Jump to content

izvanrednu dosjelost. stvarna služnost


hamster

Preporučene objave

Vlasnik sam zemljista u cijem posjedu je bila preko 20 godina druga osoba. Taj posjednik je preko 20 godina koristio susjedovo zemljiste kao put. Susjed se nije protivio toj sluznosti puta. Zanima ma me da li ja kao vlasnik koji sam tek nedavno u posjedu a susjed koji je do juce mom prethodniku dozvoljavo pravo prolaza ( a meni ne dozvoljava) imam pravo traziti služnost puta na osnovu izvanredne dosjelosti jer je moj prehodnik preko 20 godina tuda bez problema prolazio. Ja u svoje zemljiste nemam drugi put. Na vasom odgovoru se zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, hamster je napisao:

jer je moj prehodnik

U konkretnom slučaju ne postoji pravno sljedništvo u smislu singularne i univerzalne sukcesije, što će reči da bi se u smislu dokazivanja vremena nužnog za stjecanje stvarnog prava služnosti Vi morali pozivati na svoj posjed prava služnosti kojeg ste izvršavali preko pomoćnika u posjedovanju ( čl. 10 st. 2. ZV

 

, hamster je napisao:

Ja u svoje zemljiste nemam drugi put.

Glede citiranog bi se zahtjev mogao usmjeriti i na nužni prolaz, neovisno o stjecanju dosjedanjem. ( čl. 191 ZV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija