Jump to content

Svjedočenje


tempuser_0101

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Prije par godina sudjelovao sam u prometnoj nezgodi.

Ja nisam okrivljenik vec svjedok.

U meduvremenu sam otisao u SR Njemacku i sada me sud zove na glavnu raspravu u svojstvu svjedoka.

Moram napomenuti da sam ja vec jednom dao izjavu sucu.

Ja ne zelim i ne mogu dolaziti u RH na tu raspravu (posao, udaljenost, korona itd...)

Zanima me da li ja mogu odbiti svjedocenje?

Ili svjedociti putem Skypa ?

I da li me npr. njemacka policija ima pravo uhititi i izruciti RH zbog odbijanja dolaska na sud zbog gore navedenih razloga (posao, udaljenost itd...)

Mozda sam malo paranoja, ali kod nasih sudova i sudaca nikada ne znas...

Svaka provjerena i tocna informacija je dobrodosla:-)

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moja sugestija vam je da nazovete uređujućeg suca i objasnite situaciju te zatražite da raspravu na kojoj bi vas se ispitalo zakaže za termin u kojem ćete vi ionako biti u RH (recimo vrlo mnogo naših ljudi dolazi za Sve svete i pred Božić, pa recimo negdje u tom terminu).

Svjedočenje je obveza, no ne trebate se bojati uhićenja i problema u SR Njemačkoj zbog toga. No, kod nas biste mogli imati problema, zato sam vam dao gornju sugestiju. Svaki razuman sudac će poštovati to i prilagoditi se okolnostima. Tko zna, možda i odluči da se vas neće morati ponovno ispitivati već se samo pročita vaš raniji iskaz ukoliko su ispunjene zakonske pretpostavke.

Putem Skypea ne možete davati iskaz, jedina similarna opcija bila bi da naš sud zatraži međunarodnu pravnu pomoć od nadležnih tijela SR Njemačke pa vas se ispita putem audio-video linka, a posredstvom njemačkog suda, no to je vrlo dugotrajna i komplicirana procedura, kojoj se pribjegava kada nema apsolutno nikakve druge mogućnosti.

Uglavnom, javite se sucu, objasnite sve i dogovorite termin kada budete doma i problema ne bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • drot13 je promijenio naziv u Svjedočenje

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija