Jump to content

"Novi branitelj" - prava


narodnazastita

Preporučene objave

Ukratko, susjedi su prije nekih godinu dana pitali moga oca je li "njegov mali", tj. ja, zatražio status branitelja jer se promijenio zakon a sjećaju se da sam s njima stražario i patrolirao u Narodnoj zaštiti. Zatražio sam i nakon pola godine dobio status (maloljetnog) branitelja na temelju pripadnosti NZ tijekom 1991. (sačuvao iskaznicu, svjedočili su mi nadređeni, pronašli su me u evidenciji ureda za obranu). Zanima me koja su to moja nova prava. Naime zaposlen sam, ne namjeravam u mirovinu dok to ne budem morao, nisam invalid i ne želim ta prava primjenjivati na školovanje svoje djece. Postoji li još nešto, za što ne znam?

Unaprijed zahvaljujem za svaki dobronamjerni odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobronamjerno - nemate vi bas neka ekstra prava kako ste si mislil, ako vam je priznato da ste bili pripadnik borbenog sektora onda:

- kad ispunite uvjete po ZOMO-u (slicni su i po ZOHBDR-u) i odlucite se ici u mirovinu imate pravo na izracun mirovine i po ZOMO-u (opcu) i po ZOHBDR-u (braniteljsku) te uzeti onu koja je za vas povoljnija - veca.

- neka prava vezana na skolovanje ili zaposljavanje imate Vi a ne vasa djeca.

- nekih drugih prava bas i nemate...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , malicovjek je napisao:

Dobronamjerno - nemate vi bas neka ekstra prava kako ste si mislil, ako vam je priznato da ste bili pripadnik borbenog sektora onda:

- kad ispunite uvjete po ZOMO-u (slicni su i po ZOHBDR-u) i odlucite se ici u mirovinu imate pravo na izracun mirovine i po ZOMO-u (opcu) i po ZOHBDR-u (braniteljsku) te uzeti onu koja je za vas povoljnija - veca.

- neka prava vezana na skolovanje ili zaposljavanje imate Vi a ne vasa djeca.

- nekih drugih prava bas i nemate...

Super, otprilike tako sam i mislio. Puno hvala na jasnom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, Peksa5555 je napisao:

Pa pitaj u svom uredu za branitelje u svojoj općini! 

Poštovani Jusufe, dobro ste rekli da moraju biti nadređeni a ne kako neki kažu samo "dva svjedoka". Kako je moj zapovjednik voda nažalost preminuo, u uredu za obranu su mi točno odredili koje osobe mi moraju biti svjedoci o mom angažmanu u NZ. Oni su posvjedočili pisanim putem, za to postoji poseban obrazac. Napominjem da morate imati i iskaznicu NZ i moraju vas imati zabilježenog u evidenciji.

Ukratko, otiđite u nadležni ured za obranu (ne za branitelje). Zatražite obrasce i savjet kome se trebate obratiti, tj. koja dva nadređena trebaju posvjedočiti o tom da ste bili u NZ. Uredi rade bez obzira na covid, ali ponesite masku. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam u više navrata. Tvrde da svjedoci ne mogu dati izjave nego moraju osobno pristupiti uredu i to obaviti usmeno. .....i tako već 600 dana. Molio bi Vas Naziv ureda kojem prpadate, trebao bi samo informacije kako je tomoguće učiniti na Vaš način. Ako niste u mogučnosti napisati ured u odgovoru molim Vas pošaljite mi ga u PP. Več sam razmišljao kako promijeniti ured za obranu kojem pripadam. Treba mi samo informacija kako se to i na kakav način može učiniti od bilo koje službene osobe. Unaprijed hvala. Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , jusuf je napisao:

Bio sam u više navrata. Tvrde da svjedoci ne mogu dati izjave nego moraju osobno pristupiti uredu i to obaviti usmeno. .....i tako već 600 dana. Molio bi Vas Naziv ureda kojem prpadate, trebao bi samo informacije kako je tomoguće učiniti na Vaš način. Ako niste u mogučnosti napisati ured u odgovoru molim Vas pošaljite mi ga u PP. Več sam razmišljao kako promijeniti ured za obranu kojem pripadam. Treba mi samo informacija kako se to i na kakav način može učiniti od bilo koje službene osobe. Unaprijed hvala. Lijep pozdrav

Kad budete predali zahtjev za priznavanje NZ,jedan papir ispunjava tvoj zapovijednik ostalo vi,morate navesti tko ti je bio neposredni nadredjeni i koliko se sijecam jos 2 ili 3je koji su bili s tobom,kad to predate ured za obranu poziva svijedoke koje ste naveli  da potvrde to sto ste napisali,kad to prodje zovu vas u ured gdje ce sad vas usmeno ispitivat i vidjet dali se poklapa to sto ste vi naveli i vas zapovijednik,nadredjeni,...

uređeno: od orao
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Interesantno, imao sam sličan slučaj 2016. godine. Uočio sam da mi pripadnost u Narodnoj zaštiti nije priznata u sudjelovanju u ratu. Osobno sam otišao u Ured ministarstva obrane. Primila me jedna gospođa, pronašla je ručno pisan dokument iz kojeg je vidljivo da sam bio pripadnik Narodne zaštite. Upozorila me je na kaznenu odgovornost davanja lažne izjave. Samo me je tražila iskaznicu NZ, ime i prezime ljudi koji su bili sa mnom (bez ikakvog svjedočenja ni sadašnje epidemije), sastavila je zapisnik i poslala u Ministarstvo obrane te su mi priznali još točno 3 mjeseca neborbenog sektora. Napominjem da sam tijekom sudjelovanja u NZ bio pozvan u ratnu brigadu. Zaključujem da se vjerojatno radi od osobe do osobe zaposlene u Uredima ministarstva obrane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , scvrtil6 je napisao:

Interesantno, imao sam sličan slučaj 2016. godine. Uočio sam da mi pripadnost u Narodnoj zaštiti nije priznata u sudjelovanju u ratu. Osobno sam otišao u Ured ministarstva obrane. Primila me jedna gospođa, pronašla je ručno pisan dokument iz kojeg je vidljivo da sam bio pripadnik Narodne zaštite. Upozorila me je na kaznenu odgovornost davanja lažne izjave. Samo me je tražila iskaznicu NZ, ime i prezime ljudi koji su bili sa mnom (bez ikakvog svjedočenja ni sadašnje epidemije), sastavila je zapisnik i poslala u Ministarstvo obrane te su mi priznali još točno 3 mjeseca neborbenog sektora. Napominjem da sam tijekom sudjelovanja u NZ bio pozvan u ratnu brigadu. Zaključujem da se vjerojatno radi od osobe do osobe zaposlene u Uredima ministarstva obrane.

Slažem se da ovisi o osobi koja radi u Uredu. Nisam siguran dali govorimo o istoj instituciji. Ja govorim o "Područni odjel za poslove obrane". Imam izjave ovjerene kod javnog bilježnika, ljudi, tj zapovjednik i zamjenik zapovjednika žele dati izjavu i pred djelatnikom ureda, no međutim niko nikog ne zove i tako već 600 dana. Uredno šaljem požurnice ali nema pomaka. Kako i na koji način tražiti prava. Ne mogu se složiti da svaki djelatnik sam smišlja procedure. Negdje nije problem, negdje je. Nije mi više bitno ni hoće li mi ili neće priznati status. Želim da mi daju nešto, bilo što u pisanom obliku. Ako mogu ok, ako ne moku i to je ok, napišu zašto i sve je opet OK. Ali ...ja nemogu dobiti nikakav odgovor sve te dane, niti moji tadašnji predpostavljeni mogu pristupiti udedu niti dati tamo svoju izjavu jer ih niko ne zove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, jusuf je napisao:

Slažem se da ovisi o osobi koja radi u Uredu. Nisam siguran dali govorimo o istoj instituciji. Ja govorim o "Područni odjel za poslove obrane". Imam izjave ovjerene kod javnog bilježnika, ljudi, tj zapovjednik i zamjenik zapovjednika žele dati izjavu i pred djelatnikom ureda, no međutim niko nikog ne zove i tako već 600 dana. Uredno šaljem požurnice ali nema pomaka. Kako i na koji način tražiti prava. Ne mogu se složiti da svaki djelatnik sam smišlja procedure. Negdje nije problem, negdje je. Nije mi više bitno ni hoće li mi ili neće priznati status. Želim da mi daju nešto, bilo što u pisanom obliku. Ako mogu ok, ako ne moku i to je ok, napišu zašto i sve je opet OK. Ali ...ja nemogu dobiti nikakav odgovor sve te dane, niti moji tadašnji predpostavljeni mogu pristupiti udedu niti dati tamo svoju izjavu jer ih niko ne zove.

nikakve ovijerene izjave vise ne vrede,morate otici u ured za obranu i zatraziti priznjavanje NZ,dobit ce te mislim 3 papira i to morate ispunit,jedan papir ispunjava vas zap. NZ,morate navest vaseg najblizeg nadredjenog i 2 pripadnika koji u bili s vama,jako vazno je da imate revers o zaduzenju oruzija,ako se nije zaduzilo oruzije oni gledaju da niste bili naoruzni odred NZ...

Znaci u ured po papire i sve ponovo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također sam isto rješavao u Područnom uredu, jest da je prošlo 4 godine, no da li ste bili pozvali i sudjelovali u ratu, borbenom sektoru. Ako  niste možete dobiti status "sudionika Domovinskog rata" čl. 15 stavak A Zakona o hrvatskim braniteljima, a ne "Hrvatskog branitelja" Mislim da se sada pokreće upravni postupak, tj morali bi podnijeti pisani zahtjev na koji Vam moraju odgovoriti u roku 30 dana eventualo 60, ako su potrebne dodatne radnje. Bez sudjelovanja u ratu ne možete  dobiti status hrvatskog branitelja samo sudionika domovinskog rata. Nažalost "Sudionik domovinskog rata" nema koliko ja znam nikakva prava. Ništa bez borbenog sektora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani Jusufe, ispričavam se ako nisam bio dovoljno jasan. Sada sam našao vremena pa ću Vam ispričati cijeli postupak.

Na nagovor susjeda otišao sam na razgovor u Ured za obranu u Slavonskom Brodu, da vidim ima li smisla uopće predavati zahtjev za priznavanje statusa branitelja. Za to sam trebao telefonski dogovoriti sastanak, jer to ipak traje a u uredu je malo ljudi a puno stranaka. Gospodin koji me je ljubazno primio jasno mi je izložio što moram predati:

1.       zahtjev za priznavanje statusa (za zahtjev mi je dao obrazac),

2.       izjavu dvojice svjedoka o mom angažmanu u NZ 1991. (i za to mi je dao obrazac), p preslikama njihovih osobnih iskaznica. Vrlo je važno to da mi je točno, imenom i prezimenom odredio tko meni može biti svjedok, i to prema zapovjednoj hijerarhiji u mom mjesnom odboru. Moj zapovjednik voda je nažalost preminuo, pa su svjedoci u zapovjednom lancu bili stupanj više – predsjednik kriznog štaba MO i član kriznog štaba MO zadužen za NZ.

3.       Iskaznicu NZ iz 1991.

Nakon 3 mjeseca slučajno sam pronašao iskaznicu, pa sam ispunio obrazac i zamolio te svjedoke da popune obrasce i daju mi kopiju osobne. Još me se sjećaju, na moju sreću. Pa sam opet nazvao gospodina u uredu za obranu, rekao mu da sam prikupio to što sam trebao i dogovorio termin za sastanak.

4. Taj je sastanak zapravo bio ispitivanje, tj. davanje izjave o tom kada sam pristupio NZ, što sam radio kao pripadnik NZ, jesam li zadužio oružje i koje, kako to da sam bio srednjoškolac a istovremeno član NZ, gdje sam stražario, dežurao i patrolirao itd. Pitanja koja ljudi u uredima za obranu već imaju pripremljena, jer ih često postavljaju. Zapisnik s tog saslušavanja moraš potpisati, i on s ostalom dokumentacijom ide nekakvim pravnicima

Napominjem da službenici ureda za obranu kojima predaješ svoju dokumentaciju nemaju neku naročitu ulogu u konačnoj odluci, ali trebao bi poslušati svaki njihov savjet. Barem koliko znam iz vlastitog iskustva. Odluku donose ti neki pravnici u Zagrebu, Osijeku, gdje li, i o svakom zahtjevu odlučuju POJEDINAČNO, NE AUTOMATIZMOM. Ured za obranu nisam puno zivkao i gnjavio, jer znam da nije do njih, iako sam na rješenje čekao 6 mjeseci. Eto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija