Jump to content

Jedno pitanje


LaryaNick

Preporučene objave

Pozdrav,
Nisam sigurna ali moguće je da će mi se ovršiti tekući račun sad zašto i od koga nije niti toliko bitno. Uglavnom zbog promjene moje financijske situacije. Kao što to inače biva. 
Ja sam zaposlena i redovito primam plaću. Tako da nije neki problem otvoriti zaštićeni račun i to mi je jasno. Samo me zanima u kojem slučaju bi ta ovrha mogla zahvatili i nekretninu koju posjedujem. To je jedina nekretnina koja je u mojem posjedu i u njoj živim. Koliko sam shvatila po dopuni ovršnog zakona iz 2017.takvu nekretninu nije moguće ovršiti zbog ostvarenja novčanih tražbina. I također imaju tekući račun s kojeg se mogu najnormalnije naplatiti. Trajat će godinu dvije ali tako je kako je. Govorimo o dugu koji još nije niti u procesu ovrhe i možda nađem načina u sljedećih mj dva da ga i otplatim barem djelomično. 
Nisam potpisala ništa kao izjavu kod javnog bilježnika da dopuštam založno pravo na nekretnini ili bilo što slično. Dug je manji od 20 000 kn. 
Samo me zanima da li sam ja to točno shvatila i eto to je to. 
Unaprijed zahvaljujem.
Andreja.
 
 
 
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ali ja sam shvatila da uopće nije moguće bez obzira na dug nakon mislim 3.8.2017. ovršiti jedinu nekretninu neophodnu za život. Znači govorimo o kreditu koji je podignut početkom ove godine i zbog nekih okolnosti nebitno smanjena plaća itd. više ga neću moći otplaćivati. Sve se dogodilo poslije 2020.godine mrvicu prije epidemije(kvragu i ona zato i jesam uz sve drugo u ovoj situaciji).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 23 minuta, LaryaNick je napisao:

Hvala na odgovoru.

Ali ja sam shvatila da uopće nije moguće bez obzira na dug nakon mislim 3.8.2017. ovršiti jedinu nekretninu neophodnu za život. Znači govorimo o kreditu koji je podignut početkom ove godine i zbog nekih okolnosti nebitno smanjena plaća itd. više ga neću moći otplaćivati. Sve se dogodilo poslije 2020.godine mrvicu prije epidemije(kvragu i ona zato i jesam uz sve drugo u ovoj situaciji).

Tehnički to ide ovako: ako se radi o dugu većem od 20.000,00 kn, sud će donijeti rješenje o ovrsi na nekretnini (ako su ispunjeni svi drugi uvjeti). Tada ovršenik u žalbi na rješenje o ovrsi mora isticati da se radi o jedinoj nekretnini itd., u povodu čega bi onda rješenje o ovrsi bilo odbijeno po žalbi. Ali, koliko je meni poznato, sudska praksa je išla u smjeru da to ovršenik mora isticati, a ne da sud to mora znati po službenoj dužnosti, ili pribavljati podatke u tom smjeru prije donošenja rješenja o ovrsi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok. Radi se o dugu čija je glavnica 17 000. Znači ne prelazi 20 000 nikako. Eto. Tako da je to to. Sada samo me zanima ako u nekom slučaju dođe do još jedne ovrhe... Da malo opširnije objasnim... Suprug mi je preminuo nedavno  iznenada i uz sve virus,smanjenje plaće naravno ja moram plaćati kredit koji je podignut dok su još dvije plaće bile u kućanstvu, jedan kredit mogu otplaćivati rekla bih bez problema a drugi jednostavno ne mogu nemam dovoljno sredstava. Sad iako sam jako voljela svog muža on jednostavno nije znao s novcima ako slučajno dođe do toga da tu ima još nešto što ja ne znam i zbog toga me ovrše i ukupan dug s ovih 17 000 kn prelazi tu svotu.... Ili se svaka ovrha gleda kao zaseban predmet.... Zato me zanima. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 6 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

Možete li s bankom pokušati pregovarati o moratoriju na barem jedan kredit?

Mogu pokušati ali što s time dobivam. Kredit i dalje postoji i dalje ga moram vratiti samo produljujem agoniju za još nekoliko mjeseci ili godinu dana. Moratorij nije neko rješenje po meni. Nije kao da će mi se plaća povisiti samo mogu naći dodatni posao i to je to. Što i budem. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , LaryaNick je napisao:

Sad iako sam jako voljela svog muža on jednostavno nije znao s novcima ako slučajno dođe do toga da tu ima još nešto što ja ne znam i zbog toga me ovrše i ukupan dug s ovih 17 000 kn prelazi tu svotu.... Ili se svaka ovrha gleda kao zaseban predmet.... Zato me zanima. 

Ne, prema svemu što ste naveli zbog ovih dugova ne bi trebala uspjeti ovrha na toj jedinoj nekretnini, ali bi se u slučaju da ovrhovoditelj pokuša istu, morali pravodobno u žalbi pozvati na činjenicu da se radi o jedinoj nekretnini koja Vam je prijeko potrebna za stanovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija