Jump to content

krađa do 1000 kn


Kiki2929

Preporučene objave

Bok,ljudi, nedavno sam organizirao roštilj na mojoj vikendici, bili su mi neki prijatelji moje generacije itd plus još dvojica klinaca s kvarta, s jednim sam si ok, drugog ne poznajem baš no pošto ga je ovaj prijatelj s kojim sam si ok doveo, nisam računao da bi se moglo dogoditi sljedeće...

evo ovako znači, da skratimo priču, nakon kraja večeri svi su otišli osim te dvojice, ja sam malo legao i drijemao u drugoj sobi i rekao njima da kad idu da me probude...jedan od njih( to je ovaj s kojim sam prijatelj ) je također bio zadrijemao jer je to već bilo oko 2,3 ujutro nakon što se već dosta popilo itd...za to vrijeme taj njegov prijatelj je meni iz novčanika ukrao 200kn i cd od igrice za playstation4 (ukupno oko 400kn) vrijednosti što taj moj prijatelj nije vidio,no iskreno mi je rekao da mi je vjerojatno on ukrao to(taj drugi) pošto mu nije prva krađa i rekao mi da ako treba da će svjedočiti da je vidio to budući da je dijelom njegova krivica što ga je doveo, e sad mene zanima...šta dalje? da podnesem prijavu ili? trenutno sam na minimalcu, da li imam pravo na besplatnu pravnu pomoć ? čuo sam da za krađu manju od 1000kn država naravno ne reagira nego moram pokrenuti privatnu tužbu pa zato pitam ovo vezano za besplatnu pravnu pomoć, kakve sankcije on može snositi? LP, nije čak stvar ni tog novca nego principa, koliko se može svjedočenje smatrati onda bitnim da se dokaže krivnja pa da bar plati troškove suda? Hvala, LP. 

uređeno: od Kiki2929
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po meni, policija treba reagirati. Radi se o cilju prisvajanja koristi. Ukradena vrijednost jest mala, ALI postavlja se pitanje s kojim ciljem je počinitelj postupao? Da vam ukrade sve ili malo? Da je u novčaniku bilo 1100 kuna, je li bi on ukrao 400 ili sve? Činjenica je da je uzeto sve što je bilo unutra. Zato mislim da to prolazi kao kazneno djelo krađe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s momcima. Da je mladac uzeo (ukrao) cijeli novčanik (primjerice "džeparenje" ili krađa torbice sa novčanikom u njoj), onda vrijedi ono o čemu Atomic piše, dakle da je išao s ciljem prisvajanja čitavog iznosa koji se u novčaniku nalazi, a kako to unaprijed ne može znati, samim time ne uživa benefite tzv. sitne krađe (do 1.000,00 kn).

Ovdje imamo situaciju da je počinitelj uzeo novčanik (koji je očito bio svima na dispoziciji u prostoriji) u svoj posjed, otvorio ga, vidio da se u njemu nalazi 200,00 kn (ili koliko već točno, nisam uspio razaznati jel uzeo sve ili 200,00 kn, a ostalo ostavio) uzeo tih 200,00 kn, a novčanik ostavio. Drugim riječima, ovdje je počinitelj unaprijed u potpunosti svjestan koliki iznos otuđuje (i upitno je, je li sav novac otuđio), stoga su obje sastavnice namjere sasvim jasne u momentu počinjenja djela. Dakle, išla bi privatna tužba.

Glede ostalih pitanja otvarača teme - po mom mišljenju, pravo na BPP nećete ostvariti niti postoji mogućnost za to u okviru kaznenog postupka. Sankcija po počinitelja bila bi gotovo sigurno (99,99%) uvjetna osuda (osim ako se ne radi o nekom okorjelom kriminalcu ili specijalnom recidivistu-povratniku). Ovisno o počiniteljevom imovinskom stanju, pitanje je hoćete li se uspjeti naplatiti, a sud ga iz istih razloga može osloboditi troškova postupka, pa faktički gotovo da neće imati posljedica. Prijatelj se lažnim iskazom izlaže opasnosti kaznenog progona za kazneno djelo davanja lažnog iskaza, koje je daleko složenije i ozbiljnije kazneno djelo od sitne krađe, pa valja dobro razmisliti prije negoli se upusti u takvo što.

I zanimljivosti radi - ukoliko bismo mogli dokazati da je počinitelj došao na zabavu sa unaprijed pripremljenim planom da zadobije povjerenje gostoprimca te zatim to isto povjerenje iskoristi kada ovaj zaspe, a sve u cilju da ga "okrade", po meni, govorili bismo o teškoj krađi, počinjenoj na osobito drzak način. Međutim, to dokazati je iznimno teško, a ovaj slučaj mi djeluje kao tzv. prigodni zločin tj. počinitelj je vidio priliku i iskoristio je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 59 minuta, G-man je napisao:

Slažem se s momcima. Da je mladac uzeo (ukrao) cijeli novčanik (primjerice "džeparenje" ili krađa torbice sa novčanikom u njoj), onda vrijedi ono o čemu Atomic piše, dakle da je išao s ciljem prisvajanja čitavog iznosa koji se u novčaniku nalazi, a kako to unaprijed ne može znati, samim time ne uživa benefite tzv. sitne krađe (do 1.000,00 kn).

Ovdje imamo situaciju da je počinitelj uzeo novčanik (koji je očito bio svima na dispoziciji u prostoriji) u svoj posjed, otvorio ga, vidio da se u njemu nalazi 200,00 kn (ili koliko već točno, nisam uspio razaznati jel uzeo sve ili 200,00 kn, a ostalo ostavio) uzeo tih 200,00 kn, a novčanik ostavio. Drugim riječima, ovdje je počinitelj unaprijed u potpunosti svjestan koliki iznos otuđuje (i upitno je, je li sav novac otuđio), stoga su obje sastavnice namjere sasvim jasne u momentu počinjenja djela. Dakle, išla bi privatna tužba.

Glede ostalih pitanja otvarača teme - po mom mišljenju, pravo na BPP nećete ostvariti niti postoji mogućnost za to u okviru kaznenog postupka. Sankcija po počinitelja bila bi gotovo sigurno (99,99%) uvjetna osuda (osim ako se ne radi o nekom okorjelom kriminalcu ili specijalnom recidivistu-povratniku). Ovisno o počiniteljevom imovinskom stanju, pitanje je hoćete li se uspjeti naplatiti, a sud ga iz istih razloga može osloboditi troškova postupka, pa faktički gotovo da neće imati posljedica. Prijatelj se lažnim iskazom izlaže opasnosti kaznenog progona za kazneno djelo davanja lažnog iskaza, koje je daleko složenije i ozbiljnije kazneno djelo od sitne krađe, pa valja dobro razmisliti prije negoli se upusti u takvo što.

I zanimljivosti radi - ukoliko bismo mogli dokazati da je počinitelj došao na zabavu sa unaprijed pripremljenim planom da zadobije povjerenje gostoprimca te zatim to isto povjerenje iskoristi kada ovaj zaspe, a sve u cilju da ga "okrade", po meni, govorili bismo o teškoj krađi, počinjenoj na osobito drzak način. Međutim, to dokazati je iznimno teško, a ovaj slučaj mi djeluje kao tzv. prigodni zločin tj. počinitelj je vidio priliku i iskoristio je.

Ok, zapravo, vaš prijedlog je da zapravo ne radim ništa jer će vrlo vjerojatno biti samo uvjetna osuda? Da li ja mogu imati kakvih posljedica tipa da moram na kraju još platiti troškove suda ili tako nešto? Što se tiče lažnog iskaza mislim da sudac ne može nikako znati da je iskaz lažan, može recimo taj svjedok reći da je vidio cd u džepu od okrivljenika, a ja to primijetio drugi dan plus nestanak 200kn iz novčanika prema tome kako sudac može znat da je iskaz lažan? Hoćete reći da se to ne može dokazati pa onda sud može njega jednostavno osloboditi optužbe ili osuditi uvjetno zbog imovinskog stanja, tj. nebitno i da imam svjedoka svejedno će biti uvjetna osuda? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

Ok, zapravo, vaš prijedlog je da zapravo ne radim ništa jer će vrlo vjerojatno biti samo uvjetna osuda?

Ja vam samo iznosim najvjerojatniji epilog, a prema informacijama koje ste sami prezentirali. Odluka je uvijek samo vaša.

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

Da li ja mogu imati kakvih posljedica tipa da moram na kraju još platiti troškove suda ili tako nešto?

Ako bude oslobađajuća presuda, snosite sve troškove.

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

Što se tiče lažnog iskaza mislim da sudac ne može nikako znati da je iskaz lažan, može recimo taj svjedok reći da je vidio cd u džepu od okrivljenika, a ja to primijetio drugi dan plus nestanak 200kn iz novčanika prema tome kako sudac može znat da je iskaz lažan?

Samo sam naglasio mogući najcrnji scenarij po spomenutog svjedoka, opreza radi.

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

Hoćete reći da se to ne može dokazati pa onda sud može njega jednostavno osloboditi optužbe ili osuditi uvjetno zbog imovinskog stanja, tj. nebitno i da imam svjedoka svejedno će biti uvjetna osuda? 

Imovinsko stanje optuženika relevantno je kod odluke o troškovima postupka, ne i kod odluke o krivnji i posljedično sankciji.

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

I koliko novaca me otprilike privatna tužba može koštati?

Vidite odredbe Tarife (brojevi Tbr. 1 do 6.). Vodite računa da, nažalost, neki odvjetnici naplaćuju svoj rad i mimo Tarife.

prije 18 sati , Kiki2929 je napisao:

Ako ga osude uvjetno znači da će biti kazneno evidentiran ako se ne varam?

Sivko odgovorio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija