokojnog strica? 

Ako je tako, Vi i sestra slobodno raspolažete svojim nasljedničkim izjavama: hoćete li prihvatiti ili se odreći nasljedstva, koje Vam temeljem zakona pripada. Stric može otkupiti  vaše udjele od vas, a možete ostati upisani u toj nekretnini. On to može tražiti, ali Vi to ne morate prihvatiti.

Podijeli ovu objavu

prije 1 sat, Ruby_Danderfluff je napisao:

Ako možete malo bolje pojasniti obiteljsko stablo: tri su brata - jedan je Vaš otac, drugi je pokojnik, a treći je stric?I radi se o udjelu u nekretnini u kojoj taj treći stric živi? A s obzirom da pokojni stric nije imao djece, njegov udio se dijeli na trećeg strica i na Vas i sestru kao nasljednike iza pokojnog strica? 

Ako je tako, Vi i sestra slobodno raspolažete svojim nasljedničkim izjavama: hoćete li prihvatiti ili se odreći nasljedstva, koje Vam temeljem zakona pripada. Stric može otkupiti  vaše udjele od vas, a možete ostati upisani u toj nekretnini. On to može tražiti, ali Vi to ne morate prihvatiti.

Upravo tako, dobro ste rekonstruirali obiteljsko stablo, konkretno se radi o česticama zemlje. koje je pok. stric za svoga života prodao trećoj osobi (ugovor ovjeren kod JB ali nije provedeno u ZK). Nakon stričeve smrti kupac raskida kupoprodajni ugovor te u izjavi stoji kako se odriče prava iz predmetnog ugovora u korist živog strica. (izjava ovjerena kod JB).

Mene zanima tko su nasljednici nakon izjave o raskidu kupoprodajnog ugovora? Može li se stric u čiju korist se kupac odriče prava uknjižiti ili smo svi zakonski nasljednici u igri?

Koja je procedura uknjižbe

Podijeli ovu objavu

, asimicko je napisao:

Može li se stric u čiju korist se kupac odriče prava uknjižiti

Upis prava vlasništva u korist strica bio bi provediv da je kupac pravnim poslom izvanknjižno prenijeo vlasništvo na strica, no u situaciji kakva jest konkretna imovina predstavlja ostavinu umrlog strica, pa se o istoj treba raspraviti u ostavinskom postupku u kojem se može desiti da stric prigovori na sastav ostavine, slijedom čega bi bio upućen u parnicu. 

Podijeli ovu objavu

Uključi se u diskusiju

If you have an account Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Similar Content

• objavio ANMURA
      Molim pomoć.Ukratko svekar je preminuo na ostavinskoj raspravi je kao dug imao kredit koji smo mi zatvorili i stan ali sad se odjednom javila druga banka koja prijeti ovrhom jer pok.svekar joj duguje cca 12.000 Eura.Suprug ima i brata koji jednostavno ne želi sudjelovati ni u čemu.Šta poduzeti jer ako nam sjedne ovrha a imamo i ja i suprug kredite završit ćemo i mi i djeca kao socijalni slučajevi.Hvala!
    • objavio Dinchi
      Molim pomoc ..Osoba kojoj sam bila jamac za kredit umrla je i banka potrazuje od mene da placam kredit.Nasljednici su nasljedili novac od pokojnika kroz 2 mirovibski stup.Moj odvjetnik je savjetovao privremenu mjeru -zabranu na taj novac dok se ne rjesi pitanje kredita.Sud sa ceka .Moje pitanje je da li tom zabranom mogu nelkako osigurati da se dug namiri od tog novca ili ih moram retrogradno tuziti i potrazivati novac koji sam platila?
  • Online korisnici

• Napravi novi...